Блінкен заявив, що США вийшли на прямий контакт із сирійськими повстанцями, які повалили Асада

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що він перебуває у прямому контакті з сирійським повстанським угрупованням “Хаят Тахрір аш-Шам” (HTS) і виклав принципи постійної підтримки політичного переходу в Сирії. Виступаючи на пресконференції в йорданському місті Акаба, Блінкен сказав, що Америка та її союзники дуже зацікавлені в тому, щоб допомогти сирійському народу прокласти новий шлях. Заява Блінкена з’явилася менше ніж через тиждень після того, як повстанці увійшли в Дамаск і скинули Башара Асада, який правив Сирією протягом 24 років, ознаменувавши кінець темної епохи.

“ІДІЛ та інші терористичні групи все ще зберігають присутність у Сирії та хочуть використати цей період невизначеності, щоб спробувати відновити позиції. Ніхто не розуміє ці виклики краще, ніж сам сирійський народ. І сирійці знають, що їм знадобиться підтримка сусідів і від міжнародної спільноти, щоб подолати ці виклики”, – сказав він.

Відтоді HTS працює над встановленням безпеки та початком політичного переходу. Але група також намагалася заспокоїти громадськість, стурбовану екстремістськими джихадистами серед повстанців.

Лідери повстанців кажуть, що група порвала зі своїм екстремістським минулим, хоча HTS все ще вважається терористичною групою у Сполучениї Штатах та європейських країнах, бо раніше мала зв’язки з Аль-Каїдою.

“У цьому регіоні та в інших місцях ми бачили, як падіння репресивного режиму може швидко поступитися місцем більшим конфліктам і хаосу, як місце одного диктатора може замінити інший або як може бути втручання з боку іншої країни. вимкнуто лише для того, щоб його замінили іншим”, – сказав Блінкен.

За його словами, тому важливо, щоб “ми та наші партнери зібралися сьогодні, щоб узгодити принципи, якими керуватимуться наші зусилля, щоб допомогти сирійському народу подолати ці виклики та побудувати інклюзивну, неконфесійну, мирну та суверенну державу, до якої вони прагнуть”.

Сирійські повстанці святкують під час демонстрації після першої п’ятничної молитви після повалення Башара Асада в Дамаску, 13 грудня 2024 р. Хусейн Малла/ The AP

Припинення вогню у Газі

Виступаючи раніше в Йорданії, Блінкен також закликав Ізраїль і ХАМАС укласти угоду про припинення вогню та повернення заручників. Блінкен заявив, що “настав час покласти цьому кінець”.

“Для ХАМАСу, як я вже говорив раніше, кавалерія не прийде на допомогу. Вони не збираються отримати ширшу війну, якої давно прагнули. Ізраїль, як я вже говорив раніше, досяг своїх основних військових цілей, необхідних для того, щоб 7 жовтня ніколи не повторилося”, — сказав він.

Припинення вогню дало б президенту Джо Байдену, який йде у відставку, остаточну дипломатичну перемогу після турбулентного періоду, протягом якого його адміністрація не змогла зупинити жорстоку війну, яка забрала десятки тисяч життів у Газі та занурила територію в гуманітарну кризу.

Ізраїль протестує проти уряду прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху та закликає звільнити заручників, утримуваних у Газі, 14 грудня 2024 р. Цафрір Абайов/The AP
Ізраїль протестує проти уряду прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху та закликає звільнити заручників, утримуваних у Газі, 14 грудня 2024 р. Цафрір Абайов/The AP

Обраний президент США Дональд Трамп вимагав негайного звільнення заручників, погрожуючи в соціальних мережах перельною розплатою, і закликав США не втручатися у Сирію, де базується близько 900 військових для боротьби з “Ісламською державою”.

Блінкен завершує регіональний тур трьома країнами в Акабі після відвідин Іраку, Туреччини та Йорданії вже цього тижня, щоб обговорити Газу та розвиток ситуації в Сирії. Цілком ймовірно, що це буде його остання поїздка на Близький Схід на посаді держсекретаря до зміни адміністрації США у січні.

Падіння режиму Асада

Напередодні у Сирії було знесено найбільшу статую Хафеза Асада, який правив Сирією близько 30 років. Він є покійним батьком експрезидента Башара Асада. 7 грудня під час наступу повстанців в Сирії, Іран почав евакуацію свого командування. Це стало першою головною ознакою неможливості подальшої російської допомоги режиму Башара Асада.

Коли армія сирійської опозиції просувалися до столиці Сирії Дамаска, Росія переконала президента Башара Асада лишити країну. Але виїздити треба було негайно. Він погодився та втік до Москви. 

Раптовий крах режиму Башара Асада, який Росія активно підтримувала з 2015 року, став серйозним політичним провалом Кремля. Ця подія породила нову кризу для Москви, яка прагне зберегти свої військові бази та геополітичний вплив у Сирії. Ситуація може призвести до значних геополітичних втрат для Росії та погіршити її репутацію як союзника.



Джерело