За останні тижні зросли темпи наступу російських військ на фронті в Україні. Втім вони залишаються повільними та відповідають позиційній війні. Успіхи РФ тактично значимі, проте вони не відображають загального збільшення темпів російських наступів по всій лінії фронту, більшість якої залишається відносно нерухомою.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики пишуть, що західні публікації, в яких порівнюються темпи наступу РФ у вересні 2024 року з наступами на початку війни, вводять в оману.
ISW оцінює, що у березні 2024 року росіяни просувалися на фронті із середньою швидкістю 1265 квадратних кілометрів на день. Це приблизно в 90 разів більше ніж близько 14 квадратних кілометрів на день, які, за підрахунками інституту, війська РФ захоплювали у вересні 2024 року.
“Стрімкий наступ Росії вглиб української території, включаючи тимчасове захоплення великих частин Київської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей, характеризував перший місяць повномасштабного російського вторгнення. У свою чергу більш пізні наступи окупантів характеризувалися дрібномасштабними, локалізованими та тактичними наступами”, – йдеться у звіті.
Аналітики наголошують, що російські війська останнім часом досягають успіхів на сході України. Однак порівняння цих “здобутків” з первісним проникненням Росії вглиб нашої країни на початку війни, вводить в оману щодо цих останніх успіхів.
Зокрема, станом на 1 жовтня 2024 року, росіяни захопили населений пункт Вугледар, продовжили просуватися на північ і північний захід від Вугледару, а також досягли значних тактичних успіхів у районі Селидового (південний схід від Покровська) протягом минулого тижня. Такі успіхи тактично значимі, проте вони не відображають загального збільшення темпів російських наступів по всій лінії фронту, більшість якої залишається відносно нерухомою. Крім того, останні досягнення РФ не перевищують на два порядки темпи російського наступу на першому етапі війни.
“Поточні темпи наступів росіян скоріше відповідають нещодавній оцінці ISW про те, що командування РФ, ймовірно, наказало своїм військам значно збільшити темп механізованих атак по всьому фронту до настання грязьових умов в осінні місяці”, – йдеться у звіті.
Фронт посипався
29 жовтня генерал-майор ЗСУ Дмитро Марченко заявив, що фронт на Донбасі посипався. Причини швидких втрат територій – у нестачі боєприпасів, озброєння та людей, а також розбалансуванні управління. Скоро ворог повністю захопить Селидове на Донеччині, що дасть тактичний вихід на Покровськ.
30 жовтня аналітики DeepState повідомили, що окупанти взяли під повний контроль ще два населені пункти Донеччини – Богоявленку й Новоукраїнку. За їхніми даними, російська армія також просунулась у Селидовому, яке теж на межі окупації, та Ясній Поляні.
За даними AFP, ворог просунувся на сході України на 470 кв.км у жовтні. Це найбільше територіальне завоювання з березня 2022 року. Щоправда, далеко не всі військові погоджуються з терміном “обвал фронту”. Вони говорять просто про швидке просування РФ, яке спричинене рядом факторів, перерахованим вище.