Військовослужбовці, які самовільно залишили частину, зможуть повернутися за допомогою застосунку Армія+. Тепер там з’явилася можливість оформити відповідний рапорт та почати процедуру повернення. Так в Міноборони вирішили боротися з проблемою тисяч військовослужбовців, які самовільно залишають службу.
Як повідомили в Міноборони, механізм повернення на службу наступний. Спочатку військовий заповнює рапорт та вибирає відділ військової службі правопорядку, куди зможе прибути за 24 години. Там оформлять документи та допоможуть дістатись до однієї з 17 резервних військових частин. Протягом 72 годин командир такої частини має відновити всі грошові виплати та соціальні гарантії. Після цього військовий може заповнити рапорт щодо зміни місця служби, щоб перевестись до бажаного підрозділу. Але для цього треба мати рекомендаційний лист (відношення).
Однак є важлива умова, яка стосується військових, які вже раніше самовільно залишали частину. Для таких військовослужбовців подати рапорт через Армія+ можна тільки до 31 грудня включно.
Як в армії вирішують проблему СЗЧ
Новий закон 12095, який підписав президент Володимир Зеленський, дозволяє дезертирам, які вперше залишили частину, добровільно повернутися, поновити контракт і всі види забезпечення, не ризикуючи бути відстороненими від служби. Кримінальні провадження, відкриті за статтями 407 (“Самовільне залишення військової частини”) та 408 (“Дезертирство”) Кримінального кодексу, не стануть підставою для відмови у продовженні військової служби або дії контракту для таких військовослужбовців.
При цьому кількість судових вироків за СЗЧ і дезертирство в десятки разів менша за чисельність зареєстрованих кримінальних правопорушень, оскільки правоохоронці не здатні розслідувати велику кількість справ. З початку повномасштабного вторгнення Росії прокуратура України зареєструвала 60 тисяч проваджень за СЗЧ та майже 30 тисяч – за дезертирство.
Водночас 4 листопада одразу дві бригади Збройних сил України звернулися до військових, які пішли на самовільне залишення служби, із закликами вступати у їхні бойові ряди. Відповідні оголошення розмістили 53 окрема механізована бригада імені князя Володимира Мономаха та 47 окрема механізована бригада.