Найближчої ночі українці зможуть спостерігати в небі пік метеоритного дощу Оріоніди. Найкращий час для спостереження – ніч із 20 на 21 жовтня, з опівночі до світанку. Згідно з прогнозами Американського метеорного товариства, у цей час можна буде побачити приблизно 23 метеорити на годину.
Метеорні потоки викликані пиловими слідами, залишеними кометами, на цей момент. Коли тепло Сонця перетворює частину їхнього льоду на газ, потоки, що виштовхуються сонячним вітром, несуть із собою деяку кількість пилу і дрібного каміння, пише IFLScience. Тиск сонячного вітру та імпульс газу змінюють траєкторії частинок пилу, але більшість із них не відхиляються надто далеко від орбіти комети, створюючи хмару, в яку Земля стикається в одній і тій самій точці щороку. Коли це відбувається, висока відносна швидкість частинок пилу призводить до того, що вони згорають в атмосфері Землі з дивовижною для такого малого розміру яскравістю.
Метеоритний дощ Оріоніди щорічно спостерігаються в жовтні. Метеори утворюються з частинок пилу і льоду, залишених кометою Галлея. Попри те, що комета зараз перебуває за межами Нептуна, щойно пройшовши найдальшу точку від Сонця і почавши повернення, обидва потоки продовжують з’являтися. Оскільки Галлей – найвідоміший з гостей внутрішньої Сонячної системи, це надає Оріонідам сентиментального статусу, який відрізняє їх від інших потоків.
Оріоніди названі на честь сузір’я Оріон, яке можна знайти на нічному небі за яскравими зорями пояса Оріона. Це сузір’я найкраще видно в північній півкулі восени та взимку, а його головні зірки – Бетельгейзе і пояс Оріона – легко розпізнати неозброєним оком.
Найбільша активність очікується 21 жовтня приблизно о 1:00 ночі. Для того, щоб спостерігати за найбільшою кількістю метеорів, краще перебувати в місці з мінімальною кількістю штучного освітлення. Крім цього очам потрібно дати близько пів години для адаптації до темряви. Спостерігати за метеорним потоком найкраще лежачи на спині. Крім того, цей потік ще й найшвидший. Цього року метеори летітимуть із великою швидкістю – 66 км/с або приблизно 238 000 км/год. Їхня висока швидкість часто створює яскраві метеори з довгими хвостами, що залишають після себе вражаючі сліди.
При цьому саму комету можна побачити тільки раз на 76 років. Це єдина комета, яку людина може побачити двічі в житті. Востаннє комета Галлея була видна у 1986 році, а наступна поява очікується у 2061 році.