Гепатит наступає: у Києві уражено вже 65 людей, з них половина – діти

У Солом’янському районі Києва продовжує зростати кількість хворих на вірусний гепатит А. За останніми офіційними даними станом на 16 травня, інфекцію діагностовано у 65 осіб, з них 31 – діти. Усі випадки зафіксовано в межах лише Відрадного, і така географічна концентрація, на думку фахівців, може свідчити про спільне джерело зараження, втім, остаточну причину досі не встановлено.

Як повідомила на брифінгу заступниця генерального директора Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Гунченко, джерелами гепатиту А можуть бути три фактори, передає “Суспільне”. Тож, розглядається не тільки вода, а й продукти харчування та побутові контакти з інфікованими людьми. Фахівці зосередилися на перевірці води у Відрадному, особливо з бюветів, а також на постачальниках харчових продуктів до шкіл і дитсадків.

Попри те, що лабораторні дослідження води не виявили перевищень санітарних чи бактеріологічних норм, підозри залишаються. Як з’ясувалося, впродовж першого кварталу 2025 року в мікрорайоні проводили регламентні роботи на кількох бюветах. Залишається ймовірність, що вірус потрапив у систему через пориви в мережі або недотримання санітарних норм під час обслуговування.

Ще одним напрямком розслідування стали результати вуличного тестування, проведеного 14–15 травня. Тоді біля парку Відрадний працювала мобільна вірусологічна лабораторія, яка виявила 13 попередніх позитивних результатів на гепатит А, один з них уже підтверджено методом ПЛР. За даними Центру контролю хвороб, наступні виїзні обстеження для всіх охочих відбудуться 19 та 22 травня з 10:00 до 14:00 біля центрального входу в парк Відрадний (вул. Михайла Донця, 13). Там можна буде безкоштовно здати аналіз і проконсультуватися з лікарями.

З початку спалаху шість навчальних закладів Солом’янського району переведено на дистанційне навчання. Під наглядом лікарів перебувають понад 200 контактних осіб. Медики просять киян бути пильними, дотримуватися правил гігієни та, за можливості, пройти вакцинацію.

Вона, до речі, є єдиним надійним способом профілактики. Втім, вакцинуватися можна лише власним коштом, адже це щеплення не входить до обов’язкового календаря. Вартість вакцин в аптеках складає  близько 820 грн для дітей та 1080 грн – для дорослих. З 10 травня у Києві вакцинувалися вже понад 330 осіб, переважно діти.

МОЗ закликає киян бути уважними до симптомів: підвищення температури, нудота, втрата апетиту, потемніння сечі, жовтяниця, слабкість та важкість у правому підребер’ї можуть свідчити про гепатит А. Захворювання передається фекально-оральним шляхом — через воду, їжу, немиті руки чи тісні побутові контакти з інфікованими. У воді вірус здатен зберігатися до кількох місяців.

Метапневмовірус з Китаю та звичайна скарлатина: від яких вірусів страждає Київ

Нагадаємо, на початку 2025 року Інформатор писав про те, що у Києві був виявлений перший лабораторно підтверджений випадок захворювання на метапневмовірус людини (HMPV). Пацієнтом став чоловік, який останній час перебував у столиці та не виїжджав за кордон. Його хвороба мала легкий перебіг. Втім, у державних лабораторіях столиці все одно зроблені запаси тест-систем, а усіх бажаючих запрошують перевірити, чи пов’язані їхні симптоми з захворюванням.

А рік тому ми повідомляли про спалах скарлатини у Києві. Тоді деякі школи перейшли на дистанційне навчання або оголосили карантин. Тривогу ж почали бити у батьківських чатах.

Джерело