Велика Британія та Франція дозволили Україні бити вглиб РФ ракетами SCALP та Storm Shadow – le Figaro

Великобританія та Франція у неділю, 17 листопада, слідом за США дозволили Україні завдавати ударів углиб території Росії своїми далекобійними ракетами. Йдеться про ракети Storm Shadow та SCALP-EG. Про це повідомляє Le Figaro.

Зазначається, що це рішення було ухвалено за два місяці до передачі влади між президентом США Джо Байденом та Дональдом Трампом, якого підозрюють у бажанні скоротити підтримку України.

“Рішення було очікуваним. Французи та британці дозволили Україні завдати удару вглиб території Росії за допомогою своїх ракет SCALP/Storm Shadow“, – сказано в повідомленні Le Figaro.

Водночас видання наголошує, що рішення Сполучених Штатів “дати зелене світло на використання ракет великої дальності” є вирішальним. Le Figaro. Французьке видання не уточнило, чи обмежений регіон застосування ракет SCALP та Storm Shadow Курською областю РФ, як у випадку з ATACMS, чи одразу можна бити й далі вглиб РФ.

Як писав Інформатор, Франція та Британія давно були готові надати Україні право бити за цілями на території РФ своєю далекобійною зброєю. Однак для цього була потрібна згода США, оскільки американські комплектуючі використовуються і в європейських далекобійних ракетах.

Раніше 17 листопада видання New York Times з посиланням на неназваних американських чиновників повідомляло, що президент США Джо Байден вперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS, для захисту своїх військ у Курській області РФ у відповідь на рішення РФ ввести у бій війська КНДР. Офіційно жодна з чотирьох країн – США, Франція, Велика Британія та Україна – не коментувала дозвіл на далекобійні удари західною зброєю вглиб РФ.

Удари ATACMS по РФ: довга історія та шок Зеленського

Президент України Володимир Зеленський протягом кількох місяців умовляв партнерів дозволити далекобійні удари по РФ західною зброєю. Ця пропозиція окремим пунктом була включена до плану перемоги України. Однак план не вразив Захід, і цей пункт, ні разом з іншими, ні окремо від них, так і не було реалізовано.

Міністр оборони США Ллойд Остін ще напочатку вересня заявив, що США не планують змінювати свою позицію щодо надання Україні дозволу на використання американських ракет ATACMS або Storm Shadow для ударів по території Росії. Остін зазначив, що жоден вид зброї не стане вирішальним у цій війні.

Він також підкреслив, що Україна вже має значний арсенал засобів, здатних завдавати ударів на більші дистанції, ніж ATACMS або Storm Shadow. Цієї ж позиції США дотримуються досі. Канцлер ФРН Олаф Шольц категорично проти далекобійних ударів по РФ західною зброєю, а Британія та Франція за (йдеться про SCALP та Storm Shadow), але їм потрібне добро від США. 

Крім того, в Пентагоні й офіційно, і анонімно в коментарях різним виданням багато разів повторювали, що США мають відносно невеликий арсенал ATACMS. Тож країна готова надати Україні лише обмежену кількість таких ракет (які теж довелося довго випрошувати у Байдена).

Чотири американські чиновники у жовтні повідомили The New York Times, що Зеленський був “приголомшений” тим, що Байден не дав йому дозволу використовувати американські ракети великої дальності для удару по глибокій території Росії, коли вони зустрілися у Вашингтоні у вересні. У минулому Байден зазвичай поступався після початкової відмови від прохань України про постачання такої зброї, як танки Abrams, винищувачі F-16 та ATACMS – але не цього разу.

Україна також не надала переконливих доказів Вашингтону щодо того, як вона використовуватиме далекобійну зброю, заявили американські чиновники. Список цілей усередині Росії набагато перевищує кількість ракет, які США чи будь-який інший союзник могли б поставити, додали вони.

Джерело