Україна 13 січня отримала першу новітню колісну САУ RCH 155 від німецько-французької компанії KNDS. Її передав міністр оборони ФРН Борис Пісторіус у німецькому місті Кассель, з українського боку САУ символічно приймав посол України Олексій Макеєв. Це перша САУ з 54, замовлених урядом Німеччини для України.
Про це повідомляє видання Stuttgarter Zeitung. Зазначається, що виробник САУ розташований саме в Касселі, тому місце передачі обрано не випадково.
Перші шість RCH 155 спочатку залишаться у Німеччині, де будуть використовуватися для тренувань українських солдатів. Тренувати доведеться багато військових: ще у 2022 році Україна планувала купити 18 RCH 155, але згодом замовлення зросло до 36 одиниць, а зараз – вже до 54 САУ.
RCH 155 – перша в світі САУ, яка дозволяє вести вогонь під час руху без втрати точності. Башта може керуватися дистанційно, а екіпаж машини – всього два солдати. Гармата в САУ – стандартна для НАТО 155-мм гаубиця, яка може бити на відстань від 40 до 54 км залежно від типу снаряда, максимальний темп стрільби складає 9 пострілів на хвилину.
Нагадаємо, що Україна отримує САУ не тільки від Німеччини. Франція придбає для України додаткове озброєння, а саме 12 нових САУ Caesar та боєприпаси. Це вдалось зробити за рахунок відсотків від заморожених активів РФ. Їх доставлять в Україну найближчим часом. Про це у жовтні 2024 року заявив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню (зараз вже ексміністр).
Є в України й власна артилерія, зокрема, знамениті “Богдани”. 2С22 “Богдана” – це українська самохідна артилерійська установка на колісному шасі, яка стала першою вітчизняною САУ, розробленою під стандартний для країн НАТО калібр 155 мм. У 2022 році гаубиця отримала бойове хрещення у битві за острів Зміїний. У 2023 році офіційно прийнята на озброєння Збройних сил України.