Скандал LIVE: на київському телеканалі назвали міста, по яким може нанести ядерний удар РФ – що в цьому не так

На комунальному столичному телеканалі “Київ” проводять справжній “розбір польотів” через інцидент, що стався у прямому ефірі. У суботу, 29 березня 2025 року, до участі у режимі “Live” запросили фахівця, який прямо сказав про можливість нанесення ядерного удару по Вінниці, Житомиру, або по одному з міст-супутників Києва – Броварах чи Борисполю. Тепер телеведучий та шоумен Андрій Джеджула вже відсторонений від ведення ефірів на каналі, а гостьовий редактор отримав догану від керівництва. Експерта ж, що злякав киян своїм прогнозом, напевно, можна буде почути на телеканалі ще нескоро.

Що розповів експерт Джеджулі

Інцидент трапився під час прямого ефіру на ТК “Київ” вдень у суботу, 29 березня. До участі у якості гостя денної студії о 13:30 дистанційно увімкнули Олега Магалецького – це досить медійна людина, телевізійний спікер, якого титрують “дослідником геостратегії” (а в даному випадку – ще й як засновника “Free Nations PostRussian Forum”). Ведучий, Андрій Джеджула, запросив його прокоментувати дані від видання Bloomberg, згідно з якими РФ може вдатися до застосування ядерної зброї в Україні через невдачі у війні.

“Це тактика напівблефу: з одного боку – це інструмент тиску, спроба пограти м’язами й показати, що може бути гірше, тому давайте, з нами домовляйтеся. Але, на мою думку, Путін не лише може її використати, але й хоче, стати другою в історії людиною, яка застосує ядерну зброю”, – зауважив Магалецький, додавши, що можливими локаціями, де росіяни можуть використати ядерну зброю, є місця-супутники Києва (Бровари чи Бориспіль), а також обласні центри неподалік української столиці – Вінниця чи Житомир.

Самий ефір, разом з включенням Магалецького, досі доступний у Youtube. Додамо, що питання ведучого – а “за штурвалом” ефіру у цей момент перебував відомий киянам шоумен, ведучий Андрій Джеджула – були логічними та, зважаючи на тему, більш-менш зваженими. Бо, якщо вже обговорюєш у ефірі можливість застосування ядерної зброї, то було б дивним не спитати у фахівця, де саме її можуть застосувати. Підбір же тем та спікерів залежить більшою мірою не від ведучого, а від гостьового редактора та “випускового” редактора ефіру – це люди, відповідальні і за теми, і за наповнення фахівцями й гостями.

Сам експерт, Олег Магалецький, також не вперше висловлює гучні й дискусійні думки в ефірі ТВ: так, у червні 2024-го, виступаючи на Еспресо, він зауважив, що світ перебуває на межі Третьої світової війни, її початок є питанням часу, а почне усе Китай, який спробує атакувати Тайвань, а також Північна Корея, яка атакуватиме Південну. РФ, як наслідок, атакуватиме одну з держав НАТО (під час ефіру на “Київ 24” він зробив такий самий прогноз, припустивши, що йтиметься про Литву). А от що саме дає панові Магалецькому право називатися “дослідником”, не надто зрозуміло.

Він має освіту у готельно-ресторанній сфері (закінчив Державний торговельно-економічний університет), мав бізнес у цій галузі. Працював у Держагентстві з туризму й курортів, був співзасновником компанії ABSURD Pubs. Нині є гендиректором компанії, що надає послуги з надання доступу до мережі Інтернет. Ані “профільної” освіти, ані роботи у дослідницьких структурах з питань геополітики, стратегії тощо, окрім власної громадської діяльності, не має – відтак, проблема полягає, радше, у псевдоекспертності експерта, аніж у “кривих” питаннях від самого Андрія Джеджули.

У чому звинувачують “Київ 24”, і в чому помиляються хейтери

Втім, Facebook-спільнота сприйняла гучну заяву саме як спробу маніпуляції з боку телеканалу і його ведучого. Власне, про наслідки інциденту Інформатор довідався з коментарів під дописом керівника Оболонської РДА Кирила Фесика на Facebook. Сам він висловив обурення змістом діалогу в ефірі муніципального телеканалу, зауваживши, що тема та фаховість спікера є “за межами здорового глузду”.

“Розумію редакційну політику та її контекст, але коли в етер виходять сюжети, де людина з дивним титулом “дослідник геостратегії” серйозно розповідає про ймовірність застосування ядерної зброї по мирних містах – це вже за межами здорового глузду. Мені здається, що кияни та всі українці й без таких “експертів” мають достатньо реальних причин для стресу й переживань. Така інформаційна політика підриває стійкість нашого суспільства, забирає сили й віру в майбутнє”, – зазначив Фесик у дописі, додавши, що йдеться про його особисту власну думку.

У коментарях до допису депутат Київради Костянтин Богатов зауважив, що отримав фідбек щодо ситуації від самого ТК “Київ”. Так, згідно з інформацією від каналу, станом на день неділі, 30 березня, ведучого, Андрія Джеджулу, відсторонили від ведення ефірів. А гостьового редактора, що й запросив до бесіди дивного експерта, покарали доганою.

Зауважимо, що українські мас-медіа не мають права замовчувати подібні теми, навіть у випадку, якщо вони “підривають стійкість суспільства” (словами Кирила Фесика). Тема про ймовірність застосування ядерної зброї по українській термторії – не “хайп” з боку окремого “телевізійного фахівця”, а “злив” до західних медіа – нагадаємо, так само українське суспільство заспокоювало себе й напередодні повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Тобто, говорити про це не лише можна, але й необхідно.

Але навіть більше значення має те, “як” говорити на цю тему. Розмова має бути фаховою, а залучати до неї треба, як мінімум, декількох фахівців – краще, якщо вони матимуть думки, що балансуватимуть одна одну, а найліпше – якщо коментуватимуть також представники влади, що мають розуміння справжньої картини. А просте уникання “незручних” тем, навіть заради “спокою українців”, перетворить українське ТБ на його російський аналог – тамтешнє населення також досить спокійне, бо перебуває у інформаційній ізоляції.

Скільки грошей витрачають в Кличка на улюблені ЗМІ й чому відроджують на папері “Вечірній Київ”

Нагадаємо, наприкінці 2024 року Інформатор писав про те, що місто Київ планує витратити на підтримку медіа, що працюють на кошти столиці, майже чверть мільярда гривень. Таку суму прописали в проєкті бюджету на 2025 рік, що днями був поданий на розгляд Київради. І це на 25 млн більше, ніж виділяла Київрада рік тому.

Також ми розповідали, що у столиці знову виходитиме на папері газета “Вечірній Київ”. До 2018 року газета виходила в друк та пізніше друкувалися окремі спецвипуски, але роботу перевели в формат онлайн-видання ще у 2018 році. Газета і сайт підпорядковувалися КМДА та фінансувалися з бюджету Києва.

Джерело