У Трампа готують передачу USAID під контроль Держдепу США: якими будуть наслідки для України

Адміністрація президента США Дональда Трампа готується провести масштабну реформу розподілу американської зовнішньої допомоги. Передовсім планується передати Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) під контроль Державному департаменту США. Фактично відбудеться їх злиття. Якщо USAID втратить свою незалежність, — це вплине на глобальні гуманітарні програми, адже агентство відповідало за допомогу навіть країнам, з якими США не мали дипломатичних відносин. Лише для України протягом 2024 року USAID виділило понад $5 мільярдів і більшість коштів спрямували на урядові програми. 

Про це повідомили два джерела Reuters, знайомі з обговореннями. На цьому тижні Рада національної безпеки провела відповідні консультації. Один із чиновників підтвердив факт обговорення, але зазначив, що остаточного рішення поки що немає.

Минулого тижня адміністрація Трампа заморозила фінансування зовнішньої допомоги США, пояснивши це необхідністю перевірки відповідності програм політиці “Америка передусім” і ефективного використання коштів платників податків. Одне із джерел зазначило, що Білий дім шукає юридичні механізми, які дозволять президенту підписати указ про ліквідацію незалежності USAID, і це може статися вже найближчими днями.

Суперечки щодо законності рішення

Наразі неясно, чи має Трамп законні повноваження для такого рішення без схвалення Конгресу. Сенатор-демократ Кріс Мерфі натякнув на можливе рішення у своєму дописі в соцмережах: “Слідкуйте за USAID сьогодні ввечері”. Лідер меншості в Сенаті Чак Шумер також висловив занепокоєння, назвавши можливу ліквідацію незалежності USAID “незаконною та шкідливою для національних інтересів США”.

Журналісти Reuters повідомили, що з офісів USAID вже прибрали офіційні таблички з емблемою агентства, що може свідчити про підготовку до злиття з Держдепом.Також стало відомо, що в обговореннях беруть участь представники новоствореного Департаменту урядової ефективності, очолюваного мільярдером і радником Трампа Ілоном Маском.

Гуманітарні наслідки реформи

Якщо USAID втратить незалежність, це може суттєво вплинути на глобальні гуманітарні програми, адже агентство надавало допомогу навіть країнам, з якими США не мали дипломатичних відносин. Наприклад, воно підтримувало гуманітарні ініціативи в Ірані.

У 2023 році США надали 72 мільярди доларів допомоги по всьому світу – від програм з охорони здоров’я до боротьби з корупцією. У 2024 році вони становили 42% усієї гуманітарної допомоги, відстеженої ООН.

Зупинка фінансування вже спричинила кризу: сотні людей втратили роботу, під загрозою опинилися польові шпиталі для біженців у Таїланді, програми розмінування у зонах конфліктів і лікування мільйонів пацієнтів із ВІЛ.

Попри це, Держсекретар США Марко Рубіо видав дозвіл на фінансування виключно життєво необхідної гуманітарної допомоги на час 90-денного перегляду політики, розпорядженого Трампом у день його інавгурації.

Колишній високопосадовець USAID назвав можливе злиття з Держдепом “сейсмічним зрушенням”, яке може призвести до того, що гуманітарний голос США більше не матиме ваги у прийнятті політичних рішень.

Програми USAID в Україні

Український офіс USAID тимчасово зупинив фінансування всіх програм та проєктів після рішення адміністрації Дональда Трампа. Протягом 2024 року на підтримку України було виділено понад $5 мільярдів, з яких $ 4,2 млрд спрямували на урядові програми. За повідомленням Forbes, $3,9 млрд макрофінансової допомоги Україна отримала через USAID 5 серпня 2024 року в межах великого пакета підтримки на $60 млрд.

Раніше посадовці Міністерства внутрішньої безпеки США видали наказ, який фактично призупиняє дію низки програм, що дозволяли мігрантам тимчасово оселятися в Сполучених Штатах, включно з ключовою ініціативою, яка забезпечувала в’їзд для українців. Для біженців з України передовсім зупинена програма підтримки спонсорами Uniting for Ukraine.

Джерело