Легендарний американський політолог Алан Ліхтман, який ніколи не помилявся щодо результатів виборів, спрогнозував перемогу Камали Гарріс на виборах президента США. Також він пояснив, як робить прогнози та чому результати соцопитувань в США не дають стовідсоткового результату. Про це він розповів в інтервʼю Суспільному.
За словами Ліхтмана, даними соціології він майже не користується. Його прогнози базуються на унікальній методиці про 13 ключів, тобто політичних факторів, що діють під час виборчого процесу. Ці ключі він розробив ще у 1981 році – та вони його ніколи не підводили.
«Моя модель не орієнтується на експертів та опитування. Опитування є ситуативними, а ними зловживають як прогнозами. На противагу цьому, моя методологія фокусується на фундаментальних питаннях, що рухають президентські вибори, передусім, залежно від політики чинної адміністрації», – зізнається Ліхтман в інтервʼю.
В інтервʼю Ліхтман описує свій метод прогнозу. На його думку, партія влади, наразі це демократи, мають 13 ключей. Якщо вони втрачають пʼять чи більше, то гарантовано втрачають і владу. Він також перелічив всі 13 ключів:
- Перший ключ – партійний мандат, тобто більшість у Палаті представників США. Зараз він у демократів, але майже втрачений. Тобто, цей ключ вже майже у Трампа.
- Другий ключ – боротьба за номінацію від чинної партії. Ліхтман каже, що був стурбований тим, як демократи критикують Байдена, але раптом партія згуртувалася навколо Гарріс.
- Третій ключ – перебування на посаді президента: Трамп вже був, це надає йому додаткової переваги.
- Четвертий ключ – альтернативний кандидат. Тобто, чи бере участь у перегонах ще один кандидат, окрім Трампа та Гарріс. Якщо відповідь «так», це грає на користь кандидата, що зараз в опозиції. Тобто, на користь Трампа. Але альтернативний кандидат Роберт Кеннеді-молодший знявся.
- Пʼятий ключ – стан економіки у короткостроковій перспективі. Ліхтман відзначає: економіка США у 2024 зросла на 2,8%. Тобто цей ключ у Гарріс.
- Шостий ключ – довгострокова економіка: Ліхтман відзначає, що зростання економіки під час Байдена було набагато швидшим, ніж за часи Трампа. Цей ключ теж у Гарріс.
- Сьомий ключ – зміни політики під час правління демократів. Так, політика принципово змінилася щодо імміграції, клімату, податків, соціального забезпечення, тощо. Тобто політика адміністрації Байдена фундаментально змінилася. Цей ключ є позитивним для Гарріс.
- Восьмий ключ – протести. В США були спорадичні протести: університетські протести війни у Палестині, але вони згасли. Тож цей ключ теж у Гарріс.
- Девʼятий ключ – скандали, що чепляють чинного президента. Республіканці впродовж чотирьох років намагалися повісити скандал із Хантером Байденом на президента, але нічого не вийшло. Отже, ключ теж залишається у демократів.
- Десятий ключ – провали у військовій політиці. Цей ключ має Трамп. Ліхтман каже, що Близький Схід — це катастрофа, гуманітарна катастрофа, якій не видно кінця.
- Одинадцятий ключ – зовнішня політика. Ліхтман вважає, що цей ключ залишається у Гарріс, тому що Байденг зібрав коаліцію Заходу проти Путіна. Незважаючи на слабку підтримку республіканців, позиція Байдена дозволила Україні вижити. Це ймовірно стане історичним президентським досягненням Байдена.
- Дванадцятий ключ – харизма влади, тобто чарівність представників демократів. Ліхтман вважає, що харизма Байдена є ключовим фактором проти демократів. Тобто цей ключ у Трампа.
- Тринадцятий ключ – харизма опозиції. Ліхтман каже: Трамп апелює до вузького прошарка, а не до нації в цілому, він не є достатньо харизматичним. Відповідно, “ключ” суперника кандидата влади йде до Гарріс.
Отже демократи втратили лише чотири ключі. Висновок Ліхтмана: з великою імовірністю Гарріс переможе на виборах.
Ліхтман також відзначає, чому соціологія не може визначитися із переможцем через приблизно однакову кількість симпатиків обох президентів у штатах, що вагаються. Все через те, що похибка в опитуваннях зазвичай вище, ніж перевага одного кандидата над іншим.
«Ніхто ніколи успішно не прогнозував вибори, розбивши штати на “червоні” та “сині”. Опитування мають занадто велику похибку, щоб покладатися на них. Вони кажуть, що похибка становить плюс-мінус 3%, це чиста статистична похибка. Але є й не статистична похибка: люди не відповідають на опитування, люди можуть брехати чи передумати. Це щонайменше подвоює похибку до 6%. Ви просто не можете з’ясувати, які штати дійсно “коливаються”. І це одна з причин, чому так багато експертів і соціологів помилялися, пророкуючи перемогу Клінтон у 2016 році», – відзначає Ліхтман.
Що відомо про Алана Ліхтмана
Алан Ліхтман — історик, політолог та автор унікальної методики визначення майбутнього президента США, заснованої на 13 пунктах “Ключі до Білого дому”. Він був одним із небагатьох, хто передбачив перемогу Трампа в 2016 році.
Цьогоріч Ліхтман публічно виступив проти зняття Байдена. Попри це, у вересні він заявив, що у гонці здобуде перемогу Камала Гарріс.
В США відбуваються вибори президента США. Голосування пройде проти ночі з 5 на 6 листопада. За лічені години до виборів опитування показують мінімальний відрив між кандидатами.