Яке сьогодні, 26 листопада, свято: Міжнародний день чоботяра та жінки рокера

У вівторок, 26 листопада, православна церква шанує пам’ять преподобного Аліпія, стовпника. Іменини сьогодні святкують Василь, Георгій, Данило, Іван, Ілля, Михайло, Назар, Микола, Петро, Тихон, Юліан, Яків. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату потрібно добре попрацювати.

26 листопада – яке сьогодні свято в різних країнах

Тисяча привітань усім любителям важкого року

26 листопада проводиться День жінки рокера. Цей день був обраний на честь народження брутальної співачки та фронтвумен Тіни Тернер, яку також називають “королевою року”. Тіна боролася проти покинутості, бідності, гендерного насильства, расової дискримінації, стереотипів краси та перетворення на сексуальний об’єкт.

Міжнародний день чоботяра – це заклик відзначити і підтримати ремісників, які підтримують традиції якісного виготовлення та ремонту взуття. Це день визнання важливості їхньої роботи в нашій історії, та культурі
Міжнародний день чоботяра – це заклик відзначити і підтримати ремісників, які підтримують традиції якісного виготовлення та ремонту взуття. Це день визнання важливості їхньої роботи в нашій історії, та культурі

Міжнародний день чоботаря відзначається 26 жовтня щорічно – це день, присвячений вшануванню вікового ремесла майстрів, що створюють або ремонтують взуття. Цей день вшановує ремесло й кваліфікованих ремісників, відомим як шевці, які протягом століть ремонтують і виготовляють взуття. У світі масового виробництва взуття Міжнародний день чоботаря привертає увагу до кропіткої та творчої роботи цих майстрів і майстринь, підкреслюючи важливість їхньої професії в нашому повсякденному житті.

Взуттєве ремесло – давня професія, яка розвивалася протягом тисячоліть. Від зшитих вручну сандалій античності до сучасного високомодного взуття, ремесло шевця було невіддільною частиною людської культури та суспільства. Усі погодяться, що взуття – це один з винаходів людства, що значно вплинув на розвиток та якість життя людини. А зручне і якісне взуття – це велика цінність! Чоботарі не лише створюють взуття, але й ремонтують та реставрують його, щоб наші омріяні черевички ходили ще трохи довше.

Міжнародний день чоботаря – це час визнати й оцінити унікальні навички майстрів взуттєвої справи. Це день, щоб відсвяткувати традиції, відданість і майстерність, які вкладаються в ремонт і створення взуття. Це свято нагадує про цінність майстерності в епоху, коли домінують одноразові споживчі товари.

Встояти перед пишним бісквітом із хмарами ароматного крему практично неможливо. Але пам'ятайте, якщо покласти випічку в холодильник, вона швидше зачерствіє
Встояти перед пишним бісквітом із хмарами ароматного крему практично неможливо. Але пам’ятайте, якщо покласти випічку в холодильник, вона швидше зачерствіє

26 листопада проводиться День тортів в США. Різдвяний торт – досить сучасний додаток до святкового десертного столу. У популярній культурі термін “День торта” також іноді використовується для позначення дня народження. Найраніші версії торта являли собою плоскі компактні диски із зерна, які висушували та ущільнювали разом. Однак вважається, що давні єгиптяни створили перший торт. Єгиптяни часто пекли медовий десертний хліб, який, ймовірно, був ранньою версією тортів.

Термін “торт” має довгу історію. Саме слово має походження від вікінгів, від давньоскандинавського слова Kaka. Стародавні греки називали пиріг πλακοῦς (plakous), що походить від слова “плаский”. Його випікали з борошна, змішаного з яйцями, молоком, горіхами та медом. Оксфордський словник англійської простежує англійське слово “торт” до 13 століття. Говорять, що перший святковий торт був приготовлений у Німеччині 1785 року. На той час торт готували для святкування днів народження дітей. Національний день торта щорічно відзначається у Сполучених Штатах Америки 26 листопада. Торти зазвичай містять комбінацію борошна, цукру, яєць та вершкової або рослинної олії.

Оливкова промисловість сприяє досягненню кількох цілей сталого розвитку, зокрема, просуванню сталого сільського господарства, забезпеченню здорового способу життя та зміцненню стійкості громад
Оливкова промисловість сприяє досягненню кількох цілей сталого розвитку, зокрема, просуванню сталого сільського господарства, забезпеченню здорового способу життя та зміцненню стійкості громад

Всесвітній день оливкового дерева відзначається щороку 26 листопада, це нова подія, що відносно недавно з’явилася в календарі міжнародних святкувань. Схвалений ЮНЕСКО, цей день присвячений вшануванню оливкового дерева – символу мудрості, миру і процвітання, який має глибоке коріння у багатьох культурах і цивілізаціях Середземномор’я та за його межами.

Оливкове дерево – одне з найдавніших культурних дерев у світі, емблема ідентичності та способу життя середземноморського регіону. Його гілки традиційно символізують мир, а оливкова олія є основою раціону мільйонів людей. Відзначення Всесвітнього дня оливкового дерева – це не лише данина культурному та історичному значенню оливи, а й заклик визнати її роль у сталому розвитку та захисті навколишнього середовища.

У резолюції ЮНЕСКО вказується, що дерево є загальною мистецькою темою, яка надихала поетів, письменників і художників протягом століть. У ньому згадується 6000-літня історія вирощування оливкових дерев у Середземномор’ї та той факт, що нині оливкове дерево вирощують у 56 країнах.

Поживна цінність оливок та олії – справжній скарб. Оливкова олія та оливки є доведеним науково джерелом поживних речовин і ключовими інгредієнтами середземноморської дієти. Вони пропонують широкий вибір ароматів і смаків і покращують унікальну кухню, яка викликає інтерес у відомих шеф-кухарів у всьому світі. Здатність їх численних лікувальних і поживних властивостей запобігати певним захворюванням зараз широко визнана. Важливо також, вшанувати вплив цього дерева на сталий економічний і соціальний розвиток, завдяки якому працюють мільйони чоловіків і жінок, а також на поживну цінність плодів оливи для здоров’я.

Всесвітній день оливкового дерева – це не просто вшанування рослини, це визнання глибокого впливу оливкового дерева на суспільство, навколишнє середовище та економіку. У цей день ми згадуємо про значиму спадщину оливкового дерева як символу миру, життєздатності та стійкості.

26 листопада – яке сьогодні церковне свято

пр 5
Святого просять про захист від ворогів і недоброзичливців, допомогу в бою, зцілення від хвороб, уберегти людей від злості, а домашню худобу – від диких звірів

Преподобний Аліпій Стовпник народився близько 515 року (у церковних календарях ідеться про народження 522 року) у місті Адріанополі в Пафлагонії (джерела повідомляють про кілька міст з ім’ям Адріанополь у Малій Азії, одне з яких належало географічно до Віфінії, а політично до Пафлагонії). Житіє говорить, що під час народження сина мати бачила чудесне видіння, вся кімната була наповнена божественним сяйвом – на ознаку майбутнього праведного життя Аліпія.

Мати його, християнка, рано овдовіла і, згідно з житієм святого, знаючи про божественне покликання сина, доручила його виховання Феодору, єпископу Адріанопольському. Єпископ Феодор посвятив святого Аліпія в сан диякона. Одного разу Аліпію, який супроводжував свого єпископа до Константинополя, з’явилася уві сні свята мучениця Євфимія і сказала, щоб він повернувся на батьківщину і на місці занедбаного язичницького кладовища заснував церкву на честь її імені.

Той виконав вказівку і почав подвижницьке життя. Поруч із храмом, просто неба святий спорудив собі зі старовинної колони стовп, перебуваючи на якому 53 роки він постійно молився Богу, а також повчав і наставляв багатьох, хто приходив до нього. Біси, однак, за твердженням житія, переможені молитвою і стійкістю святого, назавжди покинули це місце. За свою діяльність він удостоївся дару пророцтва, вигнання бісів і зцілення хвороб.

Лише за 14 років до смерті святий не зміг більше стояти та через хворобу ніг лежав на боці, покірно переносячи тяжкі страждання і смиренно дякуючи Богу. Поступово біля стовпа виникли два монастирі: чоловічий і жіночий, у яких він запровадив суворі чернечі статути й керував ними до своєї смерті. Помер преподобний Аліпій у віці понад 100 років, за царювання Іраклія I (610-641 років).

Вважається, щоб заслужити прихильність святого, потрібно добре попрацювати. За народною традицією до цього дня намагалися розрахуватися з усіма боргами – щоб прийдешній рік був вдалим і грошовим. За старих часів на Юрія слухали воду біля колодязів: було тихо – зима буде теплою, а якщо чути шум – потрібно готуватися до сильних морозів і хуртовин.

Хто народився 26 листопада

26 листопада 1964 р. – Владислав Юрійович Троїцький – український театральний актор, театральний режисер, драматург і радіоведучий. Засновник першого в Україні незалежного театру Дах, засновник і художній керівник гуртів ДахаБраха, фрік-кабаре Dakh Daughters, лялькове кабаре ЦЕШО, проєкту NOVAOPERA. Засновник і президент міжнародного мультидисциплінарного фестивалю ГОГОЛЬФЕСТ. 

Владислав Юрійович Троїцький
Владислав Юрійович Троїцький

26 листопада 1973 р. – Пітер Фачінеллі – американський актор і режисер, найвідоміший за ролями: Донована Рея в серіалі “Кримінальні перегони”, Карлайла Каллена у фільмі “Сутінки” та доктора Фітча Купера на прізвисько “Доктор Куп” у телесеріалі “Сестра Джекі”.

Пітер Фачінеллі
Пітер Фачінеллі

26 листопада 1974 р. – Юрій Валерійович Корявченков – український актор, телеведучий, колишній адміністративний директор студії “95 квартал”, депутат Верховної Ради України IX скликання з 2019 року.

Юрій Валерійович Корявченков
Юрій Валерійович Корявченков

26 листопада 1990 р. – Марія Ігорівна Собко, відома як Маша Собко – українська співачка. У 2008 році стала переможницею конкурсу “Фаворити Успіху” в номінації “Молодий талант”. У 2010 стала фіналісткою національного відбору “Євробачення”. Того ж року посіла третє переможне місце талант-шоу “Україна сльозам не вірить”.

Марія Ігорівна Собко
Марія Ігорівна Собко

26 листопада 1990 р. – Ріта Сахатчу Ора – британська співачка, авторка пісень і актриса косоварського походження. У 2009 році вона з’явилася на “Бі-бі-сі” в шоу Eurovision: Your Country Needs You, де брала участь у відборі представника Великої Британії на конкурсі пісні “Євробачення 2009”. Вона здобула першу популярність у лютому 2012 року, коли вона з’явилася в синглі DJ Fresh “Hot Right Now”, який сягнув першого місця в хіт-параді Великої Британії.

Ріта Сахатчу Ора
Ріта Сахатчу Ора

26 листопада 1997 р. – Олександра Олександрівна Кучеренко – володарка титулу “Міс Україна-2016”, українська журналістка, ведуча телепередачі “Зоряний спорт” на телеканалі ICTV, професійна танцівниця, фотомодель, куратор проекту “Наставництво”.

Олександра Олександрівна Кучеренко
Олександра Олександрівна Кучеренко

Джерело