Іран майже рік не зможе виготовляти балістичні ракети після влучних ударів Ізраїлю

Удари Ізраїлю по Ірану вивели з ладу критичний компонент іранської програми балістичних ракет. Тепер Тегеран не зможе виготовляти “балістику” самостійно майже рік, що значно зменшить обстріли. Щобільше, Ізраїль вивів з ладу декілька ЗРК С-300, що захищали Тегеран, та пошкодив як ядерні, так енергетичні об’єкти Ірану.

Про наслідки ударів Ізраїлю по Ірану повідомили у виданні Axios, посилаючись на власні джерела. Згідно з цими даними, знищення обладнання для виробництва ракет завдало серйозної шкоди здатності Ірану поповнювати свій ракетний арсенал і може змусити його відмовитися від подальших масованих ракетних атак на Ізраїль.

Відомо, що удари були спрямовані на об’єкти, що використовувалися для виробництва твердого палива для балістичних ракет великої дальності, які становлять значну частину ракетного арсеналу Ірану. Джерело порталу в адміністрації США підтвердило, що атака підірвала можливості Ірану у виробництві ракет.

Іран не може самостійно виробляти обладнання, подібне до знищеного, і закуповує його в Китаї, додає Axios. За інформацією його джерел, відновлення виробництва може зайняти щонайменше рік. Хоча в Ірану ще залишаються великі запаси балістичних ракет, ізраїльські джерела порталу стверджують, що нездатність Тегерана виготовляти нові ракети обмежить його можливості для ударів по шиїтській організації Хезболла у Лівані та повстанському руху Ансар Аллах у Ємені.

За даними джерел Axios, удар також пошкодив чотири батареї зенітно-ракетних комплексів С-300, які захищали Тегеран і ядерні та енергетичні об’єкти Ірану. Портал також зазначив, що удари по території Ірану здійснювалися з повітряного простору Сирії та Іраку, деякі з них — поблизу кордону Іраку з Іраном. ВПС Ізраїлю атакували завод з виробництва безпілотників та завдали “символічного” удару по об’єкту у місті Парчин, який раніше використовувався для науково-дослідних робіт у галузі ядерної зброї.

Що цьому передувало?

Десятки ізраїльських літаків завершили три хвилі ударів по заводах ракет та інших об’єктах поблизу Тегерана і на заході Ірану, повідомила ізраїльська армія. Ці дії були відповіддю на напад Ірану на Ізраїль 1 жовтня, коли було випущено близько 200 балістичних ракет. Ізраїль застеріг свого важко озброєного противника від будь-яких відповідних дій.

Іран засудив ізраїльське вторгнення, а міністерство закордонних справ країни заявило, що Іран має “право та обов’язок” захищати себе. Проте Іран також підкреслив, що “усвідомлює свою відповідальність за підтримання миру та безпеки в регіоні”, що виглядає більш примирливо, ніж у попередніх випадках ескалації.

Іран заявляє, що ізраїльським літакам “не вдалося увійти” в повітряний простір. Іранські військові повідомили, що ізраїльські літаки використовували “дуже легкі бойові частини” для атаки на прикордонні радарні системи в провінціях Ілам та Хузестан і навколо Тегерана.

Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з ядерної зброї, повідомив, що супутникові знімки низької роздільності показують, що один ізраїльський удар пошкодив військовий комплекс Парчин поблизу Тегерана, зруйнувавши три будівлі, зокрема дві, де змішували тверде паливо для двигунів балістичних ракет.

Ізраїльські сили залишили лікарню на півночі Гази, при цьому, за даними Міністерства охорони здоров’я анклаву, війська затримали десятки чоловіків-медиків та деяких пацієнтів.

Деккер Евелет, дослідник аналітичного центру CNA у Вашингтоні, повідомив, що Ізраїль також завдав ударів по великому ракетному виробничому об’єкту Ходжир поблизу Тегерана.

Напруженість між Іраном та Ізраїлем різко зросла після атаки ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, що викликало побоювання більшого регіонального конфлікту, який може втягнути глобальні сили та поставити під загрозу світові поставки енергоносіїв. Зростаючий конфлікт у Лівані, де Ізраїль проводить інтенсивну кампанію проти головного союзника Ірану в регіоні – Хезболли, щоб зупинити ракетні обстріли на півночі Ізраїлю, ще більше загострив ситуацію.

США, які закликали Ізраїль уникати ударів по чутливих енергетичних та ядерних об’єктах Ірану, приєдналися до інших країн із закликом припинити конфронтацію між Ізраїлем та Іраном. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив у суботу, що Ізраїль обрав цілі в Ірані на основі своїх національних інтересів, а не за вказівками США. Президент Байден заявив, що удари, схоже, були спрямовані виключно на військові об’єкти, і висловив сподівання, що “це буде кінцем”.

Джерело