Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна ніколи юридично не визнає окуповані території російськими. Він висловив сподівання, що повернення більшості тимчасово окупованих земель відбудеться завдяки дипломатії. Також президент наголосив на важливості вступу України до НАТО та Європейського союзу.
Про це стало відомо під час брифінгу Володимира Зеленського з новим головою Європейської Ради Антоніу Коштою. На думку президента, дипломатичний шлях повернення тимчасово окупованих територій забезпечить мінімізацію жертв серед цивільного населення та військових. Зеленський наголосив, що найкраща гарантія безпеки для України – є вступ до Північноатлантичного альянсу, а економічна гарантія – вступ до Європейського Союзу.
“Важливо розуміти, що ми ніколи юридично не визнаємо будь-які окупації Російською Федерацією наших земель. Ми не визнаємо ці землі російськими, це суто наші землі, це суто наші люди, тимчасово окуповані частини України. Безумовно, все це повернеться, безумовно, дуже хотілося б, щоб повернулась більшість дипломатичним шляхом, щоб не було такої кількості жертв. Я не впевнений, що всі це розуміють, але я хочу, щоб цивілізований світ у більшості своїй це розумів”, – заявив Зеленський.
Однак президент зауважив, що Україна не погодиться на вступ до НАТО, якщо в Альянсі запропонують прийняти лише частину наших територій. На його думку, це призвело б до автоматичного визнання, що інші частини України, які б теоретично не потрапили у склад Альянсу, визнались би не українськими та перебували у постійній загрозі.
“Не може бути запрошена до НАТО частина територій України. Це автоматичне визнання, що всі інші території не тільки в небезпеці, а всі інші території не українські. Тому Україна ніколи на це не піде. Якщо це запрошення, то тільки повністю всіх територій”, – наголосив президент.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга нещодавно звернувся до НАТО з листом, у якому закликав запросити Україну до Альянсу вже наступного тижня. Він наголосив, що саме зараз найкращий момент для такого кроку. На думку Сибіги, це продемонструвало б російському правителю Володимиру Путіну недосяжність однієї з його основних цілей – відмові вступу України до НАТО. Засідання міністрів країн Північноатлантичного альянсу відбудеться у Брюсселі 3-4 грудня. Однак серед країн-членів альянсу досі немає спільного рішення щодо запрошення України на даному етапі.
Гарантії безпеки для України
Володимир Зеленський нещодавно заявив, що звершити “гарячу” фазу війни в Україні можливо. Такий шанс у Києва з’явиться у випадку, якщо неокуповані території України вступлять до НАТО. За таких умов країна згодом зможе повернути дипломатичним шляхом землі, захоплені РФ, повідомляли у SkyNews. При цьому, на думку глави держави, діяти слід швидко. Зеленський додав, що Північноатлантичний альянс має зробити таку пропозицію територіям, які контролює Київ, але за умови визнання через запрошення до НАТО міжнародно визнаних кордонів України. Президент погодився, що до НАТО тимчасово не будуть включені східні території України, що перебувають під контролем РФ.
Представлений наприкінці осені спецпредставником США по Україні Кітом Келлогом план щодо “досягнення миру через силу” пропонує припинення вогню, заморожування фронту та демілітаризацію. Однак експерти застерігають, що ці кроки навряд чи гарантують тривалий мир. Як пише видання CNN, пропозиція Келлога виглядає, як виклик дипломатії та вже отримала суперечливі оцінки.