Президент України Володимир Зеленський припустив, що війну з Росією можна завершити вже у 2025 році. Однак, за його словами, позиція України має бути сильнішою. Він наголосив на необхідності посилення тиску міжнародних партнерів на Кремль, щоб не дозволити російському правителю Володимиру Путіну диктувати свої умови Києву.
Зеленський зазначив, що швидке завершення війни та настання миру можливе за умови консолідованої підтримки з боку міжнародних партнерів та рішучих кроків проти Росії. Особливу роль у цьому процесі, на його думку, мають відіграти новообраний президент США Дональд Трамп та лідери Європейського Союзу. Про це він розповів в інтерв’ю SkyNews. Водночас президент визнав, що шлях до миру буде не легким.
“Це буде непросто, але якщо світові лідери прийматимуть правильні рішення, кінець війни може настати швидше… Ми можемо це зробити. Але разом із Європою, Сполученими Штатами і, звісно, Україною як головною частиною цієї угоди”, – заявив президент.
Також Володимир Зеленський вважає, що для початку мирних переговорів з Росією Київ повинен мати як мінімум рівну в єдності з партнерами, а в кращому випадку сильнішу позицію, ніж Москва. Він наголосив, що російському правителю Путіну не можна дозволити ставити ультиматуми Україні. На думку Зеленського, неважливо де і за участі яких світових лідерів відбуватимуться переговори, якщо Україна не буде знаходитись у слабшій позиції.
“Якщо ми говоримо з Путіним, то тільки з планом – ми не можемо дати йому шанс поставити нам ультиматум. Він не може поставити нам ультиматум, тому що він вбивця, і він терорист”, – заявив Зеленський .
Однак Генеральний секретар НАТО Марк Рютте нещодавно заявив, що в України поки немає сильної позиції для того, щоб розпочати мирні переговори з Росією. Він наголосив, що угода має бути вигідною саме Україні. В іншому ж випадку існує загроза безпеці у довгостроковій перспективі.
Ексміністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що в Україні немає відповідних засобів та інструментів для того, щоб змінити хід війни. За його словами, якщо так відбуватиметься надалі, Україна може програти війну. Однак він дещо заспокоїв, нагадавши, що на початку повномасштабного вторгнення Росії ситуація на полі бою виглядала набагато гіршою.
Вступ до НАТО – ключова позиція на переговорах
Ключове завдання будь-яких майбутніх переговорів із Кремлем – забезпечити довгострокову безпеку України. У виданні The Economist вважають, що однією з головних гарантій безпеки може бути вступ України до НАТО. Однак, після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США з’явилася загроза, що він може змусити Київ погодитися на угоду, вигідну лише Росії, що призведе до катастрофічних наслідків для всього світу. Зазначається, що якщо Трамп підтримує таку угоду, це фактично означатиме перемогу Кремля: більшість військових цілей Росії буде досягнуто, а Україна опиниться в стані руйнівної поразки.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга нещодавно звернувся до НАТО з листом, у якому закликав запросити Україну до Альянсу вже наступного тижня. Він наголосив, що саме зараз найкращий момент для такого кроку. На думку Сибіги, це продемонструвало б російському правителю Володимиру Путіну недосяжність однієї з його основних цілей – відмові вступу України до НАТО. Засідання міністрів країн НАТО відбудеться у Брюсселі 3-4 грудня. Проте серед країн-членів альянсу досі немає спільного рішення щодо запрошення України на даному етапі.
Однак нещодавно Парламентська асамблея НАТО закликала якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу. Про це йдеться у резолюції, яку ухвалили 26 листопада під час пленарної сесії Парламентської асамблеї НАТО у Монреалі. У документі також закликають наростити військову, фінансову й гуманітарну підтримку України.