Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь 6 листопада 2024 року висловився щодо конфлікту на мовному ґрунті у книгарні-кав’ярні “Сенс” у Києві. Історія трапилася 2 листопада ввечері: відвідувачка попросила сусідів спілкуватися українською, а один з чоловіків у відповідь спровокував конфлікт. Поліція склала на порушника адмінпротокол (штраф у 51-85 грн), ще й направила зібрані матеріали до мовного омбудсмена.
Реакція Тараса Креміня на цей інцидент важлива, як маркер. Справа в тому, що у закладі біля входу дійсно висіла наліпка з проханням “не спілкуватися мовою окупанта”. Але заборонити людям говорити російською у побуті не може ані законодавство, ані власник (адже це порушить їхнє право – заборонити будь-яку мову антиконституційно). І, як повідомляв раніше Інформатор, шанси на визнання чоловіка винним та накладання на нього штрафу в розмірі 3400 грн “за порушення мовного законодавства” мізерні: він не є службовою особою.
Відтак, якщо б мовний омбудсмен повідомив про “штраф” для чоловіка, він сам міг би бути визнаним порушником закону (спілкуватись російською в побуті не заборонено: штрафувати немає за що). Але тоді б він задовольнив почуття частини суспільства, що вимагає розплати. У іншому разі, він би образив цю частину – адже вона вже стурбована інцидентом. Проте слід зазначити, що цього разу Кремінь обрав єдино вірний для себе варіант відповіді: став на позицію “над сутичкою” і вдався до популізму.
По-перше, коментуючи конфлікт в ефірі телеканалу “Київ 24”, мовний омбудсмен наголосив: “за українську мову продовжують вбивати” (маючи на увазі тимчасово окуповані території). З одного боку, він сказав чисту правду, з іншого – між рядками висловив зневагу до чоловіків, що теревенили російською, не сказавши цього прямо.
“Якщо ми говоримо про українську мову, вона сьогодні справді захищена не тільки Конституцією, а законом и кожним громадянином. Але натомість режим двомовності, на превеликий жаль, зберігається – навіть у столиці та таких великих містах як Одеса та Харків”, – зазначив Кремінь.
По-друге, Кремінь узагальнив, ніби вивівши ситуацію у кав’ярні-книгарні “Сенс” на загальноукраїнський рівень. І в момент звів конфліктну ситуацію нанівець, нівелювавши її влучною фразою. Так, на думку омбудсмена, випадки мовних конфліктів по країні є “поодинокими”, а на ситуацію загалом вони “не впливають”. А тоді посадовець почав хвалити власників кав’ярні – не за поведінку персоналу в ході конфлікту, звісно, а за відмову від російської.
“Це перша і найбільша в Україні книгарня, яка запровадила режим сталого україномовного середовища і відмовилась, як це і передбачено законодавством, від російської книги. Тут на полицях найбільша кількість українських видань, найбільша кількість презентацій українських письменників та вчених, тут можна обміняти макулатуру російською мовою і тим самим задонатити на ЗСУ. І ми маємо відстоювати рідну мову і, хоча б намагатися спілкуватися нею у громадських місцях”, – зазначив Тарас Кремінь.
Мовні конфлікти у Києві стаються з періодичністю раз на кілька місяців
Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що 2 листопада у Києві стався черговий “мовний” конфлікт просто всередині книгарні-кав’ярні “Сенс”, що на Печерську, поряд з висоткою “Київміськбуду”. Відвідувачка Катерина Косецька розповіла, що у відповідь на прохання спілкуватися українською чоловіки з-поза сусіднього столика спочатку почали з неї насміхатися, а потім один з них атакував її, вирвавши мобільний телефон. У поліції прийняли заяву від жінки, встановили особу порушника й місце його знаходження. Ним виявився 44-річний мешканець Київської області, відносно якого було складено адмінпротокол.
А ще у травні ми писали про те, що в столиці вибухнув черговий скандал через зневагу до української мови та образу клієнтки таксі з боку водія. 19-річний молодик, на ім’я Михайло Троянов використав для її приниження усі можливі матюки – але зрештою отримав “бан” з боку таксомоторної компанії, з якою співпрацював, і хвилю хейту з боку суспільства. Також, ймовірно, вже може готувати суму у 3400 грн штрафу за порушення мовного законодавства.