Росія попри усі проблеми та санкції запустила свій військово-промисловий комплекс. Тепер вона має запас міцності у питанні відновлення боєприпасів та компенсації втрат у військовій техніці та озброєння. Також окупанти вже запустили потужності, які залишалися законсервованими з часів СРСР.
Про це сказав військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко в ефірі телеканалу “Київ24”. Коваленко зазначив, що ситуація з реанімацією ВПК у росіян не краща, ніж в Україні, проте на відміну від нас, військову промисловість в РФ відновлюють системно.
“Хоча навіть північнокорейські військові в складі російських окупаційних військ – це вже ознака того, що в Кремлі розуміють, наскільки в них ситуація погіршується, наскільки в них перспективи не райдужні. З іншого боку, для нас також ситуація не найкраща, є багато питань щодо забезпечення українського війська”, – додав оглядач.
Коваленко, втім, нагадав, що у питаннях артилерії, снарядів, патронів, важкої та легкої бронетехніки Україна здебільшого розраховує на “партнерів” та максимально від них залежна. Водночас Росія має потужний ВПК з виробництва боєприпасів ще з часів Радянського Союзу.
“Те, що Росія змогла збільшити виробництво, станом на 2021-22 це було в межах 500-600 тисяч на рік. До 2-2,5 млн – це вони просто запустили ті потужності, які залишилися від Радянського Союзу. І це було очікувано. Так само, такі потужності є в Європі, які не розширювалися. Але, на відміну від Росії, в Європи є можливість збільшувати кількість виробництва. Питання тільки, чи будуть вони ці лінії запускати”, – зазначив оглядач.
З іншого боку, можливість розширення виробничого потенціалу в РФ обмежена. Тоді як США та Європа ще не показали усе, на що вони спроможні в плані виготовлення боєприпасів.
“Якби в Росії все було добре з боєприпасами, і їх усе влаштовувало, чи зверталося б вона по допомогу до Ірану? Хоча спочатку вона почала вивозити боєприпаси з арсеналів збереження в Білорусі. А потім уже було звернення до Ірану. Зараз основна компонента в кількості пострілів – це північнокорейські боєприпаси. Отже, її не влаштовує її потенціал. Якби не було північнокорейських та іранських боєприпасів, то станом на зараз Росія б не мала можливості наступати та навіть тримати оборону”, – резюмував Коваленко.
Чеська ініціатива з постачання снарядів Україні
Взимку цього року в Україні почався справжній снарядний голод через затримки постачання озброєння із США. Чехія вирішила допомогти закрити це питання й, залучившись підтримкою інших європейських країн-союзників, заявила, що може забезпечити для ЗСУ від 50 до 100 тисяч снарядів великого калібру на місяць.
Пошуки артилерійських снарядів велись як у країнах ЄС, так і за його межами. У Чехії відмовились назвати держави, де вдалось закупити 800 тисяч снарядів для України. Відомо, що в Євросоюзі мають намір постачати Україні від 2 мільйонів снарядів щороку, починаючи з 2025 року.
Першу партію снарядів за першою ініціативою передали Україні у червні. Їх тип та обсяг партії не розкрили. Кошти на снаряди надали країни-союзниці. Протягом липня-серпня Чехія відправила до України ще 100 тисяч боєприпасів. Відомо, що до ініціативи приєдналися 18 країн. З них 15 вже виконали свої зобов’язання, зробивши внески.