Яке сьогодні, 20 жовтня, свято: Міжнародний день кухарів і кулінарів, та авіадиспетчера

У неділю, 20 жовтня, в Україні відзначають День працівників харчової промисловості, а православна церква шанує пам’ять святого Артемія АнтіохійськогоІменини сьогодні святкують Олександр, Артем, Герман, Іван, Леонід, Михайло, Микола, Павло, Петро, Ян, Аріна, Ірина, Мотрона. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме ця дата вдала для заготівлі солоних огірків.

20 жовтня – яке сьогодні свято в різних країнах

Мета цього свята – віддати шану справжнім професіоналам своєї справи: технологам, кухарям, лаборантам, майстрам

Своє професійне свято є у робітників харчопрому України. Кожен рік третя неділя жовтня ознаменована проведенням Дня працівників харчової промисловості. Виникло це свято у 1966 році, в Україні затверджене серпневим указом очільника держави від 1995 року.

Забезпечення населення будь-якої країни продовольством неможливе без підприємств переробної промисловості та харчової галузі. Працівники цієї сфери постійно розроблюють нові види товарів, розширюють вибір, працюють над підвищенням якості, тим самим роблять свій внесок в економічний розвиток країни та добробут населення. В Україні харчова промисловість представлена більш ніж 40 різними галузями, а також тисячами підприємств різних форм власності та різних за чисельністю працівників. Вони виробляють приблизно 20% від всього обсягу промислової продукції.

Основна мета об’єднання – сприяти інтересам професії на міжнародному рівні. Відтоді авіаційна спільнота усього світу відзначає професійне свято щороку 20 жовтня
Основна мета об’єднання – сприяти інтересам професії на міжнародному рівні. Відтоді авіаційна спільнота усього світу відзначає професійне свято щороку 20 жовтня

Підставою для традиції відзначати Міжнародний день авіадиспетчера стало створення 20 жовтня 1961 року у столиці Нідерландів всесвітнього об’єднання спілок авіаційних диспетчерів (IFATCA). Сьогодні федерація представляє понад 50 тис. авіадиспетчерів у 133 країнах.

Хоча організаційна структура у сфері авіації постійно удосконалюється шляхом впровадження досягнень технічного прогресу, управління польотами залишається у руках людини. Професія авіадиспетчера потребує досконалих знань та навичок, особливої психологічної підготовки, яка є вкрай необхідною для людей з надзвичайною відповідальністю за безпечний впорядкований рух цивільних літаків у повітряних просторах.

Перша школа кухарської майстерності з’явилась в Англії у XIX ст
Перша школа кухарської майстерності з’явилась в Англії у XIX ст

Міжнародний день кухарів та кулінарів, який відзначають щороку 20 жовтня, – досить молоде свято. Його започаткували у 2004 році з ініціативи асоціації, яка підтримує кулінарні співтовариства з різних країн. Уже тоді у складі організації перебувало близько 8 млн представників кухарських професій.

Кухарська справа вважається однією із найдавніших професій. Люди почали готувати страви, щойно як навчились добувати вогонь. Донині збереглися рецепти зі Стародавніх Єгипту та Китаю. У середньовічній Європі кухарів високо цінували. У Німеччині з кінця XIII ст. шеф-кухар вважався однією із найнаближеніших осіб до короля. 

В українських літописах згадка про професійних кухарів датується X століттям. Спочатку вони готували страви для придворної знаті, пізніше – в трапезних монастирів. Розвиток професійної кулінарії в Русі почався з появою корчми та трактирів.

Білі ковпаки на головах кухарів з’явилися в XVIII ст. Після неодноразового виловлювання зі страв волосся та комах, король Англії Георг II зобов’язав весь кухонний персонал одягати спеціальні шапочки. Відомий кулінарний реформатор Антонін Карем, який проживав у Франції у ті часи, вирішив замінити шапочки на ковпаки, висота яких вказувала на статус та майстерність власника. Найвищу кухонну корону носив найголовніший на кухні.

За останнє десятиліття кількість цих тварин зменшилась на 80% та на сьогодні становить менш ніж 100 особин
За останнє десятиліття кількість цих тварин зменшилась на 80% та на сьогодні становить менш ніж 100 особин

Ініціатива заснування Міжнародного дня лінивців, який проводиться щороку 20 жовтня, належить фонду захисту дикої природи AIUNAU. У листопаді 2010 року в колумбійському місті Медельїн була проведена перша міжнародна нарада, присвячена захисту та збереженню найповільніших тварин світу.

Батьківщиною цих беззахисних створінь є тропічні ліси Центральної та Південної Америки. Більшу частину свого життя вони проводять на деревах, поїдаючи листя та майже не рухаючись. Для деяких видів комах та водоростей волосяний покрив лінивців – єдине середовище, в якому вони можуть існувати. Зі свого боку, ссавці отримують користь від рослин, які надають їм захисне забарвлення та роблять непомітними. Така взаємодія збільшує шанси на виживання. День лінивців створений для підвищення обізнаності світової спільноти про важливу роль тварин в екосистемі, висвітлення проблем, з якими вони стикаються, та збереження їхнього середовища існування.

20 жовтня – яке сьогодні церковне свято

Свято 20 жовтня здавна вважається вдалою датою для заготівлі солоних огірків.
Свято 20 жовтня здавна вважається вдалою датою для заготівлі солоних огірків

20 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святого Артемія Антіохійського. Святий великомученик Артемій був одним із видатних воєначальників за правління рівноапостольного царя Костянтина Великого, а потім – його сина і наступника Констанція. Артемій, який мав багато нагород за відмінну службу і відвагу, був поставлений намісником Єгипту. На цій посаді він багато зробив для поширення і зміцнення християнства в Єгипті. Імператора Констанція на престолі змінив Юліан. Імператор-відступник, бажаючи повернути язичництво, вів непримиренну боротьбу з християнством, відправляючи на смерть сотні християн. В Антіохії він наказав катувати двох єпископів, які не бажали відректися від Христової віри.

У цей час у місто прийшов святий Артемій і всенародно викрив Юліана в нечесті. Розгніваний Відступник піддав святого жорстоким тортурам. Після цього великомученика кинули в темницю. Під час молитви, яку святий підносив до Господа, йому з’явився Сам Христос в оточенні Ангелів і сказав: “Будь мужнім, Артемію! Я з тобою і позбавлю тебе від усякого болю, який заподіяли тобі мучителі, і вже готую тобі вінець слави. Бо як ти сповідував Мене перед людьми, на землі, так і Я сповідую тебе перед Отцем Моїм Небесним. Отже, будь мужній і радій – ти будеш зі Мною в Моєму Царстві”. Почувши це від Самого Господа, великомученик зрадів і став палко дякувати й славословити Його.

Наступного дня Юліан зажадав, щоб великомученик Артемій визнав язичницьких богів. Зустрівши рішучу відмову, імператор вдався до тортур. Подвижник переносив усе без єдиного стогону. Святий передрік Юліану, що скоро той отримає справедливу відплату за зло, заподіяне ним християнам. Відступник розлютився і вдався до ще лютіших тортур, але вони не зломили волю великомученика, і тоді святого Артемія обезголовили. Його останки були поховані християнами. Після смерті святого великомученика Артемія збулося його пророцтво про швидку загибель Юліана Відступника.

Наші предки вважали свято 20 жовтня вдалим днем для воїнів, отаманів, козаків, військових ватажків. Їх у цю дату супроводжує удача в бою. Вважалося, що в цей день з’являються на світ дуже відважні й умілі бійці, які за духом близькі до лісу і лісових звірів. Люди вірили, що іменинникам цього дня протегують вовки.

Хто народився 20 жовтня

20 жовтня 1958 р. – Вігго Пітер Мортенсен-молодший – дансько-американський актор, письменник, фотограф і художник. З’явився в таких фільмах, як “Індіанець, що біжить”, “Шлях Карліто”, “Багряний приплив”, “Денне світло”, “Портрет леді”, “Солдат Джейн”, “Ідеальне вбивство” , “Прогулянка по Місяцю” і “28 днів”.

Вігго Пітер Мортенсен-молодший
Вігго Пітер Мортенсен-молодший

20 жовтня 1964 р. – Камала Дейві Гарріс – американська державна і політична діячка, юристка, членкиня Демократичної партії США, 49-та віцепрезидентка США з 20 січня 2021 року. Перша жінка, перший темношкірий політик і перший політик азіатського походження на посаді віцепрезидента країни в історії США.

Камала Дейві Гарріс
Камала Дейві Гарріс

20 жовтня 1971 р. – Келвін Кордозар Бродус-молодший, більш відомий під псевдонімом Snoop Dogg, – американський репер і актор. Його популярність сягає 1992 року, коли він з’явився на дебютному сольному синглі Dr. Dre Deep Cover, а потім на дебютному сольному альбомі Dre The Chronic.

Келвін Кордозар Бродус-молодший
Келвін Кордозар Бродус-молодший

20 жовтня 1978 р. – Олександр Дем’яненко – український музикант, гітарист гурту “Kozak System” (до 2012 року був учасником гурту “Гайдамаки”), майстер гри на домрі та мандоліні.

Олександр Дем'яненко
Олександр Дем’яненко

20 жовтня 1979 р. – Джон Берк Красінські – американський актор, кінорежисер і сценарист. Найвідоміший за роллю Джима Халперта в псевдодокументальному ситкомі “Офіс”.

Джон Берк Красінскі
Джон Берк Красінскі

Джерело