Оператор системи розподілу електроенергії YASNO виклав на Facebook-сторінці вже друге відео з “лайфхаком” на тему популярної фізики. Якщо у першому енергетики, ніби жартома, навчили, як отримати трохи електроенергії зі звичайної картоплини шляхом хімічної реакції, то у другому – пішли ще далі. Тепер українцям загалом, і киянам зокрема, пояснюють, як зробити “батарейку” з тієї-таки бараболі.
Як і минулого разу, YASNO скористалася послугами вчителя фізики Руслана Ігоровича. Youtube-зірка прикладних “фокусів” вже звиклий до уваги юної аудиторії, тепер йому доводиться “працювати” на більш широкий загал. І до роботи він ставиться цілком серйозно: картопляна “батарейка”, каже на початку відео, стане справжнім джерелом електроенергії.
“Якщо в нас одна картопля видає 0,75В, то якщо зібрати 4-5 елементів послідовно, та приєднати їх до ще однієї – “гальванічного елемента”, то отримаємо з неї батарейку”, – пояснює Руслан Ігорович у відео.
Вчитель демонструє процес на відео: з однієї сторони картоплини вставляє оцинкований саморіз, з іншої – мідний дріт. Приєднує його до наступного оцинкованого саморізу, який встромляє до іншої картоплини – і так далі. Власне, нічого особливого для старанних учнів, але хто там пам’ятає фізику за 6-й клас.
“А ви кажете, фізика не знадобиться. Світла немає, то пішли, купили картоплі, мідних саморізів – і будь ласка! Хіба вам мало світлодіода? – Буде, як у Лас-Вегасі!” – кпинить вчитель.
Так, фізичний експеримент вдалий: світлодіод мерехтливо світить синім (чи зеленим – залежно від кольору діодика) світлом. І гальванічний елемент – ота остання картопля – дійсно збирає на себе електроенергію, виступаючи такою собі “крохмальною батарейкою”. Але наскільки цей лайфхак знадобиться киянам, що вже навчилися за майже 3 роки війни здобувати світло, необхідне для їхньої оселі? – Сам Руслан Ігорович відповідає на запитання, як професійний вчитель.
“Чи можна використовувати це у житті? – Насправді, це – більше прикольний фізичний експеримент, який можна провести просто у себе вдома, та здивувати себе або дітей. І працювати довго це не буде – вічний двигун ми не вигадали. Але сама ідея про те, що електричний струм утворюється внаслідок хімічної реакції, – використовується у великій кількості приладів”, – пояснює вчитель.
Насправді, задум компанії YASNO чудовий – і він йде значно далі звичайного “інфотейнменту”. Справа в тому, що більшість громадян досі налякані перспективою відключень, а якщо переляк вже й пройшов, то певна напруга все одно може лишатися. І коли вчитель фізики (довіра до якого a priori є вищою, аніж до будь-яких посадовців будь-якої компанії) простою мовою пояснює, чим відрізняється постійний струм від змінного, як працює простенька схема та чому кислота вкупі з цинком та міддю дає струм, він тим самим заспокоює інших, роблячи невідоме простим і доступним.
У YASNO розповіли про те, коли кияни найактивніше платять за електрику, і пошпетили тих, хто взагалі не сплачує за послуги
Нагадаємо, раніше Інформатор писав про те, що у компанії-операторі розподілу YASNO, що входить до групи ДТЕК, підбили не найрадісніші підсумки 2024 року. Мова йде про тих, хто не поспішає сплачувати за отримані послуги, а це чверть від усіх клієнтів компанії. “Спільними зусиллями” мешканці столиці накопичили у 2024 році вражаючу суму в майже пів мільярда гривень.
Також ми розповідали, що у YASNO виявили період найактивніших розрахунків киян за спожиту електрику. Для тих, хто не любить накопичувати борги, проміжок часу, коли потрібно розрахуватися, зовсім невеликий – з 11 по 20 число кожного місяця. Але найчастіше кияни з розрахунками “тягнуть” до останнього.