Яке сьогодні, 26 жовтня, свято: День гарбуза та Всесвітнє виття в місячну ніч

У суботу, 26 жовтня, православна церква шанує пам’ять священномученика Дмитра Солунського. Іменини сьогодні святкують Антон, Афанасій, Василь, Дмитро. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату заведено проводити поминальні обіди.

26 жовтня – яке сьогодні свято в різних країнах

Свято National Make A Difference Day присвячене тому, щоб люди мали змогу спільними зусиллями змінити світ, допомогти оточуючим та зробити життя кращим

Щороку у четверту суботу жовтня відзначають День змін на краще. Ця подія буда започаткована у 1992 році журналом USA Weekend, до якого приєдналася компанія Points of Light. Понад 20 років організації займалися спонсорською роботою національного свята. Нещодавно святкування було передане у ведення USA Today, що відтепер є основним спонсором та організатором місії.

В США до свята залучаються суспільні організації, навчальні заклади та населення. Так, Центральна школа Гранд-Кейн (Луїзіана) готує столи для пікніків. Клуб Kiwanis щороку проводить тематичні проекти. Клуб TRIO Вашингтонського коледжу підтримує місцеву програму ECEAP та пропонує одяг та взуття для дітей 3-5 років. 

Метою цього дня є поширення інформації про цілющі якості та цінність гарбуза для організму людини
Метою цього дня є поширення інформації про цілющі якості та цінність гарбуза для організму людини

Щорічно 26 жовтня у США відзначається День гарбуза. Але свято з кожним роком поширюється світом, набуваючи всесвітнього статусу, бо прихильників цього смачного помаранчевого плоду багато і в інших країнах. Це день, присвячений вшануванню одного з найулюбленіших і найуніверсальніших плодів на землі – гарбуза. За його поживні властивості та багате культурне значення, гарбуз займає особливе місце в багатьох серцях і традиціях.

Гарбузи належать до родини гарбузових, до якої входять огірки, дині, кавуни, дині, канталупа та цукіні. Всупереч поширеній думці, гарбузи – це фрукти, а не овочі. Родом з Центральної Америки та Мексики, гарбузи вирощують у Північній Америці вже понад 5 000 років.

Термін “гарбуз” еволюціонував з часом. У 1500-х роках французький дослідник Жак Картьє, досліджуючи регіон Святого Лаврентія в Північній Америці, назвав їх “gros melons”, що пізніше було перекладено англійською як “pompions”, а згодом стало “pumpkin”.

Не дивно, що це свято зародилося саме у США, бо гарбуз є одним з символів американської нації. Ця традиція бере свій початок з тих далеких днів, коли перші пілігрими оселилися на континенті. Основною проблемою для них стала нестача їжі, яку вони змогли вирішити за допомогою вирощування гарбузів. З розвитком промисловості велика частина людей переселилася в міста, де гарбуз перестав посідати важливе місце в раціоні. Але повага до цього плоду збереглася у вигляді прикраси будинків на свято Усіх святих. Поживний та смачний гарбуз ще ж такий гарний декор!

Всесвітній день гарбуза – це свято чарівності, багатогранності та культурного значення гарбуза. Коли ми вирізаємо ліхтарики, печемо пироги або просто насолоджуємося красою гарбуза протягом осіннього сезону, знайдіть хвилинку, щоб оцінити давню історію та культурний внесок гарбуза.

Pleasant Surprise Day придумали для того, щоб створювати гарний настрій, дарувати подарунки, допомагати оточуючим людям
Pleasant Surprise Day придумали для того, щоб створювати гарний настрій, дарувати подарунки, допомагати оточуючим людям

26 жовтня в різних країнах світу відзначають Свято приємних несподіванок. Свято має неофіційний характер, не є державним, національним або міжнародним. Також достеменно невідома історія виникнення події. Вважається, що свято запропонував хтось із користувачів онлайн-простору, але автор побажав залишитися невідомим.

Святкування можна проводити в будь-якому форматі, адже приємні сюрпризи подобаються всім. Це може бути недорогий подарунок, наприклад, ласощі для колеги, неочікувані квіти для мами, сотні повітряних кульок для коханої, квиток до цирку для дитини або несподівана допомога сусідам. Головне, щоб людина посміхнулася, бо в житті, повному стресів, не вистачає простих радощів.

Це свято дає людям можливість з’єднатися з природою. Друзі та сім’ї можуть зібратися у себе на подвір’ї або піти до лісу, щоб вити на місяць, відчуваючи трепет дикої природи
Це свято дає людям можливість з’єднатися з природою. Друзі та сім’ї можуть зібратися у себе на подвір’ї або піти до лісу, щоб вити на місяць, відчуваючи трепет дикої природи

Всесвітнє виття в місячну ніч – це щорічна подія, яка запрошує людей з усіх куточків світу відкрити в собі дику природу і вити на Місяць. Ця особлива подія, що відзначається щороку 26 жовтня, слугує мостом між людьми та природою, сприяючи глибшому зв’язку та вдячності за дику природу. Окрім власне виття, ця подія має важливе культурне, освітнє та природоохоронне значення.

Концепція Всесвітнього виття в місячну ніч була задумана Джонні ДеПальма у 2009 році. Спочатку цей день називався “Всесвітній день виття на Місяць” і був присвячений вшануванню тварин, зокрема вовків, які традиційно зображувалися в мистецтві та літературі як такі, що виють на Місяць. Ця подія символізує багату історію та міфологію, пов’язану з вовками, істотами, яких шанували і яких боялися протягом всієї історії. Вовки, яких часто неправильно розуміють і спотворюють, насправді є високоінтелектуальними істотами, які відіграють вирішальну роль у підтримці екологічної рівноваги.

Всесвітнє виття в місячну ніч – це не просто подія, це поєднання навчання, святкування, роздумів і формування природоохоронної свідомості. Це унікальна можливість заглибитися у світ величного вовка, зрозуміти його справжню природу і зробити свій внесок у значущу справу.

26 жовтня – яке сьогодні церковне свято

За старих часів цього дня йшли до храму, щоб пом'янути спочилих родичів, поставити свічку і помолитися, подавали милостиню, відвідували могилки і приводили їх до ладу. За давньою традицією також заведено проводити поминальні обіди
За старих часів цього дня йшли до храму, щоб пом’янути спочилих родичів, поставити свічку і помолитися, подавали милостиню, відвідували могилки і приводили їх до ладу

26 жовтня в церковному календарі – день пам’яті священномученика Димитрія Мироточця. Його батьки були ревними християнами, тому хрестили свого сина в дитячому віці та ростили його в любові до Бога. Святий Димитрій жив у другій половині третього століття в місті Солуні, по-грецьки – Тессалоніці, де його батько був високим імператором. Після смерті батька імператор Максиміліан зробив його солунським проконсулом. Святий Димитрій з дитинства був вихований у християнській вірі. Хоча обіймав високу посаду, але свою віру явно визнавав і був апостолом своєї віри. За це імператор Максиміліан наказав кинути його до в’язниці.

Перебуваючи в ув’язненні, святий Димитрій благословив святого Нестора на боротьбу з цесарським непереможним гладіатором Лієм. Святий Нестор виступив проти Лія з хрестом у руках, переміг і вбив його. Цесар, дізнавшись, що Димитрій благословив Нестора на боротьбу з Лієм, послав своїх воїнів, і вони пронизали тіло Димитрія списами. Це було 306 року. Пам’ять святого Нестора Східна Церква відзначає наступного дня після свята святого Димитрія.

Геройську віру святого Димитрія Господь Бог прославив не тільки різними чудесами після його смерті, а й також нетлінністю тіла і мироточивістю. Коли, через сто років після його смерті, відкрили труну – то знайшли його тіло нетлінне, а його кістки видавали запашне миро, що зцілює хворих.

Святий Дмитро Солунський вважається покровителем військових. Йому моляться про здоров’я військових і про допомогу для них на полі брані, про мужність і терпіння, а також про зцілення хвороб, особливо хвороб очей.

Хто народився 26 жовтня

26 жовтня 1947 р. – Ольга Миколаївна Матешко – українська актриса театру і кіно. Найбільшу популярність актриса здобула після зйомок у фільмі Леоніда Бикова “В бій ідуть одні старики”, де зіграла роль Зої, пілота нічного бомбардувальника У-2.

Ольга Миколаївна Матешко
Ольга Миколаївна Матешко

26 жовтня 1956 р. – Ріта Вілсон – американська акторка, співачка і продюсерка. Вона з’явилася в кількох десятках фільмів, зокрема “Волонтери”, “Багаття марнославства”, “Варвари біля воріт”, “Різдво психів”, “Ті, що не сплять у Сіетлі”, “Час від часу”, “Те, що ти робиш”, “Подарунок на Різдво” та ін.

Ріта Вілсон
Ріта Вілсон

26 жовтня 1967 р. – Кіт Лайонел Урбан – австралійський кантрі-співак, композитор і гітарист. Зібрав гурт під назвою “The Ranch”, на студії фірми Capitol Records вони записали альбом “The Ranch”, два сингли з якого потрапили до хіт-параду Billboard.

Кіт Лайонел Урбан
Кіт Лайонел Урбан

26 жовтня 1973 р. – Сет Вудбері Макфарлейн – американський актор кіно, телебачення та озвучування, аніматор, сценарист, продюсер, режисер, комік, музикант і співак. Став відомим завдяки створенню мультсеріалів “Гріффіни”, “Американський татусь!” і “Шоу Клівленда”.

Сет Вудбері Макфарлейн
Сет Вудбері Макфарлейн

Джерело