Агентство Reuters запустило пряму трансляцію з Майдану Незалежності, але щось пішло не так

Близько 09:00 ранку 18 лютого на Youtube-каналі міжнародного агентства Reuters розпочалася пряма трансляція з Майдану Незалежності у Києві. Цей факт викликав величезне здивування: адже доки триває війна в країні, у її “серці” будь-які трансляції під суворою забороною. Та й законопроєкт, що покликаний виписати відповідальність “трансляторів” (і посилити адміністрування) ще не був прийнятий.

Впродовж трьох годин, до 11:48, камера, встановлена на готелі “Україна”, в реальному часі транслювала все, що відбувається на Майдані Незалежності та в небі над ним. За цей час стрім зібрав близько 600 “лайків”, а ось можливості залишати коментарі спостерігачі не мали. Супроводжувалося відео таким текстом: “Вид на визначну пам’ятку Києва Майдан Незалежності. Європейські лідери, які зустрілися в Парижі для екстрених переговорів, закликали збільшити витрати на посилення обороноздатності континенту, але не дійшли згоди щодо ідеї розміщення миротворців в Україні для підтримки будь-якої мирної угоди”.

Близько 12-ї години Майдан Незалежності зник, і за пару хвилин змінився відео зустрічі Трампа з прем’єр-міністром Індії. А у користувачів залишилося велике здивування та два питання: що це було, і хто дозволив трансляцію попри заборону? Адже за цей час навіть почали лунати версії, що Reuters “щось знає”, і камера встановлена не просто так, і, можливо, вже потрібно чекати на новий Майдан у політичному сенсі?

Втім, Reuters, звісно, нічого не пояснює, проте з коментарем у своєму Telegram-каналі виступив один із авторів законопроєкту “Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки” нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський. За його словами, через так і не прийнятий законопроєкт будь-хто може встановити камери де завгодно і що завгодно знімати, транслювати та передавати інформацію.

“Цю проблему покликаний вирішити законопроект, який уже рік лежить у правоохоронному комітеті, але громадяни переживають, що його прийняття призведе до того, що за ними слідкуватимуть. Суть його, насправді, зворотна, за ними і так стежать усі, кому не ліньки, ми хочемо навести в цьому порядок, щоб усі камери, комунальні, зокрема, адмініструвалися конкретними відповідальними особами, з відповідальністю за виток інформації та її незаконне поширення”, – написав Бужанський.

Втім, не прийнятий законопроєкт зовсім не пояснює, як агентству Reuters вдалося отримати дозвіл на трансляцію в самому серці столиці. Але, схоже, що сувора заборона, яка у 2023-му розповсюджувалася навіть на звичайних власників вуличних вебкамер, з часом послабшала. Або про неї трохи забули і згадали лише після тригодинного стріму, який могли побачити всі, хто має очі.

І, здається, саме так і вийшло, адже за годину після припинення трансляції голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко подякував медіа та громадськості за реакцію. За його словами, він звернувся до правоохоронців, які, у свою чергу, знайшли переконливі аргументи для зупинки стріму.

В Україні зʼявиться Єдина система відеомоніторингу

Нагадаємо, на початку 2024 року Міністерство внутрішніх справ України анонсувало створення Єдиної системи відеомоніторингу в країні. Ця ініціатива передбачає підключення тисяч камер відеоспостереження, розташованих на дорогах та у місцях громадського скупчення, а у майбутньому — і в навчальних закладах.

Основною метою цього проєкту є забезпечення безпеки та порядку у громадських місцях. Заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко пояснив, що завершення цього процесу було заплановане на кінець 2022 року, проте через війну це не вдалося зробити. До системи відеомоніторингу під’єднають 50 тисяч камер, включаючи ті, що раніше були асоційовані з муніципальними системами “Безпечне місто”.

Також ми писали, що СБУ затримала чоловіка, який планував транслювати російським спецслужбам рух техніки українських військових. За покроковою інструкцією, яку йому надіслали, чоловік мав придбати бездротові відеокамери та встановити в електрощити, які розташовані вздовж доріг обласного значення. За планом, ця спеціальна техніка мала б в онлайн-режимі видавати в інтернет будь-який рух підрозділів ЗСУ по автомагістралях південно-східних областей України.

Джерело