Військовозобов’язаних з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом можуть мобілізувати до лав Збройних Сил України. Однак придатність до військової служби визначається ступенем важкості хвороби. Особи з безсимптомним носійством є придатними та мають право захищати країну. Однак люди з ВІЛ на стадії субкомпенсації придатні до служби у тилових частинах, де нема потреби виконувати бойові завдання.
Основним критерієм придатності до військової служби – є функціональність людини. Про це повідомив речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін в етері телемарафону. За його словами, кожен випадок щодо стану здоров’я людини оцінюється окремо, залежно від стану здоров’я та специфіки захворювання. Для осіб з ВІЛ чи туберкульозом придатність до служби оцінюється від того, на скільки хвороба впливає на здатність людини виконувати військові завдання.
“Люди з безсимптомним носійством або стабільною хворобою – придатниі до військової служби. Це означає, що вони мають право захищати свою країну і можуть це робити. Особи з ВІЛ на стадії імунної субкомпенсації придатні до служби лише у тилових частинах, де немає необхідності виконувати бойові завдання і інакші відповідні навантаження. Люди, яких ВІЛ призвів до імунної декомпенсації – є непридатними до військової служби та підлягають виключенню з військового обліку”, – заявив речник.
Також Лазуткін нагадав, що для осіб з туберкульозом передбачені чіткі критерії, які ретельно прописував Департамент здоров’я. Як і для осіб з ВІЛ-інфекцією, придатність до служби людини з туберкульозом визначається стадією хвороби. Наприклад, люди, у яких активний стан хвороби з виділенням мікобактерій або наявністю розпаду легеневої тканини автоматично не придатні до військової сужби та підлягають виключенню з військового обліку.
“Такі особи підлягають виключенню з військового обліку, оскільки активна форма туберкульозу не дозволяє виконувати військові обов’язки”, – сказав Лазуткін.
Речник Міноборони заявив, що мобілізація людей, які не повинні бути призваними через стан здоров’я – є порушенням наказу №402 Міністерства оборони України. Відповідальність за подібні випадки лежить на лікарях ВЛК. Він наголошує, що недотримання цих норм може призвести до неправильного комплектування військових частин та негативно вплинути на обороноздатність країни.
Народна депутатка Анна Скороход заявила, що лікарі ВЛК отримали вказівки визнавати всіх чоловіків придатними до військової служби. За її словами, про це неодноразово повідомляли самі лікарі. Вона вважає, що такого не має бути та такий підхід потрібно “викорінювати”.
Мобілізація в Україні
Нещодавно стало відомо, що Україна планує мобілізувати додаткові 160 тисяч військових з листопада по лютий. У Національній раді безпеки та оборони вважають, що це відновить боєздатність підрозділів на 85% від необхідної кількості. Проте військові експерти та високопосадовці висловлюють сумніви щодо цієї ідеї. Безстрокова служба ускладнює зусилля уряду залучити більше чоловіків до військової служби, заявляють українські командири. У Financial Times наголошують, що Київ обережно ставиться до прийняття закону про демобілізацію, оскільки це може призвести до “втечі солдатів”.
Також народна депутатка Мар’яна Безугла запропонувала реформувати територіальні центри комплектування, залишивши їм лише рекрутингові функції. Адміністративні обов’язки вона пропонує передати ЦНАП. Це, за її словами, дозволить вивільнити до 50 тисяч військовослужбовців для зміцнення бойових підрозділів. Вона вважає, що ні в Міністерстві оборони, ні в Генштабі ЗСУ не існує повноцінної фінансової аналітики щодо чисельності та витрат на особовий склад.
Водночас прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що в Україні почав функціонувати принцип “або працюй, або воюй”. Його основа мета полягає в тому, що повістки, які були сформовані через систему “Оберіг”, у першу чергу отримали ті військовозобов’язані, які не платять податки. За його словами, пріоритет у мобілізації сьогодні надається людям, які не працюють та є безробітними.