З лютого 2022 року у Києві ще не було жодного прикладу реставрації пам’яток архітектури, що зазнали істотних руйнувань від ворожих обстрілів. У кращому випадку, їх лише консервують “до кращих часів” – саме так сталося з пам’яткою на вул. Жилянській. У якості контр-прикладу наводять Львів: там за рік відновили 7 історичних будівель.
Про підхід міської влади у Києві до історичних пам’яток розповів столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов у Facebook. Він зазначає, що протягом усього повномасштабного вторгнення, тобто, з лютого 2022-го у Києві не було жодного прикладу дбайливої реставрації старих будівель.
“Попри кращу систему ППО і порівняно невелику кількість ворожих влучань, памʼятки в Києві в кращому випадку консервувалися. А будинок Йосипа Лева 1900-х років на вул. Жилянській, 116А, який у жовтні 2022 року влучив Шахед, досі стоїть невідновленим. Історичні будівлі, що зазнали руйнувань в історичному середмісті визнаються відразу аврійними, а людей просто відселяють”, – зазначив пам’яткоохоронець у дописі.
Він наводить приклад дбайливої реконструкції, яку проводить влада Львова. Каже, що за 2024 рік там відновили аж 7 постраждалих історичних пам’яток. А у Запоріжжі навіть відновили втрачену технологію виробництва облицювальної плитки, аби зберегти та відновити свої памʼятки.
“Мені б дуже хотілося аби такі практики переймалися і запроваджувалися в Києві, адже це столиця. Це приклад для інших міст – як має розвиватися міський простір, зберігатися спадщина. Має бути приклад”, – каже Дмитро Перов.
Активіст звернувся до міського голови, Віталія Кличка, із закликом зберегти й відновити ті пам’ятки, що постраждали від ворожих обстрілів напередодні. Він уклав петицію до влади з закликом відреставрувати садибу Лібермана 1879 року побудови, будинок Совнаркому 1941 року та садибу Бродських 1871 року.
Садиба Лібермана, Нацбанк і будинок Раднаркому: які історичні споруди постраждали від першої атаки нового року
Нагадаємо, 1 січня 2025 року Інформатор писав про те, що під час першої атаки БпЛА по Києву найбільших руйнувань зазнав будинок, що розташований по вул. Банковій, 1/10. Саме в ньому зруйнувало горішні поверхи, зокрема, вибухом повністю знесло башту над 6-м поверхом, та й на самому цьому поверху зруйновано принаймні одну квартиру. Там же знайдено тіло загиблої жінки, а пізніше – ще однієї людини. Також постраждала будівля Нацбанку, розташована поряд, а вікна вибило в багатьох сусідніх спорудах – по вул. Інститутській зокрема, серед яких і садиба Трєпова середини ХІХ століття.
Також ми розповідали, що від тієї ж атаки сильно постраждав маєток Лібермана, “пряничний будинок” або будинок з розсувним дахом. Йдеться про будинок Спілки письменників України, який пережив радянську владу та Другу світову. Він постраждав під час повітряної атаки російських БпЛА на Київ 1 січня. Вибиті всі вікна, зруйновані стелі, стіни, частини фасаду, розтрощені кабінети – пам’ятка архітектури потребує реставрації.