Трембіти загримлять у Москві: Україна готується бити по РФ ракетами власного виробництва

За три тижні до вступу на посаду обраного президента США Дональда Трампа адміністрація чинного президента США Джо Байдена поспішає поставити Україні якомога більше зброї. Байден, очевидно, стурбований тим, що імпульсивний, проавторитарний Трамп зробить те, що він погрожував – і скоротить або припинить допомогу США Україні. Український уряд не ризикує. Він поспішає розробити зброю, яку зможе виготовити, оплатити та використовувати самостійно – разом із непередбачуваними американцями чи без них. Саме українська крилата ракета “Трембіта” може стати найбільшим символом прагнення Києва до автономності вогневої потужності, адже вона буде здатна долетіти і вдарити по Москві.

Про те, що Україна готується бити по РФ власними ракетами, пише видання The Telegraph. Очікуючи того дня, коли в неї закінчаться спеціальні американські боєприпаси – передусім, балістичні ракети армійської тактичної ракетної системи (ATACMS) радіусом дії 190 миль – Україна готується створювати “Трембіту” та інші боєприпаси великої дальності глибокого ураження.

Характеристики ракети Трембіта

Лише сім футів завдовжки та вагою 200 фунтів, спущена з рампи Трембіта не є якоюсь особливою з першого погляду. “Трембіта” поєднує в собі гучний імпульсний реактивний двигун із простою конструкцією — трубчастий фюзеляж і квадратне крило — і просте наведення GPS в даному випадку. Ця простота надає Трембіті найкращу характеристику — низьку вартість.

Базова “Трембіта”, яка розробляється з 2023 року, коштує всього 10 000 доларів. Вона має радіус дії лише 90 миль із 40-фунтовою боєголовкою. Українська фірма, яка будує “Трембіту”, працює над більшою і “довшою” версією, яка повинна мати можливість долетіти до Москви, що знаходиться в 400 милях від українського кордону.

Ця версія, яка має бути готова приблизно через рік, безсумнівно коштуватиме понад 10 000 доларів, але все одно буде потенційно найдешевшим боєприпасом глибокого удару у світі. ATACMS коштує понад 1 мільйон доларів”, — пише видання.

Щоб зрівнятися з масованими російськими бомбардуваннями українських міст, баз, електростанцій і заводів – нападами, в результаті яких загинули або були поранені тисячі українців – Україні потрібно масово посилити власне бомбардування російських міст, баз, нафтопереробних заводів і заводів. Невелика кількість крилатих ракет ATACMS і Storm Shadow/SCALP-EG, які Україна отримала від США, Великої Британії та Франції, недостатня для інтенсивної кампанії глибоких ударів.

“Кілька сотень” ATACMS, які Байден надав Україні, за даними The New York Times, можуть бути єдиними ATACMS, які Україна коли-небудь отримає, якщо Трамп скоротить або припинить допомогу США вже цього місяця.

Трембіта – це не ATACMS, Storm Shadow чи SCALP-EG. Їй не вистачає корисного навантаження американського боєприпасу, проникаючої сили британських і французьких боєприпасів і точності всіх трьох. Заміна менших, менш точних українських боєприпасів більшими, більш точними іноземними боєприпасами змусила б українців переглянути, які цілі вони вражають – і як.

Шквал “Трембіт” може добре спрацювати, скажімо, проти розгалуженого фабричного комплексу. Можливо, це не так добре спрацює проти підземних командних бункерів, на які українці націлили око.

“Більше покладаючись на власну зброю, українцям, можливо, доведеться вдатися до іншого набору цілей. Але принаймні вони могли продовжувати вражати”, – резюмують у виданні.

Адміністрація Байдена все ще має повноваження витратити кілька мільярдів доларів на постачання нової та надлишкової зброї Києву – і вона має намір використати їх. Але боєприпаси, які американці відправлять у найближчі кілька тижнів, не переправлятимуться вічно. Українці знають, що настане день, коли вони будуть опиняться сам на сам із російською загрозою. 

Україна працює над створенням далекобійних балістичних ракет Сапсан

Українські оборонні підприємства активно працюють над створенням високотехнологічної ракетної зброї. Хоча компактні реактивні дрони-ракети поки залишаються нішовим інструментом для ЗСУ, вони можуть стати основою для розробки більш потужних далекобійних систем. Вже зараз українці працюють над, ймовірно, далекобійним “Сапсаном” та вдосконалюють “Нептун”.

Попри високий рівень секретності, ракетна програма України вже продемонструвала несподівані рішення. Зокрема, у 2023-2024 роках на полі бою з’явилися унікальні розробки, як-от “Паляниця” та “Пекло”, які стали для росіян справжнім випробуванням.

У інтерв’ю “Економічній правді” вже колишній генеральний директор “Укроборонпрому” Герман Сметанін розповідав, що державна програма з нарощення виробництва ракет в Україні продовжується. Він також сказав, що всі працівники, які беруть участь у ній, є дуже мотивованими та хочуть завдати удару по російських об’єктах. Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи встигне ОТРК “Сапсан”, який є важливою частиною ракетної програми, на поле битви, Сметанін пояснив, що така інформація надсекретна. Втім голова “Укроборонпрому” дав зрозуміти, що робота над установкою триває, всі хочуть “у*бати по Москві”.

Точна інформація про те, чи є українські ракетні комплекси “Сапсан” і “Грім-2” одним і тим же проєктом чи це різні розробки, досі невідома. Офіційні джерела не дають жодних коментарів, а сам проєкт засекречено.

Джерело