Повномасштабна війна в Україні станом на 19 листопада 2024 року триває вже 1000 днів. Це – тисяча днів боротьби з окупантом, стійкості, соборності та незламності. За цей час відбулися десятки битв, які ввійдуть в історію. Зокрема, Харківський контрнаступ та Курська операція. Також ЗСУ ракетами “Нептун” потопили російський крейсер “Москва”, що значно підняло моральний дух українців та стало знаковою подією великої війни.
Збройні Сили України в інфографіці нагадали, якими були ці 1000 днів широкомасштабного російського вторгнення в Україну. Бійці згадали десять моментів, що вже точно ввійдуть в історію України та світу.
День 1. Початок вторгнення
24 лютого 2022 року о 3:40 російські військові вторглися в Україну з різних напрямків. Також російські ракети атакували українські аеродроми та військові об’єкти по всій Україні. Путін планував бліцкриг: висадити десант на Гостомельський аеродром і захопити Київ за підтримки важкої бронетехніки й артилерії, які зайшли через Чорнобильську зону. Вважалося, що після цієї стрімкої атаки українська влада капітулює. На взяття Києва відводилося не більше як 3-5 днів. Втім ворог не очікував такого спротиву українців, тож цей план провалився.
День 38. Битва за Київ
2 квітня 2022 року Київщину повністю звільнили від російської окупації. Ворог також втік з Сумської та Чернігівської областей.
День 50. ЗСУ потопили “Москву”
Російський ракетний крейсер “Москва” затонув 14 квітня 2022 року внаслідок удару двома ракетами “Нептун”, коли корабель перебував в районі острова Зміїний. Крейсер був флагманом і найбільшим бойовим кораблем Чорноморського флоту РФ та належав до числа шести найбільших кораблів ВМФ Росії. За даними РНБО України, з 510 осіб, що перебували на борту корабля, вдалося врятувати лише 58.
“Москва” – це перший втрачений флагман російського флоту з часів Російсько-японської війни. Востаннє подібний корабель такого розміру був знищений у бою 40 років тому, у 1982-му під час Фолклендської війни: тоді британська субмарина HMS Conqueror потопила аргентинський крейсер “Генерал Бельграно”.
День 127. Звільнення Зміїного
Українські сили оборони звільнили острів Зміїний від російських загарбників 30 червня 2022 року. Ворог контролював його з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Протягом чотирьох місяців окупації острів Зміїний став відомий на весь світ. Зокрема, саме там український прикордонник вказав напрямок російському крейсеру “Москва”, який пізніше пішов на дно завдяки нашим захисникам (йдеться про “Русскій воєнний корабль, іді …”).
Спецоперація зі звільнення острова відбувалася у кілька етапів. Після першої невдалої спроби деокупації українські захисники вирішили покинути території та повернутися пізніше. Росіяни перекидали туди резерви, які згодом були знищені. Зрештою їх змусили покинути цю землю.
День 195. Харківський контрнаступ
6 вересня 2022 року розпочався Слобожанський наступ Сил оборони України. Менше ніж за тиждень майже всю окуповану територію Харківської області вдалося звільнити від військ Росії. Після втечі росіян з-під Києва це була друга повноцінна наступальна операція України, яка завдала важкого удару по моральному духу ворога. Зокрема, були звільнені Ізюм та Балаклія.
День 261. Звільнення Херсону
11 листопада 2022 Збройні Сили України відбили в окупантів місто Херсон та інші райони Херсонської області та частини Миколаївської області на правому березі Дніпра, ворог втік на лівий берег. Події стали результатом південного контрнаступу України у 2022 році.
Після вторгнення в Україну 24 лютого російські війська оточили Херсон наприкінці лютого та окупували його приблизно 2 березня 2022 року після важких боїв напередодні. У вересні 2022 року Росія оголосила про анексію області разом із трьома іншими.
День 387. Ордер на арешт Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Також ордер видали на арешт уповноваженої з прав дитини в Росії Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнних злочинах, скоєних під час війни РФ проти України. Москва назвала рішення МКС юридично нікчемним, а Слідчий комітет Росії сам порушив кримінальну справу стосовно прокурора і суддів МКС.
Володимиру Путіну через ордер довелося відмовитися від поїздок до країн, які ратифікували Римський статут і тим самим зобов’язалися виконувати розпорядження МКС. Так, у липні 2023 року він не поїхав на саміт БРІКС у ПАР, хоча влада країни давала зрозуміти, що не затримуватиме його. Втім в жовтні 2024 року Путін відвідав Монголію, яка була зобов’язана арештувати кремлівського диктатора, але не зробила цього.
День 843. Глобальний саміт миру
15 червня 2024 року у Бюргенштоці у Швейцарії відбувся перший Глобальний саміт миру за ініціативи України. Участь у ньому взяли делегації з понад 90 країн та 8 світових організацій. Представників Росії не запрошували.
Серпень 2024. Курська операція
Зранку 6 серпня 2024 року Україна розпочала операцію на території Курської області РФ. Під контролем українських військових опинилися сотні квадратних кілометрів ворожої території, зокрема районний центр Суджа. Росія наразі намагається повернути контроль над цією територією.
2022-2024. Масовані атаки по території РФ
Ще у 2022 році Україна почала завдавати ударів по військових об’єктах на території Росії. Удари тривають по теперішній час. Зокрема, в ніч на 19 листопада 2024 року ЗСУ уразили арсенал 1046 центру матеріально-технічного забезпечення у районі міста Карачев у Брянській області РФ. На складі зафіксовані вибухи та детонація.
1000 днів великої війни
У вівторок, 19 листопада 2024 року, настав 1000 день повномасштабної війни в Україні. Війна за незалежність триває.
За цей час Росія втратила в Україні понад 724 000 військових, 9 тисяч танків, 19 тисяч бронемашин та майже тисячу систем ППО.
“Кожна темна ніч, навіть якщо їх тисяча, завжди закінчується світанком. І одного дня це буде світанок нашої Перемоги. Вдячність всім хто воює, вдячність всім хто допомагає. Вічна пам’ять кожному, хто загинув на цій війні”, – прокоментував Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
Інформатор писав, чим унікальна велика війна в Україні, яка триває вже 1000 днів.