У п’ятницю, 1 листопада, православна церква шанує пам’ять Косьми та Даміана. Іменини сьогодні святкують Адріан, Олександр, Давид, Дем’ян, Денис, Дмитро, Іван, Кузьма, Петро, Сава, Теодор, Федір, Фома, Яків, Ян, Яків, Ян, Агрипина, Єлизавета, Уляна, Юліана. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату масово гуляли весілля.
1 листопада – яке сьогодні свято в різних країнах
Щорічно 1 листопада європейські нації відзначають День народження Європейського союзу. Утворення Євросоюзу відбулося 7 лютого 1992 року після укладання Маастрихтського договору. Проте офіційно договір почав діяти лише 1 листопада 1993. Відомо, що одним із перших, хто оголосив ідею об’єднання країн на рівних умовах, був Віктор Гюґо у 1851 році.
Європейський союз – це політичне та економічне об’єднання 27 демократичних країн Європи заради процвітання, миру та розвитку. Союз має спільні: валюту (євро), динамічний вільний ринок, політику безпеки та зовнішню політику, загальні цінності та стандарти. Держави-члени союзу активно співпрацюють між собою в різних галузях. ЄС – дуже надійний партнер для всіх країн на планеті.
Кожного року 1 листопада відзначається Всесвітній день вегана. Цікаво, що ідея вегетаріанства та веганства з’явилася аж 2500 років назад в Індії та ще в деяких країнах. Індуїзм пов’язує відмову від м’яса зі священною коровою та філософією переселення душ, буддисти та джайністи також підтримували веганство. Відомо, що грецький філософ та математик Піфагор був переконаним вегетаріанцем.
Всесвітній день вегана заснований активісткою веганського руху за права тварин Луїзою Волліс. Як президент Товариства веганів, Волліс прагнула відсвяткувати 50-річчя організації, підкресливши при цьому той факт, що термін “веган” став визнаною частиною англійської мови. Термін “веган” було утворено за допомогою скорочення слова “вегетаріанець”.
Луїза Волліс обрала 1 листопада офіційною датою, розмістивши її між Геловіном 31 жовтня і мексиканським Днем мертвих 2 листопада. З моменту свого заснування з 1994 року, Всесвітній день вегана став щорічною можливістю для веганів по всьому світу святкувати й просувати численні переваги веганського способу життя.
Вегани – це вкрай ретельні вегетаріанці, які мають свою життєву філософію, що не обмежується лише їжею. Якщо ви обрали веганство як спосіб життя, тоді ваше харчування не повинно містити продуктів тваринного походження – окрім риби та м’яса, треба відмовитись від молочних продуктів, яєць тощо. Вегани не використовують у своєму житті натуральне хутро, шкіру, шерсть, речі з деревини й т.п. Головна ціль веганства – захист тварин від вбивства та жорстокого поводження з ними.
1 листопада відзначається Міжнародний день ароматичної свічки. Вперше його було впроваджено у 2019 році, але попри такий “молодий” вік, він має багато прихильників в усьому світі. Метою цього свята є нагадування людям про легкість та розслабленість, з якою потрібно насолоджуватися кожною миттю життя. Саме ароматичні свічки, як ніщо інше, сприяють можливості досягти такого стану душі.
Прихильники свята закликають цінувати час відпочинку, доповнюючи його прекрасними ароматами. Також вони нагадують, що кожен має змогу перетворити такий день у рік насолоди лише за допомогою свічок. Їх можна запалювати у спальні, ванній або загальній кімнаті після важкої робочої зміни. Вони допоможуть на деякий час відірватися від турбот, проблем та метушні сучасного напруженого життя.
Всесвітній день екології або Всесвітній день охорони навколишнього середовища, що відзначається 1 листопада, – це день, присвячений визнанню складних взаємовідносин людини з навколишнім середовищем. Відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища зумовлене необхідністю визнати роль екології як наукової дисципліни. Вона підкреслює важливість розуміння взаємозв’язків між живими істотами та навколишнім середовищем. Екологія прагне зрозуміти, як організми впливають на біотичні (живі) та абіотичні (неживі) компоненти свого середовища і самі зазнають впливу від них. З огляду на зростаючий вплив людини на навколишнє середовище, вивчення екології стало як ніколи актуальним. Вона дає уявлення про складні взаємозв’язки в екосистемах і пропонує рішення нагальних екологічних проблем.
Світові лідери визнали важливість екології у прийнятті глобальних рішень. Цілі сталого розвитку Організації Об’єднаних Націй та Паризька кліматична угода є свідченням цього глобального зобов’язання. Ці цілі спрямовані на захист планети та забезпечення процвітання для всіх. Досягнення цих цілей вимагає колективних зусиль від урядів, приватного сектору, громадянського суспільства та кожної людини.
Всесвітній день екології нагадує про нашу відповідальність перед довкіллям. Вносячи невеликі зміни у своє повсякденне життя, ми можемо зробити свій внесок у здоров’я планети. Відсвяткуймо цей день, замислившись над своїми звичками та зробивши усвідомлений вибір для охорони навколишнього середовища, заради майбутнього.
1 листопада – яке сьогодні церковне свято
Християни-католики відзначають День всіх святих 1 листопада. В католицькому календарі це є свято найвищого рангу, коли всі віряни неодмінно повинні відвідати месу. Історія виникнення Дня всіх святих в Англії та Ірландії має глибинні язичницькі корені. Подію пов’язують з кельтським святом Самайн, що символізував завершення збору врожаю. Після прийняття християнства свято стало називатися Днем усіх святих. У VIII столітті папа Григорій IV постановив, що всі католики повинні святкувати День всіх святих 1 листопада.
Сьогодні, 1 листопада, православна церква вшановує пам’ять Косьми та Даміана. Вони були братами-близнюками, які жили в III столітті й служили християнськими мучениками. Вони були відомі як лікарі – безсрібники, які лікували хворих безоплатно і творили чудеса. За свою віру вони були страчені мечем за наказом римського імператора Діоклетіана. Їх шанують як покровителів лікарів, аптекарів, хворих і тварин.
Згідно з житієм, святих одного разу покликали до тяжко хворої жінки, лікувати яку відмовилися всі лікарі через її безнадійний стан. Палладія (так звали хвору) через свою віру та за молитвою братів зцілилася. Сповнена вдячності до цілителів і бажаючи, щоб вони прийняли від неї хоч якийсь дар, Палладія прийшла до Даміана. Вона принесла йому три яйця і сказала: “Прийми цей малий дар в Ім’я Святої Живоначальної Трійці – Отця, Сина і Святого Духа”. Почувши ім’я Трійці, безсрібник не посмів відмовитися. Косьма, дізнавшись про те, що трапилося, засмутився. Він подумав, що брат порушив їхню сувору обітницю. Коли Косьмі настав час помирати, він заповідав, щоб брата не ховали поруч із ним.
Через деякий час помер і Даміан. Люди не могли вирішити, де буде могила Даміана. Але тут сталося диво: до людей прийшов верблюд, якого колись святі вилікували від сказу, і промовив людським голосом, щоб, не сумніваючись, поклали Даміана поруч із Косьмою, бо “не заради мзди прийняв Даміан дар жінки, а заради Господа”. Так мощі святих братів були покладені разом у Феремані (Месопотамія). За переказами, і після смерті святі безсрібники здійснили багато чудес.
У цей день у наших предків була традиція годувати птахів. Господарі насипали зерно та хлібні крихти посеред подвір’я і чекали, щоб прилетіли птахи. Якщо їжу почали клювати сороки, то зима буде ситною і спокійною, ворони – до складних і голодних часів, сойки – до сімейного щастя.
Хто народився 1 листопада
1 листопада 1962 р. – Ентоні Кідіс – американський музикант, співак, автор пісень, репер і актор, найвідоміший як лід-вокаліст рок-групи Red Hot Chili Peppers.
1 листопада 1972 р. – Тоні Коллетт – австралійська акторка, співачка, музикантка, продюсерка і режисерка. Номінантка на премію “Оскар” за роль у фільмі “Шосте почуття”. Лауреатка премій “Еммі” і “Золотий глобус” за роль жінки, яка страждає від дисоціативного розладу ідентичності, в телесеріалі “Така різна Тара”.
1 листопада 1973 р. – Айшварія Рай Баччан – індійська фотомодель і акторка, що знімається переважно у фільмах на хінді. Переможниця конкурсу “Міс світу” 1994 року. Офіцер французького ордена мистецтв і літератури з 2012 року.
1 листопада 1976 р. – Лоґан Маршалл-Грін – американський актор і режисер. Відомий за фільмами “Прометей”, “Апгрейд” і головною роллю в серіалі “Найманець Куоррі”.
1 листопада 1986 р. – Пенн Дейтон Беджлі – американський актор і музикант. Першою помітною роллю в кіно стала роль Скотта Такера у фільмі “Здохни, Джон Такер!”. Однак широку популярність акторові принесла роль Дена Гамфрі в телесеріалі “Пліткарка”.
1 листопада 1989 р. – YAROMIYA (ім’я при народженні – Яромій Мар’яна В’ячеславівна) – українська співачка, авторка пісень. Перша авторська пісня – “Гітара”, яку дівчина вирішила записати на студії “GLOVA RECORDS”.