В російській Кубані повісився 18-річний українець Олександр Якущенко. У 2022 році його вивезли в Росію з дитячого будинку під Херсоном. Російські опікуни не давали йому повернутися в Україну, в хлопця забирали документи.
Про це 24 грудня повідомило російське видання “Важливі історії”. Самогубство сталося у станиці Ахтанізівської Краснодарського краю ще 10 січня 2024 року. Втім раніше про цей випадок не повідомлялося.
На момент смерті Олександру Якущенку було 18 років та сім місяців. За даними росЗМІ, він повісився за кілька кілометрів від будинку нової прийомної родини, його тіло знайшли робітники, які їхали вранці на зміну. Поруч з ним лежав розібраний телефон, з якого видалили всі дані. Судмедексперт повідомив прийомним батькам, що в останній момент підліток, ймовірно, намагався вибратися з петлі.
Олександр Якущенко – уродженець Херсонської області. В Україні органи опіки забрали його у рідної матері Олени Якущенко у 2016 році. До осені 2022 року хлопця виховували у дитячому будинку сімейного типу у селі Токарівка під Херсоном, яким керувала місцева мешканка Лідія Шарварли.
Один із вихованців дитячого будинку, який дружив з Якущенком, заявив, що там були максимально жорсткі умови – дітей змушували працювати на будівництві та били їх. Під час російської окупації Шарварли співпрацювала з російською владою – Росія призначила її головою Токарівки та двох найближчих сіл. Після того, як українські війська звільнили Херсонську область, Шарварли разом із вісьмома прийомними дітьми переїхала до Росії. Там жінка отримала допомогу від РФ та відмовилася від опіки.
Олександр Якущенко потрапив під опіку Наталії та Олександра Лукашенків – прийомної родини “зі стажем”. Як розповів глава сім’ї, формально під опікою Якущенка перебував всього місяць, потім йому виповнилося 18 років, після чого він продовжив жити в сім’ї. Ще до смерті Якущенко у голосовому повідомленні друзям поскаржився на нову прийомну сім’ю:
“Я там нікому н…й [зовсім] не потрібний. Мені дали це зрозуміти. Я всім псую життя. Я не зможу, я повішусь. Мені дуже боляче. Я не знаю, що робити”, – говорив Олександр.
Журналісти з’ясували, що Олександр Якущенко мав конфлікти з новою прийомною родиною через те, що він хотів повернутися в Україну. Один з друзів загиблого розповів, що щонайменше один раз сім’я Лукашенка відбирала у нього документи.
У загиблого Олександра Якущенка залишилася рідна молодша сестра Христина. Вона знаходиться під опікою в іншій родині в Краснодарському краю. В Україні й Олександр, й Христина Якущенки офіційно вважаються зниклими безвісти.
Депортація дітей з України
Росіяни не припиняють примусово вивозити дітей з окупованих територій України. Вони прикриваються оздоровленням та спасінням від війни, хоча депортація не має до цього жодного відношення. Окупанти проводять примусову русифікацію українських дітей. Змінюють їм імена, прізвища, дати народження. Такі їх дії можна кваліфікувати як геноцид.
Головне управління розвідки України розпочало ініціативу, спрямовану на збір та розміщення інформації про осіб із Росії та Білорусі, які замішані у викраденні українських дітей. ГУР запустило відповідний портал під назвою “Війна та санкції”.
Також Канада виступила з ініціативою створення коаліції країн для повернення депортованих українських дітей. Цей крок є відповіддю на план Bring Kids Back UA, розроблений за дорученням президента Володимира Зеленського, та відображає підтримку “формули миру”.
Відомо, що окрім РФ Міжнародний кримінальний суд може притягнути Білорусь до відповідальності за участь у депортації українських дітей. На заваді не стане навіть те, що країна не є його членом. Бо злочини відносно неповнолітніх були скоєні на території України.