В МОН заявили, що у 2025 році в Україні запровадять базову загальну військову підготовку у закладах вищої освіти. Йдеться про студентів третього курсу, першокурсників це не стосуватиметься, бо зазвичай їм по 17 років. Наразі вже готують інструкторів і полігони.
Про це 4 листопада у коментарі Новини.LIVE заявив заступник міністра освіти Михайло Винницький. Він наголосив, що військова підготовка в університетах не пов’язана з мобілізацією.
“Мобілізаційний вік залишається 25. Просто людина, яка закінчує вищу освіту, має знати, як поводитися зі зброєю, як захищатися в разі потреби, як надавати першу медичну допомогу”, – сказав заступник міністра освіти.
Зараз, за його словами, розгортають всі можливості для полігонної підготовки. З січня 2025 року почнуть готувати інструкторів.
Щодо військових кафедр, Винницький зазначив, що цим питанням займатимуться впродовж наступного року. За словами заступника, базова загальновійськова підготовка закладена у бюджеті на 2025 рік.
Інформатор нагадує, що Кабмін 21 червня видав постанову №734, в якій йдеться, що базову підготовку тепер мають проходити всі чоловіки, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти. Жінки-студенти за власним бажанням теж можуть проходити загальновійськову підготовку, для них ця норма є добровільною. В іншому випадку студентів-чоловіків будуть відраховувати.
Військова підготовка цивільних в Україні
Днями заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін вважає, що базовий військовий вишкіл має стати обов’язковою для всіх цивільних. За його словами, студенти, робітники, чиновники – усі повинні пройти цей курс.
Жорін переконаний, що запровадження обов’язкового військового вишколу для всіх цивільних є важливим кроком до підвищення готовності країни до мобілізації. За словами Жоріна, така підготовка допоможе не лише створити резерв для армії, але й змінити ставлення цивільних до військових процесів та подій, що відбуваються в країні.
А наприкінці жовтня голова Ради резервістів Сухопутних військ Збройних сил України Іван Тимочко теж заявляв, що в Україні варто охопити навчанням про методи спротиву максимальну кількість населення. Він пояснив, що чим більше людей будуть готові воювати, тим важче ворогу буде воювати з таким суспільством. Тимочко вважає, що навчати вогневій підготовці треба й жінок, втім уточнив, що тут не йдеться про мобілізацію.