Міністерство оборони Росії дедалі частіше змушує призовників підписувати контракти на службу в армії. Новобранців спрямовують для участі у бойових діях проти України. У такий спосіб Російська Федерація активізує мобілізацію та збільшує кількість строковиків для війни.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що російське командування використовує цей підхід для формування нових штурмових підрозділів з метою підтримання темпу наступальних операцій. У звіті ISW згадується інформація татарсько-башкирської служби Радіо Свобода “Ідель Реалії” про звернення батьків військовослужбовців із Челябінської області до президента Росії Володимира Путіна, яке було направлене для розгляду 19 грудня.
Батьки повідомили, що їхніх дітей змушують підписувати контракти на службу в Збройних силах РФ під тиском.
Випадки смерті серед строковиків
Російське видання “Мобилизаційні новини” 18 грудня повідомило про загибель одного з російських призовників із Псковської області на території тимчасово окупованої Запорізької області. Причини смерті наразі невідомі.
Генеральний штаб РФ продовжує розширювати військові спроможності. Начальник Генштабу Валерій Герасимов 18 грудня заявив, що Повітряно-космічні сили Росії завершують формування першого полку зенітних ракетних комплексів С-500. Також завершуються випробування атомного підводного човна класу “Борей-А” з ракетами “Князь Пожарський”. До 2028 року Військово-морський флот РФ планує отримати ще два підводних човни цього класу.
При цьому український військовий експерт Петро Черник повідомив, що з початку повномасштабного вторгнення Україна пошкодила або знищила до 28 російських надводних кораблів, серед яких 10 із 15 десантних суден Чорноморського флоту. Попри це, флот Росії все ще має у своєму розпорядженні 20 носіїв крилатих ракет “Калібр”, а також може використовувати для власних потреб тіньових флот.
Знищення десантних кораблів, за словами Черника, значно ускладнило Росії логістичні операції, зокрема транспортування вантажів до тимчасово окупованого Криму. Водночас російський ОПК втратив спроможність будувати нові десантні судна.
Стан військових сил сторін
Втрати особового складу російської армії за час війни, за оцінками, перевищили 765 тисяч осіб. Президент України Володимир Зеленський 8 грудня заявив, що загальні втрати Збройних сил України за цей період становлять близько 43 тисяч військовослужбовців.
За словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, протягом 2024 року чисельність російських військ в Україні зросла на 100 тисяч осіб. Та, незважаючи на поповнення, більшість окупантів гинуть протягом кількох тижнів після відправки на фронт. Зростання втрат серед добровольців та новобранців є однією з основних тенденцій у військовій статистиці Росії.
Через шалені втрати та погану укомплектованість для ведення боїв російські військовослужбовці масово почали дезертувати з поля бою. При цьому з позицій тікають не лише рядові солдати, а й офіцери. Як повідомили в Інституті вивчення війни (ISW), цифри дезертирства у росіян зросли. Приміром, лише з російської 20-ї мотострілецької дивізії здезертирували понад тисячу солдатів (що фактично майже батальйон).