Усі ми знаємо, як важливе планування для ефективної роботи. Часом ми буквально схиблені на ньому. Але, коли настає час розпочати реалізацію списку завдань, ми починаємо їх відкладати, дотягуючи виконання до останньої хвилини, а то й зовсім остаточно зриваючи терміни. Проте нове дослідження показало, що дедлайни мають сенс: робота, здана із запізненням, часто вважається менш якісною, навіть якщо вона порівнянна з роботою, виконаною вчасно, а сприйняття працівника також стає більш негативним.
Пізні здачі отримають гірші рейтинги, навіть якщо вони лише трохи не дотягують до крайнього терміну, і дослідження також показало, що раннє здавання роботи не впливає на її сприйняття, пише Science Alert. Поки ви успішно вкладаєтеся в крайній термін, неважливо, випереджаєте ви його на три тижні чи на три години.
“Усі бачили одну й ту саму заявку на участь у мистецькому конкурсі, шкільну заявку або ділову пропозицію, але вони не могли не скористатися своїми знаннями про час вступу, щоб оцінити, наскільки вона гарна”, – сказав Сем Магліо, соціальний психолог з Університету Торонто в Скарборо в Канаді.
Загалом команда провела 18 різних експериментів, у яких узяли участь 6982 людини. Добровольцям було запропоновано оцінити різні проєкти, а також повідомити, чи були вони представлені рано, вчасно або пізно.
Ступінь згубного впливу пізнього подання інформації різнився в різних експериментах, але Магліо і його співавтор, фахівець з поведінкового маркетингу Девід Фанг зі Стенфордської вищої школи бізнесу, виявили, що найчастіше він був значним. Наприклад, в одному сценарії з використанням шкали від -3 до +3 одна й та сама робота отримувала середню оцінку 0,53, коли її позначили як здану вчасно, і 0,07, коли її позначили як здану із запізненням на день.
Ще погані новини для тих, хто пропускає дедлайн: заздалегідь попереджаючи про затримку роботи, ви не знайдете великої різниці, як і маючи блискучу історію пунктуальності в минулому. Ви і ваша робота все одно будете сприйматися більш негативно. Ефекти, мабуть, зберігалися і в різних віках, і в різних культурах. Так, в одному з тестів, проведених дослідниками, школярам у Східній Азії було запропоновано оцінити твори мистецтва один одного, і роботи, представлені пізніше, отримали нижчий рейтинг, що показує, що це відбувається і з молодими людьми у стосунках “рівний-рівному”.
Але є одне застереження: якщо ви дасте зрозумілу причину, через яку ви пропустили термін, частину збитків можна буде виправити. Дослідники зазначають, що відсутність ясності щодо термінів виконання роботи може вплинути на шанси співробітника справити позитивне враження.
“Спілкування з приводу термінів має життєво важливе значення. Якщо це жорсткий, а не м’який термін, ви як менеджер маєте повідомити про це своїм співробітникам”, – додав Магліо. “Якщо причина, через яку ви пропустили термін, перебуває поза вашим контролем, ви як співробітник маєте повідомити про це свого керівника. Схоже, це один із небагатьох випадків, коли люди урізають вам термін”.