Встигнути першими: в ISW пояснили, чому Росія поспіхом б’є по енергетичній інфраструктурі України

У ніч з 12 на 13 грудня російські війська завдали найбільшої серії ракетних і безпілотних ударів по Україні з початку війни, в основному по українській енергетичній інфраструктурі. Серія ударів Росії по українських енергетичних об’єктах є частиною ширшої кампанії, спрямованої на те, щоб заморозити Україну взимку 2024-2025 років і змусити Україну та Захід утриматися від прийняття політичних рішень не на користь Росії. З іншого боку, росіяни хочуть встигнути першими, бо розуміють, що загроза українських ударів по російських аеродромах ATACMS і Storm Shadow може змусити російську армію базувати літаки на аеродромах далі у Росії та ускладнити здатність Росії завдавати ударів по Україні.

Як повідомили в Інституті вивчення війни (ISW), Росія неодноразово обстрілювала українську інфраструктуру восени та взимку з моменту початку повномасштабного вторгнення у 2022 році та завдала широкомасштабних ударів по українській інфраструктурі 16-17 та 25-26 листопада. Міністерство оборони Росії заявило, що російські війська здійснили удар 12-13 грудня у відплату за український удар по Таганрогу Ростовської області 11 грудня з використанням наданих Заходом ATACMS, хоча російські війська, ймовірно, планували і без цього завдати такий удар і зручно використовують удар 11 грудня, щоб виправдати триваючі російські атаки по критичній інфраструктурі України.

Ці російські повідомлення, ймовірно, спрямовані на те, щоб заспокоїти заклики російської ультранаціоналістичної спільноти до відплати за українські удари по Росії та на підтримку кампанії рефлексивного контролю Кремля, спрямованої на те, щоб змусити західні країни приймати рішення щодо використання Україною зброї, наданої Заходом, і майбутні мирні переговори, які не на користь Росіїє

Українські удари по військових аеродромах у Росії та російських систем ППО в ближньому тилу можуть спричинити зменшення російської авіації та плануючих бомбових ударів по Україні. Згідно з даними українського Генштабу, російські війська випустили загалом 431 плануючу бомбу за перші 12 днів грудня 2024 року, після того, як повідомляється, за перші 12 днів листопада 2024 року було запущено 1472 плануючу бомбу та понад 3300 плануючих бомб загалом протягом листопада 2024 року.

Таким чином, російські сили наразі на шляху до того, щоб запустити лише третину загальної кількості плануючих бомб, які російські сили запустили в листопаді 2024 року цього місяця.

12 грудня російське опозиційне інформаційне видання “Агентство” зазначило, що кількість російських плануючих бомб значно зменшилася після того, як Україна завдала перших ударів по Росії з використанням наданих Заходом систем озброєння великої дальності в середині листопада 2024 року.

Українські сили завдали першого удару ATACMS по території Росії в ніч з 18 на 19 листопада та удару Storm Shadow по території Росії в ніч з 19 на 20 листопада, і дані українського Генштабу свідчать про те, що російські сили почали послідовно зменшувати кількість ударів.

Загроза українських ударів по російських аеродромах в межах ATACMS і Storm Shadow може змусити російську армію базувати літаки на аеродромах далі в Росії та ускладнити здатність Росії завдавати плануючих бомбових ударів по Україні. З кінця жовтня 2024 року українські війська також проводять узгоджену акцію з нанесення ударів по російським радарам і системам протиповітряної оборони на території окупованої України та в тилових районах Росії. Ця кампанія може призвести до деградації парасольки протиповітряної оборони Росії, особливо над окупованою Україною, до того, що російські пілоти дедалі більше не бажають керувати та завдавати плануючих бомбових ударів по прифронтових районах і тилових українських містах.

Ракетна атака 13 грудня

Від ранку армія РФ атакувала Україну ракетами з аеродрому “Оленья” та ударними безпілотниками. Крилаті ракети, запущені з бомбардувальників ТУ-95 МС, заходили в Україну хвилями з різних напрямків. В Одесі прогриміли потужні вибухи. Згодом з’ясувалося, що ціллю атаки ворога стала енергетика України.

У різних регіонах запроваджували або превентивні, або екстрені відключення світла. Ворог масовано атакував, зокрема, Захід України. Сусідня Польща піднімала у небо свої винищувачі. 

Джерело