Кишинів попередив Євросоюз про плани РФ зірвати другий тур виборів в Молдові

Молдова повідомила кільком країнам ЄС про підозри у тому, що Росія намагатиметься порушити голосування молдовських експатріантів на закордонних виборчих дільницях під час другого туру президентських виборів, який відбувається 3 листопада. Серед потенційних сценаріїв – масове фейкове замінування дільниць. Таким чином росіяни намагатимуться перервати голосування. 

Джерело, яке побажало залишитися анонімним, повідомило Reuters, що виборчі дільниці в таких країнах, як Італія, Франція, Німеччина, Іспанія, Канада, Румунія, США та Великобританія можуть бути об’єктами атаки з боку Москви з використанням деструктивних тактик, включаючи фальшиві мінування.

“Метою є перервати процес голосування під час евакуації та перевірки поліцією через (загрозу вибуху). Ми люб’язно просимо застосовувати процедури та протоколи, які не переривають процес голосування”, – йдеться в повідомленні Молдови європейському посадовцю, яке було переглянуто Reuters.

Молдова, колишня радянська республіка, яка здобула незалежність після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, протягом років змінювала свій вектор – від проєвропейського до проросійського. Країна прискорила свою західну інтеграцію після вторгнення Росії в Україну у 2022 році.

Правоохоронні органи звинувачують російського олігарха-утікач Ілана Шора у втручанні у вибори Молдови, хоча Шор заперечує будь-які правопорушення. Жителі Молдови, які проживають на Заході, вважаються переважно проєвропейськими та, як правило, підтримують Санду, яка виступала за вступ Молдови до Європейського Союзу до 2030 року.

Голосування діаспори зіграло ключову роль у забезпеченні перемоги команди Санду на референдумі 20 жовтня, який підтвердив євроінтеграційні амбіції країни, що збіглося з першим туром виборів. Джерело додало, що Москва транспортує молдовських громадян повітрям і автобусами до Азербайджану, Білорусі, Туреччини та Молдови для голосування, щоб підвищити шанси Стояногло.

Вибори президента у Молдові

Вибори у Молдові вже назвали історичними, бо окрім президента громадяни країни також голосують за вступ до Євросоюзу. У виборах лідера країни брали участь 11 кандидатів, серед яких чинна президентка Молдови Мая Санду. Саме вона є фавориткою перегонів і прагне переобрання на другий термін.

За кілька місяців до виборів, США, Британія і Канада звинуватили Росію у спробі втручання в президентські вибори в Молдові з метою усунення проєвропейського уряду Маї Санду. Демократичні столиці стверджують, що Кремль проводить спецоперацію, заручившись підтримкою місцевих колаборантів. Метою є обрання проросійського кандидата, а якщо ні, то принаймні дестабілізація країни в масовому громадянському протистоянні.

Джерело