В боях під Києвом РФ задіяла найрідкіснішу артсистему: докази знайшли лісники й комунальники

У Київській області за останні дні знайшли декілька мінометних мін “Нона” калібру 120 мм. Одну з них випадково помітили комунальники просто під час ремонтних робіт на водоканалі. Іншу розшукали в лісі, під час обходу території. Ці снаряди перебувають на озброєнні російської армії, їх використовують для причіпних мінометів, або “буксированих артилерійських систем” ще радянської доби.

Про знахідки повідомляє Мобільний рятувальний центр швидкого реагування ДСНС України. Першу з них розшукали 13 травня 2025 року просто в лісі Бучанського району на Київщині. Її побачили під час обходу території працівники лісгоспу, кажуть надзвичайники.

“На місце події прибули сапери Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України. Фахівці встановили, що знайдений предмет – це небезпечна мінометна міна “НОНА” калібру 120 мм”, – зауважили рятувальники.

На другу міну випадково натрапили працівники водоканалу під час ремонтних робіт. Про знахідку одразу повідомили піротехніків Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України – ті виїхали на локацію та ідентифікували ту-ж таки 120-міліметрову мінометну міну “Нона”.

“Сапери ідентифікували боєприпас, вилучили його, транспортували та знищили на підривному майданчику з дотриманням усіх заходів безпеки”, – розповіли у ДСНС.

Зауважимо, що такі 120-мм снаряди перебувають на озброєнні російської армії, і використовуються для причіпних мінометів, або “буксированих артилерійських систем” “Нона-К” ще радянської доби. Такі гармати розробили й прийняли на озброєння у 1986 році, їхня особливість у тому, що вони суміщають можливості гармати, гаубиці та міномета.

Рідкісне озброєння таки використовували в Україні: на першому фото – “Нона” в музеї ВАТ “Мотовіліхінські заводи” (Перм, РФ), на другому – затрофеєна ЗСУ артсистема десь в Україні. Фото: Wikipedia, “Мілітарний”

Втім, згідно з онлайн-енциклопедіями, таких артсистем виробили мізерну кількість (188 одиниць), і відомо про їхнє застосування у російсько-чеченській війні та у війні РФ проти України. Зокрема, у 2014-2015 роках їх використовували терористичні сили на Донбасі. А у березні 2022-го ресурс “Мілітарний” писав, що Сили оборони України захопили таку артсистему на неназваній локації, де точилися бойові дії.

Виходить, що на Київщину російські війська ще навесні 2022-го притягнули мало не музейні, одиничні екземпляри свого озброєння. Саме про це свідчать нерозірвані снаряди російського виробництва, придатні для пострілів з “Нони” – однієї з найрідкісніших артилерійських систем. При цьому прикметно, що обидва снаряди не розірвалися, що може свідчити про їхню низьку якість та нечасте застосування.

Київ атакували Шахеди з “касетною” начинкою: чим вони небезпечні, і як постраждала літня пані

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у ніч на 1 травня Київ зазнав атаки за допомогою Шахедів з касетною начинкою. Йдеться про боєприпаси, що мають відтерміновану дію та можуть вибухати через деякий час після того, як потрапили на місцевість. Місцева влада двох районів у столиці повідомила про смертельну небезпеку для мешканців, також зі спеціальною відозвою виступили у КМДА.

Трохи пізніше у той же день ми розповіли, що у Дарницькому районі Києва, на мікрорайоні Бортничі, касетні частини боєприпасів почали детонувати. Від вибуху постраждала літня мешканка – її госпіталізували з пораненням. Загалом у лісопарковій зоні, і навіть на даху житлового будинку, сталося близько 10 вибухів.

Джерело