Російські війська активно користуються так званим “великоднім перемир’ям” для зміцнення своїх бойових позицій. Період умовного “режиму тиші”, оголошеного під приводом святкування Великодня, російські підрозділи використовують зовсім не для деескалації. На окремих ділянках фронту, де формально має діяти перемир’я, окупанти розміновують місцевість, укріплюють оборонні рубежі та займаються логістичним забезпеченням.
Про це попереджає аналітичний проєкт DeepState. Спеціалісти також опублікували світлину, де помітна група російських військових з білим прапором, позначеним червоним хрестом. Такий знак, ймовірно, має слугувати сигналом для українських підрозділів про наміри дотримуватись перемир’я.
“Росіяни цинічно експлуатують припинення вогню з боку ЗСУ, щоб евакуювати тіла своїх загиблих, поповнювати запаси води та харчів, проводити інженерні роботи та закріплятися”, – зазначено в повідомленні.
На відеозаписах, розміщених аналітиками, чітко видно, як війська РФ використовують цей час для покращення інфраструктури на передовій.
Зеленський про “перемир’я” і ворожу активність
Президент Володимир Зеленський заявив, що, попри формальне перемир’я, з 10-ї ранку спостерігається різке зростання активності окупантів, зокрема, використання дронів-камікадзе та посилення атак на двох напрямках. Водночас сержант 93-ї бригади “Холодний Яр” Віталій Пясецький повідомив, що на Донеччині кількість обстрілів дещо знизилася, проте повного припинення вогню немає. За його словами, українські військові не сприймають заяви про “перемир’я” як щось серйозне, адже досвід підказує протилежне. Про це він розповів в ефірі “Суспільного”.
Свої кадри з передової оприлюднили й бійці 66-ї окремої механізованої бригади. На відео – спроби окупантів звільнити підхід до мосту через річку Чорний Жеребець. Раніше тут було знищено інженерну техніку комплексу КАМАЗ, яка перекрила шлях для бронетехніки. Наразі росіяни задіяли більше десяти піхотинців і спеціалізовану техніку, аби розчистити територію для майбутніх штурмів.

Чому ЗСУ не завдають ударів по ворогу?
Оборонці України дотримуються симетричного підходу. В ситуації, коли супротивник формально не відкриває вогонь, наші сили спостерігають за його діями, не порушуючи домовленостей. Однак, це дозволяє противнику під прикриттям “тиші” проводити підготовку до майбутніх атак, здійснювати ротацію особового складу, будівництво переправ і укріплення позицій. Після завершення цього фарсу на фронті, українським захисникам, імовірно, доведеться мати справу з краще підготовленим противником.
Нагадаємо, що у суботу, 19 квітня, президент РФ Володимир Путін оголосив про тимчасове припинення бойових дій у рамках так званого “великоднього перемир’я”. За його словами, воно має тривати три доби – до 21 квітня включно – й набуває чинності негайно після заяви. Проте вже за лічені хвилини після цих слів у Києві пролунала повітряна тривога.
У відповідь президент України Володимир Зеленський повідомив, що українська сторона дотримуватиметься дзеркального підходу: якщо Росія мовчатиме – тиша буде і з боку ЗСУ. Дійсно, на кілька годин стало відносно спокійніше – навіть у Донецькій області не фіксували повітряних тривог, що стало рідкістю. Але згодом російські війська завдали ударів по Херсону та Сумській області, демонструючи, що “перемир’я” – лише декларація.