Борщовий набір для киян зріс майже вдвічі, і навіть ярмарки не рятують

Сільськогосподарські продуктові ярмарки вже багато років щотижня проходять на визначених у КМДА локациях з вівторка по неділю. Вони користуються незмінним попитом серед киян, особливо восени, коли ціни на овочі та фрукти від фермерів вигідно відрізняються від магазинних – принаймні так завжди було. Аби пересвідчитися, наскільки зберігається ця тенденція, Інформатор завітав до ярмарку, що проходив у середу, 23 жовтня 2024 року, в Дніпровському районі столиці.

Ми подивилися актуальні ціни на декілька груп продуктів, що традиційно купують кияни: овочі-фрукти, м’ясо, молочні продукти та мед. Та порівняли їх з цінами, що були на цій же локації напочатку року. До речі, якщо брати вартість цих продуктів у супермаркетах, виходить, що крім окремих винятків, середні ціні в магазинах та на ярмарку майже однакові.  

Більшість фермерів, що торгують на майданчику – мешканці Київщини, багато продавців з Обухівського, Фастівського та Макарівського районів. “Чужинці” з Чернігівщині на таких ярмарках бувають не часто, вони зазвичай приїздять на оптові ринки на Лісовому та Дарниці у вихідні дні.  

Якщо обійти весь ярмарок, виходить, що зараз головна його “зірка” – це фіолетова капуста, яка, як кажуть фермери, вродила, як ніколи, і є у всіх, хто торгує овочами і навіть фруктами. Ціна це підтверджує: зазвичай червоноголова дорожча від звичайної, а зараз і біла, і червона – 40 грн за кг. Хоча ті, хто намагається “тримати тенденцію”, продають білу на 20 копійок дешевше – по 39,80 грн. Але у будь-якому разі капуста цьогорічного врожаю зросла у ціні вдвічі, адже наприкінці зими вона була по 20 грн за кг.

Урожай яблук виявися значно гіршим минулорічного через погодні умови

Те саме сталося із яблуками – з 20 грн ціна збільшилася до 40. А продавці скаржаться, що урожай десь на третину менше звичайного, і надовго вітчизняного врожаю не вистачить.

“Спочатку заморозки навесні, потім така страшна спека влітку, та ще й ніякого дощу. Своїх до весни не вистачить, будемо польські купляти, хоча у них в цьому році теж погано через посуху”, – розповів продавець фруктів.

Замикає трійку продуктів, що подорожчали, картопля. І якщо ціна у 20 грн за кг на початку весни здавалася високою, тепер це навіть дешево. Тобто у сітках мінімум по 5 кг, якщо походити, можна знайти картоплю по 23-27 грн за 1 кг. Мінімальна оптова ціна на популярний сорт “Біла роса” або “Белароза” – рожеву смачну картоплю, яка добре і зберігається, і вариться, і смажиться – 28 грн. Максимальні ціни, що ми побачили на ярмарку на “другий хліб” – 35 грн за кг. Проте продавці неохоче прогнозують, що ціни на картоплю зростатимуть впродовж усього холодного сезону.

Трохи “підросла” цибуля – з 20 до 25 грн за кг, але з нею поки ніяких негативних прогнозів. Зросли ціни на буряк та моркву, які на ярмарку коштують вже 30-35 грн, і загалом “борщовий набір” стрімко зростає на очах.

А ось що тут точно дешевше, ніж в супермакертах – солодкий перець. Звичайна тонкошкура “Білозерка” – 28-30 грн, але вона вже не така красива, як місяць тому. Проте ще повно гарного червоного м’ясистого – в залежності від розміру такий перець коштує від 60 до 90 грн за кг, хоча в супемаркетах ціна на нього близько 100 грн і вище.

М'ясо здешевіло, сир подорожчав, і наразі у них однакова ціна
М’ясо здешевіло, сир подорожчав, і наразі мають однакову ціну

До речі, про м’ясисте: приємно здивували ціни на м’ясо, зокрема на свинину. Ошийок без кістки, який наприкінці зими коштував 200 грн і через це швидко розбирався, наразі є будь-якого розміру, краси та району походження. Ціна – 180 грн, і ніхто не товпиться у черзі, хоча у магазинах таке м’ясо значно дорожче. 

Щодо молочних продуктів, із самим молоком на ярмарку відбувається те саме, що і в супермаркеті – воно поступово, але невпинно зростає в ціні. На цьому самому ярмарку вісім місяців тому літр коштував 40 грн, зараз – 60. Відповідно, хоча й не так суттєво подорожчала бринза, середня ціна якої наразі становить 350 грн, та сир, який “підбирається” до 200 грн за кг.

Підросли й ціни на мед, середня ціна якого зараз 300 грн за літр проти 200 грн на початку року. А ось лимони залишилися на тому самому рівні – приблизно 60 грн за кг. До речі, вже повно й апельсинів, хоча ціна не надто “новорічна” – 100 грн, але вона традиційно знизиться в грудні. 

Недбалість та невідповідність: директора ярмарків звільняють з “вовчим квитком”

Нагадаємо, що днями Інформатор розповідав про те, як несподівано виявилося, що до міського бюджету столиці від бурхливої діяльності та чималих заробітків КП “Київська спадщина” надходять лише крихти. Сама “спадщина” перебуває на госпрозрахунку, тобто на самоокупності та самофінансуванні, та й заробило чимало – питання лише в тому, куди йдуть ці гроші.

Зрештою, 10 жовтня 2024-го на засіданні ТКК Київради з перевірки видатків бюджету було вирішено звільнити директора КП Київська спадщина. Раптом стало очевидним, що він не знає, скільки коштів надійшло до міського бюджету від діяльності його підприємства та куди діваються чималі гроші, зароблені на проведенні ярмарків. І вже 11 жовтня Департамент промисловості та розвитку підприємництва КМДА ініціював звільнення керівника КП Київська спадщина за невідповідність та прояви недбалості.

Джерело