У четвер, 28 листопада, в Україні відзначають День працівника системи фінансового моніторингу, а православна церква шанує пам’ять мученика Іринарха. Іменини сьогодні святкують Олексій, Андрій, Анна, Василь, Григорій, Данило, Іван, Костянтин, Микола, Павло, Петро, Сергій, Степан, Тимофій. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату слід прислухатися до порад старших.
28 листопада – яке сьогодні свято в різних країнах
День працівника системи фінансового моніторингу в Україні відзначають 28 листопада. День працівника системи фінансового моніторингу, або День працівника системи фінансового моніторингу – професійне свято в Україні, яке відзначається 28 листопада. День був встановлений 28 листопада 2020 року Президентом України Володимиром Зеленським, визнаючи вирішальну роль, яку відіграють працівники фінансового моніторингу в утвердженні статусу України у світовій боротьбі з фінансовими злочинами.
Фахівці з фінансового моніторингу в Україні стоять на передовій захисту фінансової системи країни. Вони забезпечують прозорість та доброчесність, які є необхідними для успішного розвитку держави та подальшого очищення її фінансової системи. І роботи в цьому напрямку ще багато. Їх робота передбачає ретельну перевірку фінансової діяльності з метою запобігання незаконним фінансовим потокам, які можуть підірвати економічну та політичну стабільність України та її міжнародне партнерство. Прагнення України до європейської інтеграції визначає пріоритети у формуванні безпечного фінансового середовища.
День працівника системи фінансового моніторингу – це день визнання ролі та зусиль тих, хто працює за лаштунками задля забезпечення фінансового добробуту й безпеки України. Цей день про важливість фінансової безпеки в більш широкому контексті національного та міжнародного економічного добробуту та для вшанування тих, хто присвятив свою кар’єру цій життєво важливій справі.
День подяки – це національне світське свято з релігійним підтекстом. Офіційно Святкується в Сполучених Штатах Америки з 1789 року та припадає на четвертий четвер листопада. Цей день американці проводять в теплому родинному колі. За обідом збирається декілька поколінь, щоб подякувати за всі дари, що вони отримали протягом року. Канада – друга країна, де відзначають це свято, проте дата святкування дещо відрізняється і припадає на другий понеділок жовтня.
Попри те, що День подяки суто національне свято, воно широко відоме у всьому світі, оскільки пропагується через американські фільми та телесеріали. Найяскравішими екранізаціями, в сюжеті яких святкується цей день, є “Хана та її сестри”, “Додому на свята”, “Свято Ейпріл”, “Справжні цінності”, “Невидима сторона” тощо.
Американці вважають цей день одним з найважливіших державних свят, оскільки його святкували ще батьки-пілігрими, які прибули до Північної Америки, щоб оселитися тут назавжди. Вже сто років по тому свято було запроваджено на державному рівні та відзначається донині.
День Червоної планети відзначається щорічно 28 листопада в пам’ять про запуск космічного зонду “Марінер-4” 28 листопада 1964 року і на честь нашої сусідньої планети – Марса. Ця подія – вшанування планети Марс та, власне, досліджень й дослідників космосу. Цей день дає можливість ентузіастам космосу та всім людям поспілкуватися з Марсом, одним з найближчих друзів Землі в Сонячній системі, і дізнатися про нього більше.
Марс, четверта планета від Сонця, завжди приваблював дослідників, науковців та допитливих людей. Його червонуватий відтінок, видимий навіть неозброєним оком, подарував йому прізвисько “Червона планета”. Цей колір зумовлений оксидом заліза (III) (ми називаємо його іржа), який пронизує марсіанський ґрунт.
Марс геологічно активний, є свідчення марсотрясінь, пилових дияволів і, можливо, давніх водних потоків. Його геологічну історію можна розділити на три періоди: ноахійський, гесперійський та амазонський, причому останній є сучасним періодом, коли вітер відіграє значну роль у формуванні марсіанського ландшафту.
День Червоної планети – це свято науки й досліджень, це свідчення людської допитливості та бажання вийти за межі нашого світу. Марс продовжує захоплювати та надихати. Ми з нетерпінням чекаємо нових відкриттів, які чекають на нас, і потенціалу людських кроків на марсіанському ґрунті.
28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя або Всесвітній день співчуття. Цей день є свідченням цінностей ахімси (ненасильства) і співчуття. Ці принципи, глибоко вкорінені в різноманітній релігійній спадщині Індії, є основою цього міжнародного дня. Вперше цей день був концептуально розроблений і втілений в життя Прітішем Нанді, індійським поетом, журналістом і активістом, який задумав створити платформу, що не лише спонукатиме замислитися над цими цінностями, але й надихатиме людей на практичні зміни в усьому світі.
Інавгурація Всесвітнього дня милосердя відбулася в Мумбаї, Індія, у 2012 році за присутності 14-го Далай Лами, який був активним прихильником цього дня. Цікаво, що основна увага була зосереджена на захисті тварин і просуванні вегетаріанства не лише як вибору для здоров’я, але і як моральної позиції проти шкоди, що завдається іншим видам тварин. У цей день зібралися світові ікони та лідери думок, щоб поділитися своїми ідеологіями та принципами, прагнучи зробити гандіанські ідеали ахімси та співчуття актуальними для нашого часу.
Всесвітній день милосердя нагадує про важливу роль співчуття та небайдужості в нашому житті. Це день, який закликає до роздумів, розуміння і, найголовніше, до активностей та дій.
28 листопада – яке сьогодні церковне свято
Мученик Іринарх був ранньохристиянським свідком віри, який постраждав за часів імператора Діоклетіана в IV столітті. Він був начальником поліції в Севастії, місті Малої Азії. Він був справедливою і чесною людиною, яка не допускала насильства і несправедливості. Прийняв християнство під впливом святого Бласія, єпископа Севастії, який був його другом і наставником. Він також виховав у вірі своїх сімох доньок: Олімпіаду, Теодотію, Теоктисту, Теодулу, Доротею, Євдоксію і Віринію.
Коли Діоклетіан видав указ про переслідування християн, Іринарх відмовився виконувати його і відкрито зізнався у своїй вірі. Його заарештували та привели до імператора, який намагався спокусити його обіцянками й погрозами.
Іринарх не зрадив свого Господа і витримав багато мук і тортур. Його били, розтягували, обпалювали, морили голодом, кидали у воду і вогонь, але Бог зберігав його життя і давав йому силу. Він також заохочував і підтримував своїх дочок, яких також захопили та піддавали стражданням за Христа. Вони всі померли від меча, а Іринарх був обезголовлений. Його мощі були поховані в Севастії, а пізніше перенесені до Константинополя. Він вважається покровителем поліцейських і військових.
Гарна прикмета – побачити сойку, а ще краще – почути її спів. Сойок у народі вважають особливими – за їхнє яскраве оперення та вміння наслідувати голоси людей. Вірять, що сойка – віщий птах. Зустріч із нею, особливо цього дня – це щасливий знак, а якщо при цьому загадати бажання – обов’язково збудеться.
Хто народився 28 листопада
28 листопада 1949 р. – Михайло Михайлович Поплавський – український співак і ректор Київського національного університету культури й мистецтв у 1993-2015 роках, доктор педагогічних наук, професор, народний артист України, народний депутат України IV, VII та VIII скликань, з 2022 року голова Аграрної партії України. Як музичний продюсер Поплавський – автор програми “Крок до зірок”, президент Фонду “Обдаровані діти України”, генеральний продюсер Всеукраїнського дитячого телеконкурсу “Крок до зірок”, генеральний продюсер телепроєкту “Наша пісня” (із 2003 року), президент Міжнародної громадської організації “Об’єднання українців світу” (із 2004 року).
28 листопада 1950 р. – Ед Гарріс – американський актор кіно і телебачення, кінорежисер, сценарист і кінопродюсер. Найвідоміший за ролями у фільмах “Безодня”, “Аполлон – 13”, “Скеля”, “Шоу Трумана”, “Ігри розуму”, “Виправдана жорстокість” та “Аппалуза” і в серіалі “Світ Дикого Заходу”.
28 листопада 1978 р. – Юлія Анатоліївна Бориско – українська телеведуча, журналістка. 2005 – ведуча ранкових “Фактів” на каналі ICTV. З 2005 по 2008 рік була ведучою “Новин” на “Першому національному телеканалі”.
28 листопада 1984 р. – Мері Елізабет Вінстед – американська актриса і співачка. Відома насамперед як “королева крику”, зокрема через ролі у фільмах “Чорне Різдво”, “Пункт призначення 3”, “Доказ смерті”, “Щось”.
28 листопада 1987 р. – Карен Шейла Гіллан – шотландська акторка. Найбільш відома роллю Емі Понд у телесеріалі “Доктор Хто” і роллю Небули в кінематографічному всесвіті Marvel.
28 листопада 1988 р. – Джозеф Майкл Коул – англійський актор. Найвідоміший ролями в серіалах “Молокососи”, “Гострі картузи”, “Чорне дзеркало” і фільмах “Таємниця в їхніх очах”, “Зелена кімната”, “Бої без правил” і “Боротьба з льодом”.