Два споріднених метеорних потоки, Південні та Північні Тауріди, наближаються до Землі і досягнуть свого піку з різницею в тиждень. У 2024 році основний пік метеорного потоку відбудеться під час фази зростаючого півмісяця, тож умови для спостережень будуть чудовими. Та хоча інтенсивність цих потоків невисока, всього близько п’яти метеорів на годину, їх відрізняє незвичайна яскравість.
За даними Американського метеорного товариства , пік метеорного потоку Південні Тауріди пройшов 5 листопада, а пік Північних Тауріди буде 12 листопада, пише IFLScience. Ці дві дати – пік активності метеорних потоків, хоча вони будуть набагато довшими за одну ніч. Південні Тауриди активні приблизно з 23 вересня по 12 листопада, а Північні Тауриди активні приблизно з 13 жовтня по 2 грудня.
Тауриди не є особливо “зайнятим” метеорним потоком, вони просто виробляють близько п’яти видимих метеорів на годину за ідеальних умов спостереження. Однак те, чого їм не вистачає в частоті, вони компенсують яскравістю і вібрацією.
“Вогняні кулі – це метеори, які за яскравістю такі самі або яскравіші за планету Венера […] Вони можуть демонструвати більші вибухи світла і кольору і можуть зберігатися довше, ніж середня смуга метеорів. Це пов’язано з тим, що вогняні кулі виникають з більших частинок кометного матеріалу”, – повідомляє NASA.
Тауриди – щорічний метеорний потік, пік якого припадає на цей час, звідси і їхнє прізвисько “Вогняні кулі Геловіна”. Насправді це два окремі потоки, з південною і північною складовою, обидва виходять від комети Енке. Смуги світла, які ви побачите в небі, є результатом падіння крихітних частинок цього метеорита в атмосферу Землі.
Деякі вчені раніше розмірковували про те, чи не приховує потік комети більші камені, можливо, до 100 кілометрів завширшки. Якби уламки зіткнулися із Землею, це було б величезною проблемою. Проте на щастя, дослідження цього року розглянуло це питання і виявило, що в хвості комети виявилося менше великих космічних каменів, ніж передбачалося раніше. Дослідники додали, що будуть пильніше стежити за майбутніми потоками Тауріди, щоб “ще більш точно визначити наші результати”.
“Наші результати показують, що ризик зіткнення з великим астероїдом із рою Тауридів набагато нижчий, ніж ми припускали, що є чудовою новиною для планетарної оборони”, – йдеться в заяві Цюаньчжи Є, молодшого наукового співробітника кафедри астрономії Мерилендського університету, який керував проєктом.
Для спостереження Таурид не потрібне спеціальне обладнання. Головна умова – максимально темне небо, далеко від міських вогнів із відкритим видом на сузір’я Тельця. Найсприятливіший час для спостережень – період з опівночі до світанку. І, звісно, варто пам’ятати про те, що адаптація очей до темряви потребує часу, тому відкладіть смартфон і дозвольте своєму зору налаштуватися на сприйняття космічного спектаклю.