А тим, хто пручатиметься, відключимо воду: у середмісті Києва забудовник веде війну з мешканцями елітної багатоповерхівки

У ЖК “Greenville Park” на вул. Миколи Пимоненка у Шевченківському районі Києва мешканці 24-поверхового будинку опинилися у стані війни з власним забудовником. Він вирішив створити людям нестерпні умови для життя, аби повернути “до влади” колишню управляючу компанію, якої люди позбавилися через суд. Для цього спочатку відключив водопостачання 311 квартирам, а потім закрив укриття, яким мешканці активно користувалися. 

За дострокове розірвання договору – штраф у 30 млн грн

Нинішні мешканці та співвласники будинку, починаючи ще з 2018 року, інвестували свої кошти з метою отримання житлової нерухомості для подальшого проживання у будинку. Забудовник звів будинок, ввів його в експлуатацію, а права власності на всі квартири оформив на три пов’язані між собою юридичні особи. Фактично всі три компанії є структурами забудовника, і на їхній основі згодом було створено ОСББ. До правління були обрані “свої люди”, які й створили власну управляючу компанію ТОВ “Грінвіль Сервіс”, а потім уклали між нею та ОСББ договір з надання послуг з управління будинком.

Втім, укладений він був всупереч закону аж на 7 років, хоча закон обмежує строк дії даного договору одним роком. До того ж у ньому був передбачений пункт щодо дострокового розірвання договору, яке каралося штрафом у 30 млн грн. Таким чином, співвласники будинку, які вклали свої гроші у будівництво, опинилися в заручниках в управляючої компанії. Вони були позбавлені законного права щорічно надавати оцінку роботі управителя та вирішувати, чи хочуть продовжувати договір з ним або ж вирішити перейти на самоуправління чи призначити іншого управителя.

“Усі проблеми у нас почалися ще наприкінці 2021 року, після вводу будинку в експлуатацію. Нас не влаштовувала кількість та якість тих послуг, які надавалися управителем, адже їх фактично не було, проте з нас брали за неіснуючі або неякісні дії за тарифом 33,83 грн. за 1 кв.м. Спроби дізнатися, з чого він складається, закінчилися тим, що управляюча компанія сказала, що вони цей будинок будували, і будуть його обслуговувати на свій розсуд, а ви ніяких прав тут не маєте”, – розповів Інформатору мешканець будинку Олександр.

Звісно, люди з цим свавіллям не погоджувалися тоді й не збираються зараз. У травні 2023 року мешканці змінили правління ОСББ, відкликавши тих його членів, що були пов’язані із забудовником, і обравши нових. А потім пішли до суду, аби визнати недійсним кабальний 7-річний договір з 30-мільйонним штрафом, щоб потім перейти на самоуправління. І, нарешті, наприкінці листопада 2024 року Верховний суд своєю постановою визнав договір недійсним, а мешканці будинку отримали бажану свободу. Проте “найцікавіше” було ще попереду.

Водопостачання у будинку коригується “вручну”, тож, одні вимикають, інші вмикають

Пожежу гасити немає чим, сховатися немає де 

За словами Олександра, відразу після того, як управляюча компанія покинула будинок, забудовник Іван Торський почав шантажувати людей – або укладаєте договір з “потрібною” управляючою компанією, або ми вам відключимо воду.  А вода – “слабке місце” “Greenville Park”, адже водопостачальні мережі недобудовані, будинок підключений до централізованого водопостачання неофіційно. І замість двох труб по 150 мм має одну трубу 25 мм, якої, звісно, не вистачає на будинок. 

“Гірше те, що у нас є система пожежогасіння, яка має бути під тиском і підключена до товстої труби. Але зараз вона суха, в ній немає води, і не дай Бог, щось станеться, нам нічим буде гасити вогонь. А ми поруч із оборонним заводом, по якому час від часу бувають прильоти, тож, це досить небезпечно”, –  каже Олександр.

“Війна” забудовника з мешканцями, які не погодилися вдруге укладати договір з “правильними людьми”, перейшла до активної фази 11 грудня. Вдень забудовник відключив воду в будинку, тільки пізно ввечері мешканці знайшли, де вона підключається на вулиці Глибочицькій, та самостійно відновили водопостачання. Три десятки людей чотири години шукали люк, в якому розташований лічильник та кран, і, на щастя, зрештою знайшли. Питання лише в тому, чи надовго в них є вода.

Більш радикальний спосіб боротьби з неслухняними мешканцями забудовник застосував з укриттям. Воно є у будинку, але наразі недоступно для людей, що, нагадаємо, мешкають в доволі небезпечному місці – а відтак, активно ним користувалися. Укриття забудовник закрив 12 грудня, намагаючись ще таким чином змусити їх повернутися до управляючої компанії. Мешканці понад 300 квартир робити цього не збираються – двічі наступити на ті й самі граблі ніхто не бажає. 

Як забудовники знищили садибу Зеленських і тепер її відновлюватимуть, а суд змусив самих забудовників знести свої споруди

Нагадаємо, наприкінці липня Інформатор писав про те, що спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Ввечері 19 липня будівельники знесли садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ, пам’яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції – а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Також ми розповідали, що у першій декаді червня на ринку нерухомості Києва стався тривожний прецедент. Столичний Господарський суд прийняв рішення, яким повернув дві земельні ділянки у власність київської громади. Їх, як довела прокуратура столиці, незаконно передали під забудову – а на цій землі вже звели коробки одного з ЖК. За рішенням суду, будівлі мають знести. Хто та як демонтуватиме споруди, а також що робити інвесторам, які вклалися у будівництво, дізнався Інформатор.

Джерело