Російські військові 21 листопада вдарили по Україні міжконтинентальною балістичною ракетою середньої дальності РС-26 “Рубіж”. Час підльоту цієї ракети з Астраханської області до Дніпра склав менш як 5 хвилин. Це була демонстрація спроможностей ядерного удару.
В мережі вже з’явилися відео падіння бойових блоків міжконтинентальної балістичної ракети у Дніпрі. Цю ракету потрібно збивати до того, як вона розкрилася та скинула бойові блоки, інакше доведеться знищувати окремо кожен бойовий блок, яких, судячи з відео – 6 штук.
Влучання МБР відбуваються без вибухів. Тобто, ураження тільки за рахунок кінетичної дії. Такі удари не завдають значної шкоди, а МБР – це досить дорогий виріб, щоб систематично застосовувати його саме в таких цілях.
Як повідомляють моніторингові канали, збити міжконтинентальні балістичні ракети здатна лише американська система ППО THAAD, вартість якої разом з обладнанням складає близько 3 млрд доларів. Цей ракетний комплекс може перехоплювати цілі поза та всередині атмосфери. – система вміє бачити ціль на відстані до 1 тисячі кілометрів. Нещодавно США розмістили THAAD в Ізраїлі. Також, за даними моніторів, ракета “Рубіж” з Астраханської області долетіла до Дніпра всього за 5 хвилин.
Міжконтинентальну балістичну ракету 21 листопада запустили з Астраханської області РФ. В Україні офіційно не вказують її конкретний тип, але 20 листопада протягом дня ширилася інформація щодо загрози використання ворогом балістичної ракети середньої дальності РС-26 “Рубіж”. 21 листопада “Українська правда” з посиланням на джерела повідомила, що удар був завданий все ж цією ракетою.
Defence Express пише, що враховуючи те, що міжконтинентальні балістичні ракети призначені для доставки зброї масового ураження, це означає лише те, що РФ провела демонстрацію можливості ядерного удару. Невідомо, куди саме цілив ворог своєю балістичною ракетою, та яке оснащення було у ній.
“Абсолютна більшість російських далекобійних ракет може мати ядерне оснащення. В тому числі “іскандер”, “Кинджал”, крилаті ракети типу Х-55 та Х-102, а також багато інших. Тому є питання щодо сенсу використання саме ракети середньої чи взагалі міжконтинентальної дальності проти України навіть для завдання ядерного удару”, – пишуть експерти видання.
Також під питанням – чи були попереджені про пуск ракети та її напрям США. Бо анонсування таких запусків є обов’язковою умовою для унеможливлення спрацювання системи попередження про ракетний напад та запуск ракет у відповідь за сценарієм зустрічного ядерного удару.
Що відомо про ракету “Рубіж”
Ракета РС-26 “Рубіж” є міжконтинентальною балістичною ракетою Росії. Вона може бути оснащена від 10 до 15 боєголовок, серед яких можуть бути як навчальні, так і ядерні чи фугасні. Ракета не оснащується звичайними вибухівками, її бойові частини є більш потужними. Однією з основних особливостей РС-26 є її здатність маневрувати, що робить її складною ціллю для сучасних систем протиповітряної оборони.
“Рубіж” також називають похідною версією більш відомого РС-24 “Ярс”. Комплекс включає самохідну пускову установку та триступеневу балістичну ракету, що має дальність польоту від 2000 до 6000 км (схоже на південнокорейський комплекс Hyunmoo-V). З огляду на ці характеристики, РС-26 “Рубіж” може бути більш руйнівним порівняно зі стандартними ракетами, наприклад, комплексу “Іскандер”, через більшу масу бойової частини.
Варто згадати, що розробку цих ракет припинили ще у 2018 році, коли комплекс РС-26 “Рубіж” виключили з державної програми озброєнь до 2027 року. Тоді ж відмовились і від інших комплексів, таких як БЖРК “Баргузін”, обравши на їх місце більш перспективний комплекс – “Авангард”. Причиною таких змін стала неможливість одночасно фінансувати всі програми.