Працівники ТЦК звертаються до поліції для затримання громадян, які не оновили своїх військово-облікових даних, й потрапили у розшук. При цьому затримувати громадян можуть у різних місцях, але за двома ключовими сценаріями, починаючи від перевірки документів на блокпостах, завершуючи місцем проживання у рамках адмінзатримання. Поліція та ТЦК діють виключно у законний спосіб і не затримують осіб, які оновили свої дані та виконують військовий обов’язок.
Принаймні так описує ситуацію речник Полтавського ТЦК та СП Роман Істомін у коментарі для видання “Суспільне”. Він підкреслив, що саме ТЦК повідомляє поліцію про необхідність затримання особи, яка ухиляється від військового обов’язку. Випадків затримання осіб, які оновили дані та виконують військовий обов’язок, за його словами, немає.
“ТЦК повідомляє поліцію про необхідність його доставлення для складення протоколу про адміністративне правопорушення та подальших дій з ним. У межах своїх повноважень поліція такого громадянина розшукує, затримує і доставляє. Немає випадків, коли до громадянина, який уточнив свої дані та виконує правила військового обліку, раптово під’їжджає машина для затримання без перевірки документів, як це іноді описується в анонімних Telegram-каналах. Усі дії відбуваються відповідно до законодавства”, — каже Істомін.
Речник Полтавського ТЦК та СП каже, що затримувати можуть за двома ключовими сценаріями. У першому випадку йдеться про затримання осіб під час перевірки документів на блокпостах. Якщо з’ясовується, що людина не оновила свої військово-облікові дані й перебуває у розшуку за запитом ТЦК, її можуть затримати та скерувати до ТЦК. У другому випадку – людину можуть затримати за адресою її проживання. У такому разі, якщо поліція вже знає, де живе ухилянт, вона приїздить за адресою проживання для адміністративного затримання. При цьому перевірка документів не відбувається.
“У такому випадку може трапитись так зване “затримання без перевірки документів”. Поліція вже знає, де знаходиться особа, і документи перевіряти немає потреби”, — пояснив Істомін.
Відстрочка від мобілізації вже у “Резерв+”, а повістки отримують ті, хто не платить податки
В Україні від суботи, 9 листопада, у застосунку “Резерв+” запрацював сервіс онлайн-відстрочки від мобілізації. У першу чергу новою послугою зможуть скористатися українські студенти, аспіранти, докторанти та особи зі встановленою інвалідністю. Водночас для багатодітних батьків цей сервіс наразі недоступний. Очікується, що нова послуга розвантажить роботу ТЦК, а черги відійдуть у минуле.
Анонсований владою принцип “воюй або працюй” теж уже почав діяти. Його основа полягає в тому, що повістки на мобілізацію через систему “Оберіг” у першу чергу отримали ті військовозобов’язані, які не платять податки, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на Київському міжнародному економічному форумі 7 листопада.