У вівторок, 22 жовтня, православна церква шанує пам’ять святого Аверкія. Іменини сьогодні святкують Ібрагім, Костянтин, Максим, Петро, Севастян, Степан, Яків. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме ця дата вважається дуже щасливою для весілля.
22 жовтня – яке сьогодні свято в різних країнах
22 жовтня проводиться День Фехнера. Ця міжнародна подія присвячена Густаву Теодору Фехнеру – німецькому вченому, філософу, експериментальному психологу та одному з основоположників психофізики. Фехнер відомий завдяки багатьом своїм досягненням, але головне та саме важливе з них – “відкриття” психофізики, сфери психології, яка вивчає взаємодію між фізичними процесами, які можна об’єктивно виміряти та дослідити, та суб’єктивними відчуттями людини. Схожі заслуги у цій галузі також приписують Ернсту Генріху Веберу, на лекціях якого в університеті Лейпцигу свого часу був присутній і Фехнер.
Сьогодні психофізика проникла в практично всі сфери сучасного життя і саме завдяки Фехнеру сформульовані її основні поняття та закони. Вважається, що саме 22 жовтня 1850 року психолог зрозумів, що зв’язок тіла і розуму можна знайти через встановлення кількісного відношення психологічних відчуттів та матеріальних процесів.
22 жовтня проводиться День австрійського ігристого вина. Австрійське вино, ймовірно, найбільш відоме завдяки білому сорту винограду, Gruner Veltliner, а також чудовому сорту Riesling, Sekt, але в цьому регіоні також є достатня кількість смачних червоних сортів, про які ви, найімовірніше, ніколи не чули: Saint Laurent, Blaufrankisch, Zweigelt та інші. Ігристі вина (на відміну від негазованих) насичені молекулами вуглекислого газу, що робить їх шипучими винами.
Австрійське ігристе вино (Sekt), традиції якого сягають середини XIX століття, є класичним аперитивом і супроводом до безлічі страв, від закусок до десертів. Мабуть, найчастіше Sekt використовується для тостів з особливих нагод, в Австрії воно є обов’язковим аперитивом напередодні Нового року і часто подається як привітальний напій на вечерях та вечірках.
Кожен рік починаючи з 2000 року 22 жовтня проводиться Міжнародний день Caps Lock. Ідея запровадження цього дня належить американцю Дереку Арнольду. Одного дня він вирішив, що йому та багатьом іншим активним користувачам всесвітньої павутини достатньо клавіш для спілкування та самовираження в мережі без застосунку “Caps Lock”.
Мета ініціативи – вказати тим, хто використовує при друкуванні клавішу Caps Lock, на надмірність цього стилю і його неприпустимість. Багато хто вважає, що повідомлення написане в такому стилі, відображає “текстовий крик” або агресію.
Історія клавіші CAPS LOCK бере свій початок з часів винаходу друкарської машинки. В старих машинках ця кнопка виконувала механічну функцію утримання регістру – клавіші Shift.
22 жовтня проводиться Національний день горіхів в США. Волоські горіхи – найдавніша відома їжа з дерев – вони як їжа датуються 10 000 років до нашої ери. Фісташки відомі як “усміхнений горіх” в Ірані та “щасливий горіх” у Китаї.
За даними Міністерства сільського господарства США, кожен десятий американець їсть горіхи щодня, що становить близько 31,5 мільйона людей. Горіхи всюди. Вони є в нашому печиві, маслах, засобах догляду за шкірою і майже скрізь, не кажучи вже про те, що вони є улюбленим перекушуванням у напружений день.
22 жовтня – яке сьогодні церковне свято
22 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святого Аверкія. Він жив у місті Ерополь (Мала Азія) у II столітті та був там єпископом. На той час більшість мешканців поселення були язичниками, тож святий молився щодня, щоб Господь навернув їхні душі на праведний шлях.
Якось під час однієї з таких молитов перед ним постав ангел і велів піти й розтрощити всіх ідолів. Слово Господнє єпископ виконав, за що його зненавиділи язичники міста. Коли Аверкій почув про це, з’явився на народні збори й там відкрито розповів усім про їхні гріхи. Народ намагався схопити його, але раптом у натовпі почулися крики трьох біснуватих юнаків. Єпископ тут же вигнав усіх бісів за допомогою молитви. Побачивши це диво, люди звернулися до Бога.
Коли Аверкію було 72 роки, він вирушив у подорож до Риму, зайшовши на шляху назад у Сирію і Месопотамію. Там він зустрівся з багатьма християнами. Помер у віці 193 років.
Наші предки у свято 22 жовтня відзначали жіночий день. У Київській Русі це був один із головних жіночих днів. Жінки накривали багатий стіл і ставили брагу. Часто цього дня жінки зустрічали чоловіків, які приїжджали із заробітків. Додому починали повертатися українські чумаки.
Хто народився 22 жовтня
22 жовтня 1938 р. – Крістофер Аллен Ллойд – американський актор кіно і телебачення. Найбільш відомий за роллю доктора Емметта Брауна в кінотрилогії “Назад у майбутнє”, а також за фільмами “Пролітаючи над гніздом зозулі”, “Хто підставив кролика Роджера”, “Родина Адамс”, “Траса 60”.
22 жовтня 1943 р. – Катрін Деньов, уроджена Катрін Фаб’єн Дорлеак, – французька акторка і співачка. Критики особливо прихильно сприйняли її роль у драмі “Індокитай”, який удостоївся премії “Оскар” за найкращий іноземний фільм. У 2002 році схвальні відгуки отримала картина Франсуа Озона “Вісім жінок”, а за два роки до цього “Золоту пальмову гілку” присудили іншому фільму за участю Деньов – “Танцюючій у темряві” Ларса фон Трієра.
22 жовтня 1946 р. – Роберто Лореті, більш відомий під зменшувальним ім’ям Робертіно – італійський співак. У ранньому дитинстві знявся в епізодичних ролях у фільмах “Анна” і “Повернення дона Камілло”.
22 жовтня 1952 р. – Джеффрі Лінн Голдблюм – американський актор, джазовий піаніст. Найвідоміший участю у фільмах “Муха”, “День незалежності” і серії фільмів режисера Веса Андерсона, а також роллю доктора Яна Малкольма в серії фільмів “Парк Юрського періоду.
22 жовтня 1958 р. – Аурелія Михайлівна Ротару – українська співачка. Гастролювала разом зі своєю сестрою Софією Ротару. Брала участь у фестивалях: “Київська весна”, “Ширше коло”, “Пісня року”.
22 жовтня 1962 р. – Роберт Джон “Боб” Оденкерк – американський актор, комік, сценарист, продюсер і режисер. Найвідоміший своєю роллю адвоката Сола Гудмана в кримінальній драмі “Пуститися берега” і його спін-оффі “Краще телефонуйте Солу”.
22 жовтня 1994 р. – Анна Сергіївна Кошмал – українська кіноактриса. Популярність здобула завдяки ролі Жені Ковальової у 5-7 сезонах телесеріалу “Свати”.