Київ та Москва відновили переговори про припинення ударів по енергооб’єктах, які були зірвані у серпні цього року через вторгнення ЗСУ у Курську область. У якості посередника цієї дискусії виступив Катар. Перші кроки у цьому напрямку зроблені.
Про це пише видання Financial Times, посилаючись на власні джерела. За їх даними, сторони вже зробили перші кроки для досягнення домовленостей. Україна та РФ останніми тижнями скоротили частоту атак на енергооб’єкти один одного. Тому за певного часу можливий позитивний результат, адже цей крок відповідає взаємним інтересам країн.
“Існують дуже ранні розмови про потенційне відновлення чогось. Зараз йдуть розмови про енергетичні об’єкти”, – йдеться у повідомленні.
Угода ознаменувала б найзначнішу деескалацію війни з того часу, як президент Росії Путін наказав почати повномасштабне вторгнення в Україну на початку 2022 року. Цього очікує й президент України Зеленський, який цього місяця заявив, що угода про захист енергетичних об’єктів може свідчити про готовність Росії брати участь у ширших мирних переговорах.
Але неназваний експерт говорить, що поки ЗСУ перебувають на території Курської області Путін навряд чи погодиться на угоду. Та і для України це чималий важіль у війні. Тому у цій ситуації все неоднозначно. З одного боку треба домовлятись, аби не сталось блекаута в Україні, а РФ не зазнавала збитків, а з другого – сторони не готові наразі відмовитись від ударів.
Енергетика України
Експерти неодноразового заявляли, що ця зима буде для України найважчою. Від 4 до 18 годин на добу українцям доведеться сидіти без світла, і це за позитивного сценарію. Також будуть проблеми з опаленням у будинках. Проте ситуація може й змінитись. Для цього потрібно домовитись з РФ.
На початку вересня секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу заявив, що диктатор Путін нібито погодився не бити по українській енергетиці, але українська влада все зруйнувала: відмовилася від угоди, а потім почала військову операцію на Курщині. Тому українці приречені на найважчу в історії зиму, а все через амбіції влади.
Раніше Інформатор писав, що Укренерго активно працює з польською стороною, щоб збільшити технічні можливості й обсяг постачання електроенергії в Україну восени та взимку. За його словами, наразі фахівці напрацьовують варіанти, які мають компенсувати дефіцит, спричинений російськими атаками.