У вівторок, 19 листопада, в Україні відзначають День працівників гідрометеорологічної служби, а православна церква шанує пам’ять святого Авдія і Варлаама Печерського. Іменини сьогодні святкують Олександр, Валентин, Геннадій, Денис, Дмитро, Іван, Костянтин, Леонід, Михайло, Петро, Семен, Сергій, Тимофій, Федір, Яків. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме з цієї дати готувалися до зимової риболовлі.
19 листопада – яке сьогодні свято в різних країнах
Щорічно 19 листопада Україна відзначає державне професійне свято – День працівників гідрометеорологічної служби. Подія започаткована президентом Леонідом Кучмою 11 березня 2003 року. Місяць святкування обраний на честь місяця створення української гідрометеорологічної служби (листопад 1920-х років).
Гідрометеорологія являє собою цілу наукову дисципліну, яка вивчає усі процеси атмосфери та гідросфери, узагальнює дані геофізики, геохімії, гідрології, метеорології тощо. Гідрометеорологічна служба – це державна установа, яка проводить різноманітні гідрологічні та метеорологічні спостереження на певній території. Працівники цієї служби сумлінно виконують свої обов’язки, попереджуючи громадян про небезпечні явища природи, прогнозуючи погоду та роблячи моніторинг довкілля.
Кожного року 19 листопада Україна святкує державний професійний День працівника скляної промисловості. Дата цієї події обрана на честь дня народження вченого Михайла Ломоносова у 1711 році, який створив хімічне виробництво скла, технологію виготовлення та рецепт кольорового скла. Варто зазначити, що найдавніші скляні вироби з’явилися у Єгипті. На Русі, починаючи з 11 століття, почалось виготовлення художніх скляних виробів за технологією, перейнятою від візантійців. Переважно, це були мозаїки та скляний посуд, виробництво не було масовим, більшою мірою це були мистецькі витвори. У кінці 19 століття, з винаходом печі Сіменса-Мартіна, виготовлення скла набуло поширеного та загальнодоступного характеру.
Всесвітній день громадянина відзначається щорічно 19 листопада, ця подія є днем, який присвячений концепції глобального громадянства – вірі в те, що ідентичність людини виходить за межі географії чи політичних кордонів і що обов’язки та права є похідними від приналежності до ширшого класу – людства в цілому.
Ідея Всесвітнього дня громадянина ґрунтується на розумінні того, що всі ми є частиною глобальної спільноти. В епоху, коли можливості зв’язку стерли традиційні кордони, що колись нас розділяли, цей день слугує нагадуванням про наш взаємозв’язок і спільні проблеми, з якими ми стикаємося – від зміни клімату та економічної нерівності до соціальної несправедливості та конфліктів. Всесвітній день громадянства – це заклик до дій, який закликає людей розглядати себе як членів світової спільноти. Це день освіти та просування цінностей миру, поваги та соціального прогресу, які є центральними в концепції глобального громадянства.
Всесвітній день громадянина – це свято людяності й зв’язків, які об’єднують нас у все більш взаємопов’язаному світі. Це день, щоб замислитися над нашою роллю як громадян світу і взяти на себе зобов’язання діяти на підтримку колективного блага. Прийнявши принципи глобального громадянства, ми можемо зробити свій внесок у світ, який цінує розмаїття, сприяє взаєморозумінню та просуває мир.
Міжнародний день цільного зерна відзначається щороку 19 листопада – це глобальна подія, присвячена популяризації переваг цільного зерна як для особистого здоров’я, так і для здоров’я планети. Цей день нагадує про важливість включення цільного зерна в наш раціон, також цей день є визнанням зусиль фермерів, виробників і харчових компаній, спрямованих на те, щоб зробити цільне зерно більш доступним для споживачів у всьому світі.
Ініціатива святкування має за мету нагадати людству, наскільки важливим є питання продовольчої безпеки та створення життєздатних, продуктивних та здорових систем харчування. Цільнозернові культури дають змогу економити використання води, їх вирощування супроводжується меншою кількістю відходів, сприяє раціональному землекористуванню.
У святкових заходах беруть участь різноманітні організації. Серед них Міжнародна діабетична федерація IDF Europe, Міжнародний центр покращення кукурудзи та пшениці CIMMYT, Міжнародна асоціація зернових наук та технологій тощо.
Завданням Міжнародного дня цільного зерна є підвищення обізнаності світового суспільства щодо користі цільнозернової продукції для харчування, пропаганда здорового харчування, пропаганда необхідності переходу економік країн до екологічно стабільного майбутнього. Міжнародний день цільнозернових продуктів – це не просто день, коли можна насолодитися тарілкою вівсянки або шматком цільнозернового хліба. Це день визнання значного впливу цільного зерна на наше здоров’я та навколишнє середовище. Обираючи цільнозернові продукти, ми робимо свій внесок у здорове суспільство та більш сталий світ.
Щорічно 19 листопада відзначається дуже незвичайна та неординарна подія – Всесвітній день туалету. Все почалося з міжнародної конференції у Сінгапурі у 2001 році, де зібралося понад 200 делегатів з різних країн задля обговорення проблем туалетної справи. В результаті було вирішено створити Всесвітню туалетну організацію, котра й проявила ініціативу щодо впровадження свята.
До речі, Сінгапур обрали місцем проведення конференції не без причини: країна вкрай ретельно слідкує за чистотою власних туалетів. Тож, перше святкування Всесвітнього дня туалету відбулося 19 листопада 2002 року. Починаючи з 2013 року День туалету є міжнародним та офіційним днем ООН. Головна місія – це подолання глобальної санітарної кризи. Всесвітній день туалету повинен стимулювати людство до створення санітарних умов для всіх, інформувати, залучати до певних дій заради усунення цієї проблеми.
Це свято було створено та продовжує існувати саме для того, щоб про все це нагадати жіночій половині світу. Міжнародний день чоловіків підтримують чоловіки, жінки та організації у понад 60 країнах світу
Жінки так потребують чоловічої уваги, очікують на того, хто зможе їх вислухати та обійняти. Проте, дуже часто вони забувають, що й чоловіки теж потребують підтримки та обіймів. Їм необхідно, щоб їх силу та мужність визнавали та відповідно оцінювали. Батько, брат, хлопець, наречений – всі будуть раді святкуванню свого дня так само яскраво, як і жінки восьмого березня. Чоловіки абсолютно не менше турбуються про добробут родини та виховання дітей. Міжнародна спільнота вирішила зробити свято чоловіків, щоб все це підкреслити та ще раз звернути увагу. Міжнародний день чоловіків щорічно відзначається 19 листопада.
Думки про створення подібного свята почали з’являтися ще у 1960-х роках. Проте, великого значення цій ідеї не надавали. Міжнародний день чоловіків офіційно заснував у 1999 році доктор Джером Тілаксінгх, викладач історії в Університеті Вест-Індії в Тринідаді та Тобаго. Жителі Тринідад та Тобаго стали першими, хто відсвяткував день чоловіків. Після цього професор з Вест-Індійського університету в 1990-х роках запропонував зробити свято тільки для чоловіків, незалежно від віку та роду діяльності. Він вважав, що у світі існує гендерна несправедливість щодо чоловіків та їх ролі у суспільстві. Датою святкування Міжнародного дня чоловіків він запропонував день народження свого батька, адже вважав його справжнім чоловіком та гідним взірцем для наслідування.
Цю ініціативу підтримали спочатку країни Карибського басейну, а потім Європа, Північна Америка та Азія. Таким чином, щорічно Міжнародний день чоловіків святкується 19 листопада. Починаючи з 1960-х років, лунають заклики до встановлення Міжнародний день чоловіків, які часто піднімаються в рамках ширших дискусій про гендерну рівність. Часто виникали питання на кшталт: “Чому жінки мають міжнародний день святкування, а чоловіки ні?”. Прихильники цього дня стверджували, що внесок і проблеми чоловіків також заслуговують на визнання, і не лише як аналог Міжнародного жіночого дня, але і як окрема подія.
Одна з помітних спроб відбулася на початку 1990-х років, коли організації в США, Європі та Австралії проводили скромні лютневі заходи з відзначення Міжнародного дня гендерної рівності під керівництвом професора Томаса Остера, який очолював Міссурійський центр чоловічих досліджень при Університеті Міссурі в Канзас-Сіті. Захід Остера 1994 року мав успіх, але наступна спроба в 1995 році мала низьку відвідуваність, і він вирішив припинити подальші зусилля.
У той час як Австралія не відзначала цей день до 19 листопада 2003 року, Мальтійська асоціація за права чоловіків продовжувала святкувати Міжнародний день чоловіків щороку в лютому. Однак у 2009 році Мальтійський комітет AMR проголосував за перенесення святкування на 19 листопада, щоб приєднатися до зростаючої кількості країн, які відзначають цей день, на прохання австралійських організаторів Міжнародного дня прав людини.
19 листопада – яке сьогодні церковне свято
Варлаам Печерський був першим ігуменом Києво-Печерського монастиря, який жив у XI столітті. Він захопився спокійним і благочестивим життям преподобного Антонія Печерського, який подвизався в печері. Тому вирішив назавжди покинути світ і жити в печері разом із ним. Він відмовився від свого боярського вбрання, своєї нареченої і своєї свити, і попросив Антонія постригти його в ченці. Антоній попередив його про труднощі та спокуси чернечого життя, але Варлаам був непохитний у своєму рішенні. Антоній благословив його і нарік йому ім’я Варлаам.
Варлаам став першим ігуменом печерної братії, яка зростала з кожним днем. Він побудував над печерою дерев’яну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Він також запровадив статут для монастиря, який регулював чернечі труди, молитви, пости і страждання. Він дбав про книжкову справу і збирав бібліотеку для монастиря. Варлаам був відомий своєю мудрістю, смиренням, добротою і чудотворними дарами.
Помер 1065 року в місті Володимир, куди він був переведений великим князем Ізяславом Ярославовичем на посаду ігумена монастиря святого мученика Дмитра. Він був похований у Києво-Печерській лаврі, де його мощі зберігаються донині.
Цього дня можна готувати страви та заготовки на зиму з калини – традиційної української ягоди. Наші предки вірили, що сніг додає цілющої сили ягодам. Великою удачею вважалося зібрати врожай, коли сніг уже випав, але ягоди ще не згнили.
Хто народився 19 листопада
19 листопада 1942 р. – Кельвін Річард Кляйн – американський дизайнер одягу, який 1968 року заснував власну компанію Calvin Klein Inc. і володів нею до 2003 року.
19 листопада 1959 р. – Еллісон Брукс Дженні – американська акторка театру, кіно, телебачення та озвучування. Лауреатка премії “Оскар” за роль другого плану у фільмі “Тоня проти всіх”.
19 листопада 1961 р. – Мег Райан – американська акторка та кінопродюсерка. У 1986 році великий касовий успіх у США мав фільм “Найкращий стрілець”.
19 листопада 1962 р. – Алісія Крістіан Фостер – американська акторка кіно і телебачення, кінорежисерка і кінопродюсерка. Найвідоміші фільми за участю Джоді Фостер: “Таксист”, “Обвинувачені”, “Мовчання ягнят”, “Нелл”, “Контакт”, “Кімната страху”, “Ілюзія польоту”.
19 листопада 1983 р. – Адам Дуглас Драйвер – американський актор. У 2015 році здобув широку популярність після виходу на екрани фільму “Зоряні війни: Пробудження сили”.
19 листопада 1986 р. – Валерія Ігорівна Ходос – українська акторка театру і кіно. У 2013 році Валерія отримала першу велику роль в кримінальному серіалі “Пастка”.
19 листопада 1991 р. – Анна Валеріївна Гуляєва – українська кіноакторка. Фільмографія: “Дитячий охоронець”, “Дзвонар-2”, “Ти тільки мій”, “Медфак”, “Швабра” та ін.