Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив занепокоєння через співпрацю чотирьох країн – Росії, Північної Кореї, Китаю та Ірану. Він назвав це “жахливим фактом”, який створює загрозу для трансатлантичної безпеки та світової стабільності. Про це він сказав, виступаючи у Брюсселі на засіданні Ради ЄС із питань оборони.
Зокрема, Рютте зазначив, що ці країни підтримують агресію Росії проти України. Він роз’яснив, що Китай допомагає Росії уникати санкцій, постачаючи товари подвійного призначення, Північна Корея забезпечує Москву зброєю та військами, за що отримує ракети та інші технології, а Іран отримує фінансову винагороду, яку використовує для підтримки своїх угруповань на Близькому Сході. Його слова цитує “Інтерфакс-Україна”.
“Чотири країни співпрацюють. Психологію їхніх відносин важко оцінити, але факт залишається фактом: Китай, Північна Корея, Іран і Росія діють спільно. Це становить серйозну загрозу для всіх нас”, – підкреслив Рютте.
Він наголосив, що така співпраця має глобальні наслідки. Події, що відбуваються, вже загрожують іншим країнам.
“Це впливає не лише на трансатлантичний простір, але й на Індо-Тихоокеанський регіон. Події тут становлять загрозу для Японії, Південної Кореї та США”, – зазначив він.
Генсек НАТО також зауважив, що масована атака Росії проти України, яка відбулася 17 листопада, доводить, що проблема виходить за межі однієї країни.
“Залучені Північна Корея, Китай, Іран. Вони діють як єдиний блок, і нам необхідно розробити відповідну стратегію”, – додав Рютте.
Заяви Рютте щодо членства України в НАТО
Після представлення Володимиром Зеленським Плану перемоги, де одним із головних пунктів є вступ України до НАТО, на цю позицію відреагував генсек Північноатлантичного Альянсу Марк Рютте. Він пояснив, що вакантним для українців залишається місце 33-го члена НАТО, але Києву нададуть членство не зараз, а у майбутньому. Рютте підкреслив, що зараз важливим питанням залишається саме хронологія вступу України до НАТО, щоб одного дня цей процес відбувся.
За словами Рютте, союзники по НАТО надали 20,9 мільярдів євро військової допомоги Україні протягом першої половини 2024 року, і члени Альянсу йдуть по шляху виконання своїх зобов’язань до кінця року, додавши, що “послання чітке: НАТО діє для України, і ми будемо продовжувати це робити”.