Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не обговорює отримання членства в НАТО в обмін на відмову від окупованих Росією українських територій. На його думку, якщо в партнерів і були такі думки, то Києву їх не озвучували, але, можливо, через публікації в медіа перевіряють реакцію. Зеленський наполягає на запрошенні до НАТО ще під час війни.
Про це Зеленський сказав 22 жовтня на зустрічі з журналістами. Він відповів на питання, чи можливе отримання членства у НАТО в обмін на окуповані території.
“Ми не обговорюємо це. Але вважаю, що ці вкиди в медіа не випадкові. Мабуть, такі думки у деяких партнерів можуть бути. Тому, напряму вони не комунікують це зі мною, ці питання. Але через медіа, зрозуміло, перевіряють його градус. Думаю, тут все залежить від суспільства України”, – наголосив Зеленський.
При цьому, як відзначив президент, на всіх переговорах зараз Україна порушує питання гарантій безпеки. Найкращий варіант для Києва – приєднання до Альянсу.
“Найкраще – це НАТО. Під час війни – запрошення, абсолютно відкрите, з сильною позицією в будь-якому форматі дипломатії. Це запрошення, я вважаю, не залежить від думки Росії. Коли в цьому будуть впевнені й ще деякі партнери – що вони сильніші, ніж Росія, тоді у нас все буде в цьому сенсі позитивно”, – підкреслив президент.
Водночас у Зеленського уточнили, чи припускає Україна, що може початися розмова про частковий вступ до НАТО без окупованих територій. На це президент наголосив, що запрошення до НАТО дається країні в її міжнародно визнаних кордонах.
“Всі розуміють, що який би шлях у нас не був, юридично ніхто визнавати окуповані території територіями інших держав не буде. Друге, чому я наголошую на запрошенні? Тому, що воно дається країні в міжнародно визнаних кордонах. І це для мене принципова річ: отримати запрошення під час війни. Я вважаю, що це сильна частина пакета, який ми пропонуємо. Це не просто запрошення, а запрошення, поки війна ще не закінчилась. А вже який вступ, як він буде відбуватись, скільки – це наступний крок, дипломатія. Можуть бути різні формати”, – підкреслив глава держави.
Також у президента спитали, яка позиція в Німеччині щодо членства України в НАТО. Зеленський повідомив, що має з канцлером Олафом Шольцем дуже хороші відносини.
“Я вдячний, що Шольц допомагає. Німеччина друга за підтримкою. Я всі речі говорю так, як я їх бачу, а не так, як вигідно комусь. Але те, що німецька сторона має скепсис щодо нашого вступу в НАТО – це факт”, – сказав Зеленський.
При цьому, як переконаний президент України, оцінка Німеччини зараз більш м’яка, ніж вона була раніше. На Берлін може вплинути зелене світло від США для вступу України в Альянс.
“Але щодо запрошення зараз, про яке я вам говорю, вони (Німеччина – ред.) бояться тематики НАТО-Німеччина, що стосується реакції РФ. Саме так. Тому я вважаю, що на їхню думку буде мати вплив більший союз. Більший союз щодо підтримки нас – це впевнене “Так: від Сполучених Штатів. Ось що я маю на увазі”, – сказав Зеленський.
Вступ України в НАТО
Володимир Зеленський вже представив свій План перемоги українцям та партнерам. Одним із головних пунктів є вступ України до НАТО.
На цю позицію відреагував генсек Північноатлантичного Альянсу Марк Рютте. Він пояснив, що вакантним для українців залишається місце 33-го члена НАТО, але Києву нададуть членство не зараз, а у майбутньому. Рютте підкреслив, що зараз важливим питанням залишається саме хронологія вступу України до НАТО, щоб одного дня цей процес відбувся.
Президент США Джо Байден може розпочати роботу над запрошенням України до НАТО. Умовою є перемога Камали Гарріс на президентських виборах. Пом’якшення позиції Сполучених Штатів, можливо, вплине й на Німеччину, яка все ще принципово проти наближення України до НАТО в умовах війни. Про це 19 жовтня написало Le Monde, посилаючись на анонімні джерела.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.