Відстрочка за довіреністю: чи може адвокатський запит до ТЦК замінити особисте звернення військовозобовʼязаного – позиція Верховного суду

Чоловік отримав повістку до ТЦК, але вирішив звернутися туди через адвоката. Останній направив адвокатський запит із проханням надати інформацію щодо можливості надання відстрочення від призову на військову службу під час мобілізації його клієнту, на утриманні якого перебуває троє неповнолітніх дітей. На це в ТЦК відповіли, що насправді підстави для відстрочки відсутні, адже в чоловіка один із дітей був старшим за 18 років, тож особа підлягає мобілізації. Така відповідь стала підставою для звернення особи з позовом до суду. Спір дістався касаційної інстанції. Судді Верховного Суду зокрема розглянули питання статусу адвокатського запиту. Про це 13 листопада повідомила Національна асоціація адвокатів України. 

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду погодився з висновками судів попередніх інстанцій про помилковість доводів позивача в частині ототожнення поданого адвокатського запиту щодо надання інформації про можливість отримання відстрочки від призову на військову службу час мобілізації, із зверненням для прийняття рішення про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Стаття 24 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає адвокатський запит – як письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських обʼєднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських обʼєднань, яким направлено адвокатський запит, зобовʼязані не пізніше пʼяти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. Виходячи з наведених правових норм, адвокатським запитом є письмове звернення адвоката спрямоване до субʼєктів владних повноважень, інших юридичних осіб, метою якого є отримання необхідної адвокату інформації для надання правової допомоги клієнту.

Враховуючи правову природу «адвокатського запиту», та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті, останній не є зверненням військовозобов`язаного щодо вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Тож у ВС дійшли висновку (див. постанову КАС ВС від 07.11.2024 у справі №340/2502/23), що такі обставини свідчать про те, що чоловік не звертався до ТЦК із документами, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а ТЦК своїм листом надав відповідь на адвокатський запит.

У “Резерв+” запрацювала онлайн-відстрочка від мобілізації

В Україні від 9 листопада у застосунку “Резерв+” запрацював сервіс онлайн-відстрочки від мобілізації. У першу чергу новою послугою зможуть скористатися українські студенти, аспіранти, докторанти та особи зі встановленою інвалідністю. Водночас для багатодітних батьків цей сервіс наразі недоступний. 

Сервісом зможуть скористатися студенти, аспіранти та докторанти за умови, що вони здобувають освіту у порядку послідовності. Приміром, після бакалаврату навчаються на магістратурі, а після магістратури – в аспірантурі.

Онлайн-відстрочка доступна особам з інвалідністю. Важливо зазначити, що підтвердженням інвалідності буде наявність відповідного пенсійного посвідчення.

Водночас для багатодітних батьків, які мають трьох і більше дітей, наразі онлайн-відстрочка не є доступною. Очікується, що вже невдовзі сервіс запрацює і для них, але поки що він на стадії бета-тестування.

Сервісом користуватися просто. Спершу слід авторизуватися у застосунку “Резерв+”. Далі потрібно надіслати відповідний запит на онлайн-відстрочку від мобілізації. На наступному етапі система почне перевіряти, чи є право на відстрочку і, якщо все в порядку, – новий статус підтягне і відобразить в електронному військовому документі. 

Джерело