Протягом двох останніх місяців армія Російської Федерації масовано обстрілює Україну ударними дронами за типом “шахед”. Ворог щоденно використовує для своїх атак сотні одиниць безпілотників, а часом їхня кількість сягає майже 200 одиниць. “Шахеди” атакують Україну хвилями у різний час доби й з різних напрямків. Сили ППО в абсолютній кількості випадків вдало відбивають повітряні атаки ворога, але визнають, що противник постійно модернізовує БпЛА, додаючи клопоту захисникам українського неба. Втім, багатьох громадян цікавить інше – чи здатні сотні шахедів виснажити ППО України і якими можуть бути наслідки тривалих атак для України.
Тривогу українців у цьому питанні розвіяв авіаексперт Костянтин Криволап. Фахівець запевняє, що атаки “шахедами”, навіть за умови їх масованості, не здатні виснажити українську ППО. Причина проста – система протиповітряного захисту України складна й передбачає декілька ешелонів оборони.
Так, на нижчому рівні перебувають мобільні групи ППО, зенітники та ЗРК типу Gepard, Skynex. Далі починаються складніші етапи захисту, як от серйозні радіолокаційні системи, а вершиною ППО є надпотужні Patriot, NASAMSm IRIS-T. Багаторівневість ППО України дозволяє збивати різні повітряні цілі одночасно у будь-яку погоду й час доби. Саме багатогранність і робить ППО України ефективною.
Для відбиття “шахедів” Україна, як правило, не застосовує вищі елементи захисту ППО – дрони противника без проблем нейтралізують на рівні мобільних вогневих груп, зенітників та, у гіршому разі, ЗРК. При цьому частину з них пригнічують РЕБами.
Відтак, Кривопал наголошує, що виснажити ППО “шахедами” – нереальне завдання, а от виснажити українців через тривалі повітряні тривоги й втому від них – цілком.
“Тому якщо казати про виснаження, то цим ти не виснажиш (ППО, – ред.), виснажиш тільки наших людей, тільки наше населення, нервовий стан якого не покращується, коли тривога кожної ночі звучить, це 100%”, – додав він.
Росія пішла на рекорд, але все марно
У жовтні 2024 року росіяни запустили по Україні рекордну кількість “шахедів” та дронів невстановленого типу, що мають низьку якість. Ворог зробив за місяць 2023 пуски, що в середньому дорівнює 65 “шахедам” щодня. Більша частина з них, а саме 1185 дронів, були знищені та знешкоджені силами ППО. Крім того, 738 російських БПЛА були зафіксовані як втрачені локаційно. Ще 29 безпілотників росіян залітали у повітряний простір Білорусі, Молдови, Румунії, надокучаючи сусідам.
Також ворог доповнює “шахеди” термобаричними елементами. Під час вибуху саме ці елементи дають так звану “аерозольну хмару” з вибуховими частинками. Якщо вибух відбувається на відкритій місцевості – наслідки не смертельні, а от у закритому приміщенні вони несуть колосальну загрозу. Іншими словами, термобаричні елементи фактично підсилюють вибух, роблячи його ще об’ємнішим.