Трамп пропонує мирний план з семи пунктів, який дозволить Путіну зберегти захоплені території України: деталі від The Telegraph

Президент США Дональд Трамп підготував “мирну угоду” для РФ та України, яка складається з семи пунктів. Документ не містить чітких гарантій безпеки та, зокрема, дозволяє Кремлю зберегти за собою майже всі захоплені українські території. На додачу США скасують усі санкції, накладені на Росію.

Про це пише The Telegraph з посиланням на джерела. Наголошується, що 23 квітня в Лондоні американська делегація обговорить план із представниками України, щоб отримати їхню реакцію. Ключовий пункт пропозиції – офіційне визнання Криму частиною Росії, а також фактичне визнання окупації інших територій.

Це означатиме “заморожування” нинішньої лінії фронту, залишаючи Путіну контроль над більшістю окупованих земель. Частковим поступом Україні стане повернення доступу до гирла Дніпра та відведення російських військ із ще одного району Херсонщини.

Спецпредставник Трампа щодо України, генерал Кіт Келлог очікує згоди України на план уже 23 квітня, після чого його колега Стів Віткофф представить документи правителю РФ Володимиру Путіну. Однак українські чиновники вважають запропоновану угоду “гіркою пілюлею”, оскільки вона не гарантує безпеку та закріплює територіальні втрати.

Позиція Москви також неоднозначна – Путін навряд чи захоче поступитися навіть невеликими територіями. Ввечері 22 квітня стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо, який мав брати участь у переговорах, вирішив не приєднуватися.

План Трампа: сім пунктів, які він пропонує

Одне із джерел The Telegraph повідомило, що перші два пункти плану передбачають негайне припинення вогню та прямі переговори між Києвом і Москвою. За третім пунктом, Україна повинна відмовитись від вступу до НАТО, але матиме змогу приєднатися до ЄС.

Європейські країни можуть розгорнути миротворчі сили, щоб стримати Путіна від повторного вторгнення. Однак, як зазначає The Telegraph, США не гарантують їхню підтримку.

Четвертий пункт плану – офіційне визнання Криму російським. Це суперечить міжнародному праву, згідно з яким “жодна країна не може анексувати територію іншої держави”.

Окрім Криму, Росія утримує частини Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Пропозиція фактично дозволяє зберегти контроль над цими регіонами, хоча й без формального визнання.

Запорізьку АЕС, яка наразі перебуває під контролем РФ, планують передати під контроль США. Шостий пункт передбачає угоду про видобуток корисних копалин, що відкриває доступ американським компаніям до українських ресурсів. Сьомий пункт – зняття всіх американських санкцій проти Росії й новий етап співпраці у сфері енергетики.

Реакція сторін

План не узгоджується з зовнішньополітичною лінією Великої Британії, яка підтримує вступ України до НАТО. 14 лютого прем’єр особисто підтвердив цю позицію Зеленському.

“План також суперечить деяким цілям Путіна, вимагаючи від нього відмовитися від території, яку він зараз утримує (хоча й невеликої), і фактично відмовитися від своєї мети “демілітаризованої” України”, – пише видання.

Попри згоду Путіна “заморозити” лінію фронту, Кремль заявив, що “не варто встановлювати жорсткі часові рамки”. Українська Конституція не дозволяє відмову від територій без референдуму, який наразі неможливо провести через воєнний стан.

Очікується, що зустріч у Лондоні не завершиться остаточною домовленістю. Представники МЗС України розглядають її як можливість висловити власне бачення миру.

Мирні переговори

Нагадаємо, у Лондоні 23 квітня відбудуться мирні переговори за участі України та її партнерів. В них не візьмуть участь державний секретар Марко Рубіо та спеціальний посланник президента США Стів Віткофф. Натомість приїде спецпредставник Кіт Келлог.

Також цього тижня спецпосланець Дональда Трампа Стів Віткофф знову полетить в Росію на переговори з Путіним щодо умов припинення вогню. Коли саме відбудеться візит, у Білому домі не уточнили.

Джерело