Яке сьогодні, 10 грудня, свято: Всесвітній день футболу та прав тварин

У вівторок, 10 грудня, православна церква шанує пам’ять мучеників Міни Олександрійського, Єрмогена і ЄвграфаІменини сьогодні святкують Олександр, Олександра, Олексій, Анатолій, Ангеліна, Анна, Григорій, Євген, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Петро, Сергій, Степан, Тетяна. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату добре зайнятися рукоділлям.

10 грудня – яке сьогодні свято в різних країнах

Офіційне проголошення Дня прав людини здійснилося у 1950 році за ініціативи ООН

10 грудня кожного року людство святкує міжнародну подію – День прав людини. Дата святкування обрана на честь прийняття Організацією Об’єднаних Націй Загальної декларації прав людини, яке відбулося в Парижі у 1958 році. Ця декларація відкрила двері до створення документів стосовно прав людини. Вона є міжнародним актом, котрий проголошує рівні права на людську свободу та відповідальність перед законом, не дивлячись на стать, расу, віросповідання тощо. Принципи цього документа лежать в основі договорів, конвенцій і пактів щодо людських прав.

День прав людини націлений привернути увагу людства до Загальної декларації прав людини та дотримання принципів цього міжнародного документа. Адже після пережитої Другої світової війни уся планета об’єдналася заради створення єдиного та загального механізму захисту людських прав.

Перший чемпіонат провели в Південній Америці — в Монтевідео, столиці  Уругваю, в 1930 році. Футбольна збірна Уругваю стала першим чемпіоном світу
Перший чемпіонат провели в Південній Америці – в Монтевідео, столиці Уругваю, в 1930 році. Футбольна збірна Уругваю стала першим чемпіоном світу

Футбол завжди вважався королем спорту завдяки мільярдам пристрасних вболівальників та цінителів у всьому світі. У порівнянні з іншими видами спорту, чисельність любителів футболу набагато більша. Це спорт з численними інвестиціями та найзначнішим капіталом. Грою в футбол можна захоплюватися з дитинства до найповажнішого віку. Завдяки рішенню ООН, щорічно 10 грудня професійні спортсмени, любителі та вболівальники святкують Всесвітній день футболу. Ця подія покликана вшанувати вид спорту, що зміг стати майже способом життя та особливою філософією для величезної кількості людей. 

Футбол має дуже давню та цікаву історію. Ще в III – II століттях до нашої ери в Китаї існувала гра з м’ячем зі шкіри, що був набитий пір’ям або шерстю тварин. Метою гри було влучити в сітку, закріплену на бамбукових жердинах, а також захиститися від атак супротивника. Схожі варіанти ігор з м’ячем відомі також у давніх греків та єгиптян.

Альфред Нобель
Альфред Нобель

Щорічно 10 грудня світ відзначає День Нобеля. Дата приурочена до річниці смерті Альфреда Нобеля – видатного винахідника, хіміка, інженера та письменника. Найвідомішим винаходом якого став динаміт. Увесь свій спадок, який становить 31,5 мільйона шведських крон (у вигляді цінних паперів, дохід з яких кожного року необхідно було розподіляти порівну), він заповів на фінансування міжнародної премії за досягнення у фізиці, хімії, фізіології, медицини, миру, економіці та літератури. Досягнення в математиці не вважалися А. Нобелем важливими, оскільки він сприймав математику менш корисною наукою, і за її допомогою, на думку вченого, можна зробити значно менше корисних відкриттів для людства. 

Дату, що запропонувала  Генеральна асамблея ООН в 1998 році, було обрано не випадково - вона підкреслює, що тварини мають такі самі права на життя та свободу, як і людина
Дату, що запропонувала Генеральна асамблея ООН в 1998 році, було обрано не випадково – вона підкреслює, що тварини мають такі самі права на життя та свободу, як і людина

Щорічно в той самий день, що й День прав людини – 10 грудня, світова громада  відзначає День прав тваринЦей день об’єднує всіх, хто стає на захист тварин, та має на меті привернути увагу людства до морально-етичних проблем пов’язаних з тваринами. Саме тому в усьому світі понад 20 років 10 грудня проводяться масові акції та благодійні заходи. В них активісти закликають відмовитися від жорстокого ставлення до “братів наших менших”. Починаючи з домашніх улюбленців та закінчуючи екзотичними та дикими тваринами, популяція яких з кожним роком стрімко зменшується.

Звісно, Україна має свої нормативно-правові акти та закони, які захищають тварин від жорстокого поводження. Але треба зазначити, що в інших країнах закони значно суворіші. Так, в Китаї за вбивство панди злочинець може бути покараний довічним ув’язненням або навіть втратити своє життя. А більшість європейських країн та США карають правопорушників не лише значними штрафами, а й позбавленням волі до 3 років.

Лагер - це універсальне пиво, яке добре поєднується з багатьма продуктами і яким насолоджуються цілий рік, що робить його популярним вибором для різних випадків
Лагер – це універсальне пиво, яке добре поєднується з багатьма продуктами і яким насолоджуються цілий рік, що робить його популярним вибором для різних випадків

День пива Lager відзначається 10 грудня у США – це особливий день для любителів пива, які цінують легкий, хрусткий та освіжаючий смак лагера, що об’єднує шанувальників цього напою по всьому світу, а не лише в країні заснування події. Цей день – не лише для того, щоб насолодитися холодним пивом, але й для того, щоб зрозуміти багату історію та процес приготування одного з найпопулярніших алкогольних напоїв у світі.

Лагер виник у 19 столітті в Баварії, де пивовари експериментували зі зберіганням пива в холодному середовищі протягом тривалого часу. Термін “лагер” походить від німецького слова “lagern”, що означає “зберігати”. Цей метод передбачав використання дріжджів нижнього бродіння та зберігання пива в підвалах або печерах, заповнених льодом, що дозволяло осаду осідати і в результаті давало змогу отримати прозоре, хрустке пиво. З часом цей процес був вдосконалений, що призвело до появи золотистого лагера, який ми знаємо сьогодні.

Лагери виготовляються з використанням дріжджів нижнього бродіння, які розвиваються при більш низьких температурах. До появи сучасних холодильних установок пивовари досягали необхідної низької температури, варячи пиво у виритих підвалах, заповнених льодом. Цей процес надає лагерові його характерного чистого та хрусткого смаку. 

Лагер посідає важливе місце в історії та культурі пива, оскільки процес його приготування та сорти відображають різні регіони та традиції. День пива Lager – це свято одного з найстаріших і найулюбленіших ферментованих напоїв. Це день, коли можна насолодитися холодним лагером, дізнатися про його історію та процес приготування, і, можливо, навіть спробувати зварити власний. Тож 10 грудня підніміть келих за багаті традиції та освіжаючий смак лагера.

10 грудня – яке сьогодні церковне свято

Жінкам цього дня добре зайнятися рукоділлям - вважається, що воно принесе удачу
Жінкам цього дня добре зайнятися рукоділлям – вважається, що воно принесе удачу

10 грудня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Міни Олександрійського, Єрмогена і Євграфа. Святий Міна був посланий імператором з Афін в Олександрію для придушення смут, що виникли між християнами і язичниками. Володіючи даром красномовства, Міна відкрито став проповідувати християнську віру і навернув до Христа багатьох язичників. Дізнавшись про це, Максимін направив до Олександрії єпарха Єрмогена для суду над святим, а також наказав очистити місто від християн. Єрмоген, хоча і був язичником, але вирізнявся благочестям.

Вражений довготерпінням святого Міни під час катувань і його чудесним зціленням після страшних тортур, він сам увірував у Істинного Бога. Тоді Максимін сам прибув до Олександрії. Але ні вражаюча стійкість під час катувань, яких зазнали святі Міна і Єрмоген, ні чудеса, явлені Богом у ті дні в місті, не пом’якшили імператора, але ще більше озлобили його. Імператор власноруч порубав святого Євграфа, секретаря святого Міни, а святим мученикам Міні та Єрмогену наказав відрубати голови.

Мощі святих мучеників, кинуті в залізному ящику в море, були згодом знайдені (17 лютого) і перенесені до Константинополя. Імператор Юстиніан побудував храм в ім’я святого мученика Міни Олександрійського. Святий Йосип Піснописець (пам’ять 4 квітня) склав канон на честь святих мучеників.

Цього дня можна піти до храму або помолитися святим удома. Міна належить до чину святих воїнів разом зі святими Георгієм Побідоносцем, Дмитром Солунським, Феодором Стратилатом. До подвигу святого Міни звертаються, як до прикладу миротворчості. Крім цього, мученика вважають цілителем очних хвороб – за переказами, він володів даром чудотворення і навіть повертав сліпим зір, святому моляться за фізичне здоров’я очей та просять “розплющити очі” на правду і брехню.

Хто народився 10 грудня

10 грудня 1948 р. – Тетяна Леонардівна Шеліга – українська акторка театру і кіно. Найбільш відома за серіалом “Коли ми вдома”.

Тетяна Леонардівна Шеліга
Тетяна Леонардівна Шеліга

10 грудня 1960 р. – Сер Кеннет Чарльз Брана – британський актор театру і кіно, кінорежисер, сценарист і продюсер, президент Королівської академії драматичного мистецтва. Відомий завдяки численним екранізаціям п’єс Шекспіра – “Генріх V”, “Багато галасу з нічого”, “Гамлет” тощо.

Сер Кеннет Чарльз Брана
Сер Кеннет Чарльз Брана

10 грудня 1975 р. – Еммануель Софі Енн Шрікі – канадська акторка, відома за ролями в телесеріалах “Красені” і “Менталіст”, а також у фільмі “Не жартуйте із Зоханом”.

Еммануель Софі Енн Шрікі
Еммануель Софі Енн Шрікі

10 грудня 1983 р. – Зав’єр Семюел – австралійський актор. Знявся в таких фільмах, як “Вересень”, “Ньюкасл”, “Улюблені”, “Франкенштейн” і “Весільний розгром”. Найбільш відомий за роллю Райлі Бірса у фільмі “Сутінки. Сага. Затемнення” і ролі Джоша у фільмі “Цунамі 3D”.

Зав'єр Семюел
Зав’єр Семюел

10 грудня 1997 р. – Кубік Дар’я Едуардівна – українська гумористка, акторка, комік, блогерка, телеведуча. Брала участь в декількох гумористичних шоу, включаючи “Improv Live Show”, “Переходи”, “КВК” та “Ліга сміху”.

Кубік Дар'я Едуардівна
Кубік Дар’я Едуардівна

Джерело