Всім відомо, що зуби мудрості виростають останніми. Вони з’являються прямо в задній частині рота – що неприємно для багатьох із нас – зазвичай у ранньому дорослому віці. Виявляється вони були потрібні доісторичним людям, аби жувати сире м’ясо, пише IFLScience. Одні зуби зношувались – виростали інші, і це було доречно, Але в сучасному світі – це просто додатковий головний – і зубний біль.
У чому їхній сенс?
Зуби мудрості – це останній набір зубів, які виростають. У чому, власне, сенс отримання цих додаткових зубів так пізно? Це ж не тому, що ми раптово починаємо їсти нову, більш в’язку їжу у віці близько 21 року. Ні, але, можливо, раніше ми це робили.
Потрібно зважати на те, наскільки погано жилося нашим предкам: обід у доісторичні часи складався із сирого м’яса, сирих овочів і твердих горіхів, і все це з’їдалося без використання ножа, щоб полегшити процес. Вони жували кістки, щоб отримати поживний кістковий мозок усередині, і, можливо, навіть час від часу жували випадкові шматочки дерева.
Для всіх цих продуктів новий набір зубів для жування під кінець життя був би дуже корисним. Однак сьогодні вони являють собою проблему.
Дискомфорт через зуби мудрості
Сучасні щелепи набагато менші, і до 80% дорослих мають принаймні один зуб мудрості, який не прорізується належним чином, зазвичай через брак місця в щелепі. Це не просто дратує – це потенційно небезпечно. Часткове прорізування зубів мудрості дозволяє бактеріям проникнути навколо зуба та викликати інфекцію, що призводить до болю, набряку, скутості щелепи.
Частково прорізані зуби також більш схильні до карієсу та захворювань ясен, оскільки їх важкодоступне розташування та незручне положення ускладнюють чищення зубів щіткою і навіть зубною ниткою. Навіть для тих небагатьох з нас, у кого зуби мудрості вирізаються без проблем, процес, ймовірно, буде болісним і тривалим.
Ризики видалення
Але деякі експерти вважають, що ми надто захоплюємося видаленням зубів. Більше того, видалення зубів мудрості не позбавлене ризику. У вас може розвинутися інфекція або суха лунка – ускладнення, яке виникає, коли після видалення не утворюється згусток крові, що оголює кістку та нерви, уповільнює загоєння й створює огидний запах у роті.
У рідкісних випадках може виникнути серйозне пошкодження нервів. Зуби мудрості, що застрягли в щелепній кістці, часто розташовані близько до нервів. Іноді ці нерви можуть бути забиті або пошкоджені під час процесу видалення зуба. Результатом є оніміння язика, губи або щік, що може тривати кілька днів, тижнів, місяців або навіть залишитися назавжди.
Нове використання зубів мудрості
Зуби мудрості, можливо, переросли свою початкову корисність, але це не означає, що вони повністю марні. наприклад, вони можуть виступити джерелом стовбурових клітин, що рятують життя. Дослідження довели, що дорослий зуб мудрості може бути багатим джерелом стовбурових клітин пульпи зуба.
Видалення зуба мудрості є однією з найпоширеніших процедур. Якщо це робити в стерилізованих умовах, можна заморожувати клітини, отримані з цих зубів, на роки, поки це не знадобиться.
Сьогодні досить поширеною є можливість зберігати зуби мудрості, зберігаючи стовбурові клітини на випадок будь-яких серйозних проблем зі здоров’ям у майбутньому.