Обраний президент США Дональд Трамп, ймовірно, найближчим часом проведе переговори з російським президентом Володимиром Путіним щодо війни в Україні. А переговори між Україною та Росією очікуються вже у 2025 році. І коли вони розпочнуться, бойові дії можуть різко затихнути, аж до припинення вогню, тобто йдеться про замороження.
Про переговори Трампа та Путіна повідомляє Bloomberg. Видання наголошує, що Джо Байден зробив Трампу послугу, коли дозволив Україні бити американськими ракетами по території РФ.
“Те, що у Трампа, здається, не розуміють, так це те, що рішенням щодо ATACMS Байден зробив своєму наступникові тактичну послугу. Він зважено відповідав ескалації Путіна та зробив українців дещо сильнішими проти неминучої російської навали. Цей крок рятує Трампа від ймовірного загострення пізніше й натомість дає йому фішки, щоб знову торгуватися наступного року”, – пише Bloomberg.
У статті наголошується, що хоча надання таких систем не змінить суттєво перебіг війни, цей крок має стратегічне значення в контексті майбутніх переговорів. Байден дійсно посилив позиції України, але також дав можливість Трампу мати важелі впливу у майбутніх мирних перемовинах.
Видання The Economist вважає, що Україна та Росія можуть почати переговори під тиском США та відсутності потрібної кількості зброї та фінансування вже у 2025 році. Припускається, що у цей час бойові дії затихнуть та може виникнути “напівзаморожений конфлікт”.
“2025 рік може стати роком, коли бойові дії в основному закінчаться. Обидві сторони близькі до виснаження, і прихильники кожної з них хотіли б, щоб конфлікт завершився. У Вашингтоні це буде пріоритетом нової адміністрації Дональда Трампа”, – йдеться в статті.
The Economist нагадує, що на початку 2024 року боротьба в Конгресі призвела до того, що на кілька місяців американське фінансування України припинилося. Десь у 2025 році цей новий пакет у розмірі 61 млрд доларів США також буде вичерпаний.
Крім того, у США закінчуються запаси військової техніки, яку Америка надсилає в Україну, і їй потрібно подумати про інших партнерів, особливо про Ізраїль і Тайвань. Обмеження з боку пропозиції є ще гіршими в Європі, де уряди зробили надто мало для розширення оборонного виробництва, щоб задовольнити потреби України.
Відзначається, що Україна сама має все більш вражаючу оборонну промисловість, особливо у виробництві безпілотників. Але Києву буде важко заповнити цю прогалину, оскільки західні поставки скорочуються.
Все це означає, що після президентських виборів в США тиск на Україну з боку Росії у 2025 році значно посилиться, щоб вступити в якусь форму переговорів з нею. The Economist припускає, що в рамках можливої угоди Україні доведеться змиритися з втратою частини своєї території, тобто Крим та Донбас залишаться під контролем Росії.
“Ті 7%, які Росія захопила під час свого першого вторгнення в 2014 році (Крим і Донбас), безсумнівно, не підлягають поверненню. Будь-яке врегулювання, ймовірно, також передбачатиме утримання Росією частини або більшої частини додаткових 11%, які вона контролює після вторгнення у 2022 році”, – йдеться в статті.
Натомість Україна повинна отримати надійні гарантії безпеки. Ідеальним варіантом цього є повноправне членство в НАТО
“Це, ймовірно, було б прийнятним рішенням для Києва, хоч і болючим для України”, – вважає The Economist.
З поверненням Трампа до влади, здається ймовірним, що Україна не вступить до НАТО найближчими роками, якщо взагалі коли-небудь вступить, але вона все ще може отримати принаймні якусь форму гарантії безпеки. Водночас зараз видається дуже ймовірним, що дискусії щодо переговорів розпочнуться у 2025 році, і коли вони розпочнуться, бойові дії можуть різко затихнути, аж до припинення вогню.
Путін готовий обговорити з Трампом припинення війни в Україні
20 листопада видання Reuters з посиланням на теперішніх та колишніх російських посадовців написало, що президент Росії Володимир Путін відкритий для обговорення угоди про припинення вогню в Україні з Дональдом Трампом. Втім кремлівський лідер виключає будь-які серйозні територіальні поступки. У РФ кажуть, що Путін може загалом погодитися заморозити конфлікт уздовж лінії фронту. Також Росія може бути відкритою для виходу з відносно невеликих частин території, які вона контролює в Харківській та Миколаївській областях (ймовірно, йдеться про Кінбурнську косу – ред.).
Як сказало Reuters джерело з РФ, Путін міг би укласти угоду про припинення вогню, згідно з якою Росія утримувала б більшу частину території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Майбутнє самого Криму не обговорюється, заявили російські посадовці.
Також Путін буде наполягати на тому, щоб Київ відмовився від прагнення вступити до НАТО. Також Росія хоче, щоб Україна обмежила чисельність своєї армії та не обмежувала використання російської мови.
Нагадаємо, республіканський сенатор Марко Рубіо, який має обійняти посаду держсекретаря при Трампі, назвав боротьбу України проти російських загарбників “війною, що зайшла в глухий кут”, яку треба зупинити. Він зауважив, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп хоче завершення війни, але це не робить його “фанатом Путіна”.
Тому наразі Київ намагається якнайшвидше досягти зустрічі з новообраним президентом США Дональдом Трампом. Володимир Зеленський хоче завдяки трьом пропозиціям схилити республіканця на свій бік, забезпечивши його підтримку у перемовинах з Росією.